Územní plán z roku 1994 – hasíme požáry

Zpátky
Územní plán z roku 1994 – hasíme požáry

Hasíme problémy ve výstavbě doutnající již od roku 1994, kdy se některé pozemky, a to nejen v lokalitě na Habří, staly stavebními. Letos v září proběhlo představení Územní studie Líšeň-Habří na líšeňské radnici za hojné účasti líšeňské veřejnosti. Děkuji všem, kteří si našli čas a přišli.

V posledních letech nabírá výstavba v Líšni na intenzitě, a ačkoliv se většina oprávněně domnívá, že lokality nejsou připravené, tak stavební zákon stavět umožňuje. Staví se i přes připomínky mé i městské části. A to i přesto, že často není dořešena dopravní obslužnost, kanalizace, chodníky, veřejné osvětlení atd.– bohužel zákon toto nepožaduje. Je proto potřeba mít zpracovány další podklady jako jsou územní studie či regulační plány, o které se samospráva může opřít a stavební úřad je nesmí přehlížet.

Vypadá to jako jednoduchá záležitost, ale složitá a nesrozumitelná samospráva města ve vztahu k městským částem vede k tomu, že pořízení regulačního plánu Kostelíček řešila tři různá zastupitelstva, po tři volební období. Podobný čas zabralo i pořízení Územní studie Líšeň-Habří.  Udržet kontinuitu je poměrně dost náročné, ale pro ochranu Líšně naprosto nezbytné. 

O pořízení Územní studie Habří jsem požádal už v roce 2014. Tato studie podrobněji rozpracovává území, které je již téměř 30 let stavební. Cílem není přidávat stavební plochy, ale ochrana území. Upřesnit v souladu s územním plánem kudy povedou komunikace, kde bude uložena kanalizace, voda či plyn. Vymezuje a rozpracovává se umístění veřejných prostranství, tak jak bylo určeno v územním plánu z roku 1994. 

Pořízení Územní studie Habří a Regulačního plánu Kostelíček dává samosprávě a občanům Líšně dlouho chybějící dokument, který pomůže lépe ochránit před přehnanou developerskou výstavbou. Vymezí podrobněji podmínky možné soukromé výstavby, tak aby developer nepostavil jen domy, nevzal si svůj zisk a my pak z peněz nás všech nedodělávali občanskou vybavenost. 

Získali jsme dokument, který šetří obecní kasu a zachovává kvalitu bydlení v maximální zákonem umožněné míře. 
Břetislav Štefan, Váš starosta

Související články

Obyvatelé Líšně přispívají k proměnám Líšně: přínosná veřejná debata 5. 11. 2024 Starosta I. místostarosta Život v Líšni
Zlepšení parkování a dostupnosti služeb v Brně-Líšni: Nová parkovací stání u obchodního centra Jasmín na Kotlanově ulici 30. 10. 2024 Doprava Samospráva Starosta
top Setkání vedení radnice se spolky působícími v Líšni 1. 10. 2024 Rada Kultura Spolky a sdružení Starosta
top Aktuální informace k povodňové situaci a rady pro občany 12. 9. 2024 Starosta Život v Líšni Životní prostředí
Proměny náměstí Karla IV.: Nová lékárna, vodní hřiště a komfortní zázemí pro Líšeň 9. 9. 2024 Starosta II. místostarostka Projekty MČ Náměstí Karla IV.
Technicko-ekonomické posouzení budov městské části Líšeň 18. 6. 2024 Bydlení II. místostarostka Život v Líšni
Sídliště protkne nová cyklostezka 3. 6. 2024 Doprava Bydlení Samospráva I. místostarosta
1 2 3 4 5 7 9
Poslední úprava: 1. 11. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů