Začalo to zákazem provozování kotlů na tuhá paliva v domácnostech, především těch, které spalovaly uhlí. Pokračováním bylo ukončení činnosti slévárny Heunisch, která přes veškerou snahu provozovatele nesplnila podmínky zachování čistého ovzduší. O tom se líšeňští čtenáři mohli dočíst v letošním březnovém čísle LN.
Nyní přichází další krok. Tím je od 1.března 2025 vyhlášený zákaz spalování rostlinného bioodpadu. To bylo zakázáno již před 1.březnem 2025 zákonem o odpadech. Současná novela zákona o ochraně ovzduší č.42/2025 Sb. pouze sjednocuje výklady obou zákonů – tedy výkladu toho, za jakých podmínek lze či nelze rostlinný materiál na zahradách spalovat.
Dosud se ve městě Brně proces odstraňování rostlinného bioodpadu spalováním upravoval obecně závaznou vyhláškou. Jednotlivé městské části si výklad vyhlášky upravovaly podle vlastních potřeb. Bylo logické, že v částech, kde je převaha domů sídlištního typu a jen minimum rodinných domů a k nim příslušejících zahrádek, nedocházelo k pálení bioodpadu samotnými občany a nemusela to vyhláška řešit. V Líšni, a zejména pak ve staré části Líšně, byly z úrovně Městské části vypisovány tzv. „pálící dny“ , zpravidla 3 dny v týdnu. Na tyto dny se připravovali jednak občané , ale především také všichni majitelé nebo uživatelé zahrádek, kterých máme okolo Líšně nemálo. Pálícím aktivitám občanů, provázených hustým dýmem a štiplavým kouřem, obtěžujícím okolí, je nyní konec.
Je potřeba ale odlišit dvě situace – nakládání s odpady a situaci, kdy se suché rostlinné materiály, sem patří jen suché dřevo, spalují na otevřeném ohni účelně. Zjednodušeně řečeno – pokud se likvidace bude týkat například shrabaného listí, posečené trávy, čerstvě ořezaných větví ze stromů a keřů, tyto produkty se u domů a ani na zahrádkách pálit nesmí. Tato hmota je považována za bioodpad a podle toho s ní musí být nakládáno. Pokud se nejedná o materiál znečistěný nebo napadený škůdci je nejjednodušší jej zkompostovat. Jinak je potřeba takový materiál uložit do hnědých popelnic, sběrných kontejnerů nebo odvézt do sběrného střediska odpadů. Jak jsme byli informováni, odběr bioodpadu od občanů je bezplatný.
V minulých letech bývalo zvykem, že naše městská část občany umísťovala sběrové kontejnery na zavedených lokalitách. Jak nás informovali pověření zástupci z Magistrátu města Brna tato služba pro městské části bude zajišťována nově z pozice magistrátu. Zatím nedošlo ke shodě termínů a stanovišť pro kontejnery na bio odpad. Než magistrát vyřeší související technické věci a zejména proto, abychom líšeňským občanům ulehčili řešení s likvidací bioodpadu, nechala naše městská část umístit v tradičním termínu – třetí březnový víkend a na obvyklých místech zelené kontejnery. Věříme, že i tentokrát budou tyto kontejnery využity a maximálně zaplněny. Jak to bude dál s termíny a umístěním „městských“ zelených kontejnerů zveřejníme neprodleně, jak nám to zástupci magistrátu oznámí. Ke zveřejnění dojde na webových stránkách Městské části Brno-Líšeň.
Pevně věřím, že naši spoluobčané pochopí a uznají smysl a účel zákazu spalování bioodpadu. Opravdu se nejedná o nějaké nesmyslné omezování „aktivního zahradničení“. Především jde o to, aby vzduch zůstal čistý a zdravý. A to si přece přejeme všichni.
Jan Skotal