Jedním z cílů radnice pro stávající volební období je oprava Orlovny. Koalice se k němu na podzim roku 2018 zavázala ve svém programovém prohlášení. Po dvou letech nejasností rozhodlo zastupitelstvo v polovině února o tom, že Orlovna bude opravena ve dvou krocích - část A opraví SK Líšeň a následně část B sama městská část.
Líšeň na opravu přiklepla dotaci ve výši necelých devíti milionů, dalších dvacet má přidat Národní sportovní agentura. Ta má nově na starosti rozdělování finančních prostředků sportovním klubům namísto Ministerstva školství a vyžaduje spolufinancování ve výši třiceti procent. Právě o tyto prostředky požádal zastupitele předseda fotbalistů SK Líšeň Karel Hladiš. "Chceme vám pomoci, za příspěvek ve výši devět milionů opravíme budovu v hodnotě třicet pět milionů včetně DPH. S rekonstrukcí začneme do měsíce od potvrzení dotace z Prahy," řekl Hladiš, který ve spolupráci s radnicí projekt připravil. "Na celou akci máme dva roky, ale předpokládáme, že bychom mohli skončit už příští léto."
Na druhý oddíl budovy má Líšeň v rozpočtu dalších čtrnáct milionů. "Tady jsme ve fázi podpisu smlouvy na změnu projektové dokumentace. Zadání se bude upřesňovat. Firma DEA, která zpracovala původní dokumentaci, je v likvidaci. Nově tak projektuje architekt Blažek, a to obě dvě části," uvedla první místostarostka Iva Kremitovská, jež má v Líšni na starosti investice do nebytových objektů a škol.
Budova z první republiky sloužila jako kino či stacionář
Orlovna je samostatně stojící budovou z roku 1924 na ulici Holzova ve staré Líšni. V roce 1960 byla přeměněna v kino Svět. V roce 2003 však zemřel poslední promítač a od té doby dům chátral. Časem se jej ujali fotbalisté, kteří její větší část využívají dodnes a nájemní smlouvu mají platnou až do roku 2033. Velký sál byl upraven na tréninkovou halu s umělým trávníkem, další místnosti jsou využívány jako šatny nebo posilovna.
Druhý, menší segment budovy v minulosti využívalo sdružení Effeta pro potřeby denního stacionáře, po jeho přesunu do vlastního objektu ve Strnadově ulici zde působila řemeslná dílna Hobbylab. Stav objektu ovšem přestal odpovídat hygienickým a požárně bezpečnostním předpisům, propadly mu revize na elektřinu i plyn a Hobbylab se musel odstěhovat do Rousínova. Líšeňské spolky nicméně projevily zájem budovu dále využívat.
Rozpočet rekonstrukce narůstal a čas se krátil
Proto vznikl původní plán generální rekonstrukce a přeměny na komunitní centrum. V roce 2017 byl schválen zastupitelstvem, ale k realizaci nedošlo. "Předložena byla pracovní verze, jakási osnova projektu, kde figurovala částka 31 milionů korun. Jenže stavební povolení bylo vydáno v roce 2018 na verzi projektu s rozpočtem ve výši bezmála 37 milionů. A aktualizace cen stavebních prací v roce 2019 znamenala jeho zdražení až na 42 milionů," upozornila Kremitovská a dodala: "To vše bez jakéhokoli vnitřního vybavení a za spoluúčasti města Brna ve výši maximálně 5,8 milionu."
Dotace ITI z evropských zdrojů měla přinést dvacet milionů, líšeňskou pokladnu by tak akce stála zhruba šestnáct milionů korun. Teď to může být v součtu více. Přesná celková cena není zatím známá, čeká se na upřesnění nákladů za část B. "Nyní zaplatíme minimálně o dalších deset milionů více," odhadoval Ondřej Zendulka. "Budova navíc nebude mít plnohodnotně využitelné podkroví v části pro spolky."
Odhlasované rozhodnutí kritizoval také bývalý místostarosta Jaromír Talpa, jenž na projektu v minulém volebním období pracoval. "Budova by se měla spravovat naráz. Je tento dotační titul jediný? Nemůžeme počkat na druhou dokumentaci, abychom věděli, kolik to celé bude stát?," ptal se na zastupitelstvu. Podle architekta Petra Blažka, který projekt oddílu B představil zastupitelům v prosinci, fungují segmenty odděleně a mohou být opraveny postupně. To potvrdil i Hladiš:" Budovy mají vlastní plyn i elektřinu, nemají společný vchod, střecha má dělicí příčku. Není žádný problém opravit je samostatně."
Přeměna na komunitní centrum byla podle současného vedení radnice především nepřiměřeně riziková z hlediska času. "Vše bychom museli stihnout za dvacet měsíců včetně výběrového řízení na zhotovitele. Pokud by se stavba zdržela, dotace by nám nebyla vyplacena a veškeré náklady by nesla Líšeň," připomněla Kremitovská.
Opozici se nový plán nelíbí
Únorové zastupitelstvo jednalo o přidělení dotace pro fotbalisty dlouho do večera, opozice dokonce třikrát chtěla návrh projednávání rozpočtového opatření stáhnout. Kritika mířila zejména na skutečnost, že má být devět milionů odebráno z jiných kapitol rozpočtu pouhé dva měsíce po jeho schválení. "O parametru třicetiprocentního spolufinancování musela Rada vědět a musela jednat s SK Líšeň. Ale nesnažila se o tom diskutovat a získat podporu," zlobil se Zendulka.
Starosta Břetislav Štefan opoziční zastupitele ujistil, že peníze se do kasy Líšně brzy vrátí. "Na konci května dochází k majetkovému vypořádání s městem Brnem. Jsou to prostředky za minulý rok, které jsou z prodeje i další záležitosti a pohybují se kolem tři a půl milionu. S touto částkou lze počítat. Dále jsou tam prostředky za opravu střech bytových domů a ZŠ Holzova. Městská část je už vynaložila a budeme je nárokovat z fondu krytí škod. Jedná se o další zhruba čtyři miliony korun. Rada proto po zralé úvaze toto rozpočtové opatření jednomyslně doporučila," sdělil Štefan.
Opozici se dále nelíbilo, že diskuse o Orlovně byla po necelých dvou hodinách ukončena a dotace prošla bez podrobného projednání jednotlivých rozpočtových položek. "Nestihli jsme probrat ani ty nejdůležitější z otázek. Najít na ně odpovědi je přitom naše povinnost, majetek Líšně patří všem občanům a my ho jenom spravujeme," zdůraznil Dalibor Levíček.
V Orlovně může být kavárna i stálá expozice Líšně
V části B uvažuje vedení radnice po dokončení opravy zprovoznit kavárnu a zázemí pro spolky. "Jednám s těmi, které mají zájem. Prostory budou multifunkční a zájem o pronájmy bude zveřejňován na úřední desce," prohlásila Kremitovská s tím, že tak chce navázat na původní projekt Otevřené Orlovny. „Mně se líbí, že upravený projekt dává ještě větší možnosti využití. Přesvědčili jsme koaliční partnery, že by zde měla být umístěna stálá expozice Líšně, o jejíž zřízení usilujeme,“ uvedl místostarosta Martin Příborský.
K tomuto sektoru budovy by měla připadnout zahrada. Ta má rozlohu více než dva tisíce metrů čtverečních a využívá ji veřejnost i děti z přilehlé základní školy. Přístupná bude i během stavby. "Patnáct set metrů bude odděleno mobilním plotem a bude i dále sloužit občanům," ujistila Kremitovská s tím, že na zbylé ploše bude zázemí pro staveniště.
A jak bude Orlovna po rekonstrukci vypadat? Přestože není památkově chráněna, radnice usiluje o zachování stávajícího vzhledu. "Nově jsme nahradili plastová okna dřevěnými. Otázkou je zateplení budovy, které může lehce změnit její podobu, ale možná bude nevyhnutelné kvůli štítku energetické náročnosti," upřesnila Kremitovská. Přestože rekonstrukce proběhne postupně, výsledek by podle ní měl být jednolitý. "Společný vizuální styl bude zajištěn, to je úkolem architekta," uzavřela Kremitovská.
Tomáš Hložánek (Komise pro Líšeňské noviny)