Údržba zeleně při suchu v Líšni

Zpátky
Údržba zeleně při suchu v Líšni

Radnice městské části bere dopady sucha velmi vážně. V roce 2019 jsme přijali následující opatření. Snížili jsme počet jarních pokosů travnatých ploch ze tří na dva a stanovili, že druhý pokos před létem zanechá co nejvyšší trávu (10 cm), aby přes léto trpěla méně. První sekání po zimě by mělo být důkladné s výhrabem trávy i listí, protože naposledy se hrabalo v říjnu. Druhé už by mělo ponechat posekanou trávu na místě.

Také jsme se začátkem sečení čekali do poslední chvíle, kdy se to ještě dá do léta dvakrát stihnout – jeden pokos zabere asi tři týdny, a pokud prší, tak ještě déle. Navíc jsme opakovaně upozorňovali prováděcí firmy, aby začaly tam, kde je tráva nejvyšší, a naopak vůbec nesekaly, kde tráva neroste. Zatímco někde je stále suchá hlína, jinde už může mít plevel půl metru. Je pak na schopnostech a ochotě firem, jak dokážou práci naplánovat. Pro městskou část i firmy by však bylo administrativně velmi náročné objednávat a následně vyúčtovat sečení jen některých míst.

Dalším opatřením je vyčlenění několika ploch pro založení tzv. květnatých luk. Zde nebude tráva sečena vůbec a zeleň bude ponechána vlastnímu vývoji anebo bude aktivně vysazena pestrá luční vegetace. Jejich cílem je lepší zadržení vody v krajině i vytvoření životních podmínek pro hmyz, ptáky a drobné hlodavce. Jednu takovou „louku“ už máme u zastávky Masarova a daří se jí relativně dobře. Komise životního prostředí dále doporučila travní plochy před Bednaříkovou, mezi Jírovou 4 a 12, nad Poláčkovou a svah nad tratí mezi zastávkou Kotlanova a Jírova. Budeme sledovat rozvoj těchto míst, a pokud se osvědčí, můžeme tento přístup v budoucnu aplikovat na dalších plochách.

V minulých letech se v rámci projektu systémové úpravy vegetace v Líšni vysadilo přes tisíc stromů a několik tisíc keřů a popínavých rostlin. V tom chceme určitě pokračovat. Bohužel někdy z důvodů spíše estetických nebo odborných přístupů se kácely i zdravé vzrostlé stromy, které se pak nahrazovaly novými na stejných místech. Podle mého názoru bychom však kácení měli omezit jen na nezbytně nutné případy. A příspěvkem k biodiverzitě je samozřejmě i podpora okrasných záhonů, které zakládáme ve spolupráci s aktivními občany. I záhony vytvářejí další životní prostor zejména pro hmyz. Pokud má někdo zájem o založení okrasného záhonu u svého domu, budu rád, když se na mne obrátí.

Martin Příborský, II. místostarosta

Související články

Budoucnost budovy školy na Pohankově 10. 12. 2024 Život v Líšni Školství II. místostarostka LN-Školství
Umístění kontejnerů na bioodpad 2024 11. 11. 2024 Život v Líšni Životní prostředí Odpady
Nová prodejna Billa na ulici Kotlanova 21. 10. 2024 Život v Líšni II. místostarostka Reportáže a videa o Líšni
V Líšni pokračujeme ve výuce plavání pro všechny školy 10. 10. 2024 II. místostarostka Život v Líšni
Aktuální informace k povodňové situaci a rady pro občany 12. 9. 2024 Starosta Život v Líšni Životní prostředí
Proměny náměstí Karla IV.: Nová lékárna, vodní hřiště a komfortní zázemí pro Líšeň 9. 9. 2024 Projekty MČ Náměstí Karla IV. Starosta II. místostarostka
Podchod u ZŠ Novolíšeňská v novém kabátě 22. 7. 2024 Samospráva II. místostarostka Život v Líšni
1 2 3 4 5 9 12 16
Poslední úprava: 2. 5. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů