Rokle představuje nejvýraznější plochu zeleně v nové Líšni, proto se městská část se rozhodla nechat zpracovat plán dlouhodobého rozvoje. Aby návrh mohl vycházet z názorů uživatelů parku, byl vytvořen dotazník a pod vedením Nadace Partnerství probíhal průzkum přímo v místě. Obyvatelé se také mohli v listopadu na veřejném projednání setkat s krajinářskou architektkou Janou Drochytkovou, která návrh zpracovává, a vyslechnout si její inspirativní nápady. Na setkání přišli i žáci místní školy, kteří vyjádřili řadu velmi praktických postřehů k fungování parku.
Na dotazník odpovědělo přes 400 respondentů. Z technických důvodů se do zadání vloudila chyba, kdy mezi kategoriemi chyběla věková kategorie 65+. Názory seniorů nás rozhodně zajímají, proto se velmi omlouváme.
Většina dotazovaných má park velmi ráda, často jej užívá, a proto zná konkrétní potřeby místa. Z odpovědí vybíráme několik zásadních témat:
- Letní přehřívání a s ním spojený nedostatek stínu rozhodně patří mezi témata, která je třeba řešit. Stromy, které byly vysazeny v posledních letech, ještě nevyrostly tak, aby mohly poskytovat stín. Proto nejvíce užívaná místa bude potřeba stínit například pomocí pergoly či plachet. Respondenti zmiňovali také vybudování dalšího vodního prvku, s případnou možností koupání.
- Cesty vedoucí parkem je potřeba v některých místech vylepšit, aby nepodléhaly erozi a neklouzaly v době mokra. To se týká hlavně dřevěných schodišť, která nemají vhodné parametry sklonu, a zpevnění vyšlapaných pěšin.
- Mezi diskutované téma patří pohyb psů po parku, zvlášť navolno. Bude potřeba zlepšit vybavení s ohledem na to, aby nezůstávaly exkrementy (počty košů, psí pisoáry apod.).
- Vzhledem k nedostatečnému osvětlení některých částí parku dochází k vandalismu a problematickému chování ve večerních hodinách. Zajištění bezpečí může pomoci lepší osvětlení, sociální kontrola.
- Řada aktivit v parku funguje velmi dobře – kavárna, toalety, hřiště, lavičky, živá zvířata a další. Některé prvky k oživené místa bude dobré doplnit – počty laviček, aktivity i mimo centrální část, hrací prvky třeba v podobě kluzavek ze stávajících svahů.
Těšíme se na návrh Ing. Drochytkové a jejího týmu, který představí na veřejném setkání v začátkem června. Všem zapojeným velmi děkujeme a těšíme se na to, jak se park Rokle bude postupně proměňovat k větší spokojenosti obyvatel.
Za Nadaci Partnerství Magdalena Maceková