Volby do zastupitelstev obcí

Zpátky

Ve dnech 10. a 11. října 2014  se budou konat,  v souladu se zákonem č.491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů,  volby do zastupitelstev obcí. V městské části Brno-Líšeň proběhnou tedy volby do zastupitelstva města Brna a také do zastupitelstva městské části Brno-Líšeň.  Hlasování proběhne dne 10.10.2014 od 14,00  do 22,00 h a dne 11.10.2014 od 08,00  do 14,00 h.
Upozorňujeme občany, že v roce 2014 byly provedeny změny spojené s novou identifikací volebních okrsků v městské části Brno-Líšeň. Změny byly provedeny v celé České republice v souladu s novelizací ustanovení §26, odst. 2 zákona č. 491/2001 Sb., který stanovuje povinnost vést všechny volební okrsky v základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN). Zákon č. 222/2012 Sb., kterým byly novelizovány všechny volební zákony, mimo jiné v § 26 odst. 2 zákona o volbách do zastupitelstev obcí, nově zavedl povinnost vést volební okrsky v RÚIAN jako účelové územní prvky. Volební okrsky tedy nyní představují rozdělení obce na jednotně související geografické celky, ze kterých lze složit volební obvod, v našem případě, městské části Brno-Líšeň. V podmínkách naší městské části bylo takto vytvořeno celkem 19 takových jednotlivých částí a každému z nich bylo přiřazeno příslušné číslo volebního okrsku. Přitom bylo zohledněno adresní rozdělení Líšně do dřívějších volebních okrsků, ale také ta skutečnost, že z hlediska územního členění jednotlivých adres dřívější volební okrsky vždy nesplňovaly základní požadavek územní celistvosti volebního okrsku. Bylo nutno také brát na zřetel i existující rozvoj a adresní růst městské části Brno-Líšeň a růst počtu obyvatel a voličů v jejích částech. Při zvoleném územním rozdělení městské části Brno-Líšeň do nových volebních okrsků bylo dosaženo základního požadavku výše citovaných zákonů z hlediska územní celistvosti jednotlivých okrsků a současně i s tím, že v jednotlivých okrscích je ve voličských seznamech evidován přibližně stejný počet voličů. Přitom mohlo dojít k tomu, že někteří občané z  obvodů dřívějších, již neplatných, volebních okrsků byli, společně s adresou bydliště, přeřazeni do volebního okrsku, jehož obvod a území se již přesně neztotožňuje s obvodem původního volebního okrsku. Rozdělení Brna-Líšně na souvislé celky nových volebních okrsků však bylo provedeno tak, aby takovýchto změn bylo realizováno co nejméně. V některých případech však i tyto změny musely být provedeny.

Na území městské části Brno-Líšeň tedy občané budou hlasovat v 19 volebních okrscích a to: v okrscích 14001 až 14004 v ZŠ Masarova 11, v okrscích 14005 až 14008 v ZŠ Horníkova 1, v okrsku 14009 na radnici Jírova 2, v okrscích 14010 až 14014 v ZŠ Novolíšeňská 10, v okrscích 14015 až 14017 v ZŠ Holzova 1 a v okrscích 14018 až 14019 v ZŠ Pohankova 5.  Popis jednotlivých okrsků bude před volbami zveřejněn Oznámením o době a místě konání voleb na Úřední desce ÚMČ, na  místech obvyklých v naší městské části a na stránkách ÚMČ Brno-Líšeň na internetu www.brno-lisen.cz.

Právo volit do zastupitelstva obce má státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu obce.

Právo hlasovat ve volbách do zastupitelstva obce má také občan jiného státu, který v den voleb dosáhl věku nejméně 18 let, je v den voleb v této obci přihlášen k trvalému pobytu a jemuž právo volit přiznává mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána a která byla vyhlášena ve Sbírce mezinárodních smluv a pokud požádal o zápis do dodatku stálého seznamu voličů.

Volič může ze závažných, zejména zdravotních důvodů, v den voleb požádat okrskovou volební komisi, (nebo předem i telefonicky na ÚMČ, tel. číslo 544 424 855) o možnost hlasovat i mimo hlasovací místnost do přenosné hlasovací schránky.

Oprávněnost k účasti ve volbách prokazují občané okrskové volební komisi platným průkazem totožnosti (občanský průkaz, cestovní, diplomatický nebo služební pas, cestovní průkaz).

Hlasovací lístky budou dodány voličům nejpozději 3 dny přede dnem voleb do zastupitelstev obcí. S volebními lístky občané obdrží i pokyny pro úpravu hlasovacích lístků a pro hlasování.

Hlasování a sčítání hlasů - odlišnosti od jiných voleb
Hlavní principy
Počet hlasů pro stranu je součtem hlasů pro její kandidáty.

Přednostní hlasy ve formě, jak je známe z voleb např. do Poslanecké sněmovny, ve volbách do zastupitelstev obcí neexistují, jsou jen hlasy pro kandidáta.

Další podrobnosti
Pro každé volené zastupitelstvo je jen 1 hlasovací lístek (HL), na kterém jsou všechny kandidující strany.
Počet odevzdaných HL se nezjišťuje, jejich počet okrsková volební komise nikam neuvádí.
Každý volič má tolik hlasů, kolik se volí členů zastupitelstva (je to uvedeno na HL), může uplatnit všechny, jen několik nebo žádný.
Ať už se volič rozhodne pro jakýkoli způsob udělení svých hlasů, ty se započítávají zásadně jednotlivým kandidátům podle následujících pravidel (za podmínek splnění pravidel platnosti hlasu):

Když volič označil jednu stranu a nic jiného:
hlas se započte každému kandidátu strany v pořadí od prvního dále až do pořadového čísla podle toho, kolik členů zastupitelstva se volí.
Když volič označil jednu stranu a navíc její jednotlivé kandidáty:
hlas se započte každému kandidátu strany v pořadí od prvního dále až do pořadového čísla podle toho, kolik členů zastupitelstva se volí a k voličem provedenému označení jednotlivých kandidátů této strany se nepřihlíží.
Když volič označil jednu stranu a ještě jednotlivé kandidáty jiných stran (jedné nebo více stran kromě označené strany):
hlas se započte napřed každému jednotlivě označenému kandidátu ostatních stran a poté tolika kandidátům označené strany v pořadí od prvního dále až do počtu, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva (rozdíl mezi počtem volených a počtem jednotlivě označených).
Když volič označil pouze jednotlivé kandidáty (a nikoliv stranu), je jedno, zda jsou z téže strany nebo z různých stran:
hlas se započte každému označenému kandidátu.

Okrsková volební komise nejdříve zjišťuje počet hlasů pro každého kandidáta jednotlivě čárkovací metodou a až poté počty hlasů pro jednotlivé strany jako součet hlasů pro její kandidáty.

Další podrobnosti o způsobu hlasování a další informace související s volbami do zastupitelstev obcí je možno získat také na informačním serveru Ministerstva vnitra – adresa http://www.mvcr.cz/clanek/vseobecne-volby-do-zastupitelstev-obci.aspx.
V některých městských částech města Brna budou současně s volbami do zastupitelstev obcí probíhat volby do Senátu Parlamentu České republiky. Při volbách do Senátu PČR se volí 1/3 senátorů z celkového počtu. V městské části Brno-Líšeň tyto volby se konaly v roce 2010 a další proběhnou v roce 2016, takže v  naší městské části v letošních volbách do Senátu PČR volit nebudeme.
Zveme všechny oprávněné občany k volbám a přejeme nám všem, abychom zvolili svoje zástupce, kteří budou prospěšní našemu městu Brno a zejména městské části Brno-Líšeň

Růžena Dračková,
technicko-organizační pracovník ÚMČ Brno-Líšeň pro volby

 

Související články

Jsem rád, že nade mnou Líšňáci ještě nezlomili hůl, říká starosta Břetislav Štefan 13. 12. 2023 O Líšni Starosta Život v Líšni LN-Zprávy z radnice
Největší sběrný dvůr odpadů na Moravě 11. 9. 2023 Samospráva I. místostarosta Odpady LN-Zprávy z radnice
Územní řízení v lokalitě Novolíšeňská – Kubelíkova 13. 3. 2019 LN-Zprávy z radnice
Zábava i práce – ohlédnutí za minulým mìsícem 20. 2. 2019 LN-Zprávy z radnice
Vyjádření Sousedů z Líšně k dotaci Líšeň sobě z.s. 19. 2. 2019 LN-Zprávy z radnice
Oživení Kotlanky i pokračování revitalizace polikliniky 23. 1. 2019 LN-Zprávy z radnice
Zimní údržba komunikací 23. 1. 2019 LN-Zprávy z radnice
Martin Příborský (ODS) – nový II. místostarosta 17. 12. 2018 LN-Zprávy z radnice
1 2 3 4 6 11 16 21

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 21. 8. 2014.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: