Anotace:
Sbírky Památníku písemnictví na Moravě uchovávají nejen písemnosti autorů spojených s moravským prostředím, ale také výtvarná díla spojená s literaturou. Vedle obrazů a knižních ilustrací, které se vztahují k osobnostem spisovatelů či jejich dílu, se jedná také o soubor knižních značek – exlibris. Své místo mají ve sbírce také novoročenky, drobná umělecká díla literární a výtvarná.
Novoročenka, v českém prostředí označovaná zkratkou PF (z francouzského pour féliciter), si v českých zemích získala oblibu během 19. století a měla nahradit vánoční přání. Nejčastěji má přání do nového roku podobu papírové kartičky, v posledních letech se novoročenky šíří také v elektronické podobě.
Výstava reprezentuje průřez sbírkou od druhé poloviny 20. století do současnosti.
Představí nejrozsáhlejší soubory novoročenek, jejichž autory např. básník Jan Skácel nebo brněnská výtvarnice a karikaturistka Marie Plotěná. Spisovatel František Kožík každoročně vytvářel osobitá vánoční přání spojená s přáním do nového roku, která nazýval „vánočenkami“. Na výstavě budou zastoupeni také další literáti a výtvarníci, např. básníci Josef Suchý a Ludvík Kundera, výtvarníci Petr Dillinger či Josef Kremláček.
Andrea Procházková
Památník písemnictví na Moravě
Informace pro zájemce o výstavu v prostorách líšeňské radnice - klikněte zde