Potraviny u parku Trnkova: radnice odkoupí budovu Hrušky

Zpátky
Potraviny u parku Trnkova: radnice odkoupí budovu Hrušky

V prosinci 2019 schválili líšeňští zastupitelé nákup objektu potravin Hruška u parku Trnkova. Využili jsme předkupní právo k této nemovitosti, i když nás tento nákup bude stát devět milionů korun. Domnívám se totiž, že je důležité mít možnost ovlivnit budoucí vývoj této lokality. Abychom budovu získali, musí naše plány podpořit ještě město. Věřím, že na magistrátě naši snahu zachovat služby pro občany v této lokalitě pochopí.

Mám představu, že v budoucnu na daném místě vznikne víceúčelová budova, která bude citlivě reflektovat stávající ráz dané lokality, útulného prostředí parku Trnkova. Velice výhodné se mi jeví umístění zastávky MHD, která se nachází přímo u budoucí víceúčelové budovy. Chci zachovat prodejnu potravin a v dlouhodobé vizi budovu rozšířit o služby, lékárnu, kadeřnictví, kavárnu a několik bezbariérových malometrážních bytů pro seniory. V mých plánech jsou i podzemní garáže pod celou budovou s možností dlouhodobého parkování pro místní.

Budovu můžeme koupit pouze proto, že byla zprivatizována bez pozemku pod ní. Tím jsme ze zákona získali předkupní právo v případě jejího prodeje.

V devadesátých letech převažoval názor, že máme nechat vše vyřešit trh. To se s odstupem času ukazuje jako komplikované. Dokládá to osud mnoha privatizovaných objektů například potravin na ulici Josefy Faimonové, na Ondráčkově v Mariánském údolí, stejně tak jako bývalých potravin na Vlkově. Stát a obce tehdy levně prodávaly, abychom za několik let museli draze platit za tento nezodpovědný výprodej. Obdobný problém nastal při rozprodeji bývalých mateřských školek a jeslí nebo jejich rušení na ulicích Strnadova, Michalova a Hochmanova. Obnova zrušených míst v mateřinkách nás doposud stála přes 20 miliónů.

Bohužel tyto objekty už nelze řešit jako Hrušku. Když nejste majitelem nemovitosti, nemůžete rozhodovat o její současné, či budoucí podobě. Nemůžete tedy zabránit ani snahám o přestavbu budovy pro bydlení či ubytovnu. Tím sice přibývá nových bytů, ale zároveň i obyvatel a paradoxně ubývají služby pro ně.

Zastupitelé jsou si vědomi, že nestačí pouze bourat a rozprodávat zdánlivě nepotřebné, ale k rozvoji je třeba mít vize a odvahu je naplňovat. Do nové dekády jsme vykročili zodpovědně a správným směrem, jen je třeba držet kurz a vytrvat. Snad nás magistrát v naší snaze podpoří.

Břetislav Štefan

Související články

Zeleň nás v Líšní provází na každém kroku. 8. 1. 2024 Život v Líšni Životní prostředí I. místostarosta
Nadějní studenti architektury představí moderní koncepty bydlení pro seniory v Líšni 8. 1. 2024 Bydlení Starosta Senioři Dům pro seniory
Studie nového domu pro seniory na ulici Poláčkova 8. 1. 2024 Starosta Reportáže a videa o Líšni
Investice a efektivní finanční plán: Klíčové prvky pro rozvoj Líšně 3. 1. 2024 Investice Starosta
Krojovaná přehlídka v Líšni 3. 1. 2024 Život v Líšni Kultura Reportáže a videa o Líšni
Projekt Parku Houbalova byl oceněn jako chytré řešení 19. 12. 2023 Život v Líšni Starosta Park Houbalova Reportáže a videa o Líšni
Jsem rád, že nade mnou Líšňáci ještě nezlomili hůl, říká starosta Břetislav Štefan 13. 12. 2023 Starosta Život v Líšni O Líšni LN-Zprávy z radnice
1 4 5 6 7 8 9 10 13 19 25
Poslední úprava: 23. 1. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek, tomas.hlozanek@puxdesign.cz

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů