Každoročně v sobotu před popeleční středou zaplaví líšeňské ulice rej masek a krojů. V novodobé éře Líšeň slaví ostatky od roku 2012 a navazují tak na historickou tradici.
Ostatky byly obnoveny zejména díky Národopisnému souboru Líšňáci a především pak jeho tehdejšímu vedoucímu Josefu Trávníčkovi. Ten s nápadem přišel a vymyslel také podobu celého svátku. Čerpal při tom z pramenů sběratele líšeňských zvyků a tradic Františka Svobody, který shromáždil řadu materiálů z původních historických ostatků, které se v Líšni konaly až do první světové války.
Tradici se Trávníčkovi a Národopisnému souboru podařilo obnovit také díky spolupráci s Divadlem Líšeň, které se postaralo zejména o organizaci a podobu průvodu masek a jejich výrobu, komunitní část celého projektu si pak na starost vzalo občanské sdružení Líšeň sobě. Organizačně a technicky nemalou měrou každoročně přispívá také příspěvková organizace líšeňské radnice KCL – Kulturní centrum Líšeň. Akci pak fi nancuje líšeňská radnice, která podporuje jak pořádající spolky a sdružení, tak pod něj spadá i spolupořádající KCL.
Letos se začátkem března konaly obnovené ostatky už po osmé. Při jejich přípravách ale především z pozičních lavic vyvstaly hlasy, které považují podporu akce ze strany radnice za nedostatečnou. Líšeňské noviny tak přináší dva pohledy na celou záležitost.
Redakce Líšeňských novin