Statisíce ptáků zahynou ročně jen v Česku při nárazu do skleněné plochy. V Evropě je to každý rok až 100 milionů ptáků! Pro představu je to 5x více, než při úrazech ptáků na drátech vysokého napětí a 10 x více než kolik jich uloví domácí kočky. Ptáci nenarážejí jen do prosklených protihlukových stěn. Stejně často hynou po nárazu do daleko menších skleněných ploch na rodinných a bytových domech, školách, administrativních budovách, zastávkách hromadné dopravy ale třeba i na sklenících.
Lidé si často neuvědomují, že letící pták v prosklené ploše nevidí překážku, ale naopak zrcadlící se krajinu. Plochu proto považuje za prostor vhodný k průletu.Toto riziko se ještě zvyšuje s použitím „zrcadlového“ skla, využitím rohových oken nebo oken za sebou.Většina lidí přitom neví, jak kolizím zamezit. Také mají obavy, že účinná ochrana je drahá a hyzdí dům.
Jedna černá silueta dravce v rohu veliké skleněné plochy problém nevyřeší. Ptáky nevaruje před sklem tvar vzoru, ale vizuální podnět. Pokud jsou vzory umístěny dostatečně hustě, mohou mít libovolný tvar – siluety ptáků, květiny, geometrické obrazce, pruhy apod. Více obrazců vedle sebe na skle více upozorňuje ptáky na neprostupnost skla. Samozřejmě i vzory umístěné s většími mezerami jsou lepší než žádné opatření, ale mají nižší účinnost. Optimální je rovnoměrné pokrytí oken vzory jakýchkoliv tvarů s mezerami optimálně 10 cm při vertikálním pokrytí a 5 cm při horizontálním pokrytí.
Zelená domácnost a Česká společnost ornitologická nyní vyvinuli speciální samolepky s UV efektem, které ochrání ptáky před smrtí po nárazu do skleněných ploch. Průsvitné samolepky, které se vyrábějí v Česku, jsou levné a účinné řešení, jak zachránit ptačí životy.Pro lidské oko jsou téměř neviditelné, ale vědecké výzkumy v USA potvrdily jejich vysokou účinnost. Ptáci je totiž, díky schopnosti vidět ultrafialové světlo, vidí jako jasně modré plochy, které je dobře upozorní na nebezpečí.Více informací o problematice lze najít na webových stránkách ochranaptaku.cz.
Mgr. Edita Kremláčková