Nová zahrada Dělňáku se v půli května otevře lidem

Zpátky
Nová zahrada Dělňáku se v půli května otevře lidem

Na zbrusu novou zahradu Dělňáku mezi ulicemi Klajdovská a Krameriova se od května mohou těšit líšeňští občané. Prostor nabídne široké možnosti aktivit od relaxace rodičů s dětmi až po větší kulturně společenské akce. Slavnostní otevření se koná v sobotu 14. května od dvou hodin odpoledne.

Projekt rekonstrukce byl schválený před dvěma a půl lety radou i zastupitelstvem městské části a na veřejné debatě představen lidem. "Prvotním impulzem byla nutnost vyměnit staré dětské hřiště, které bylo v dezolátním stavu a dětem nepřístupné. Vedle bylo mlatové volejbalové hřiště, které bylo velmi málo využívané. Rovněž okolní prostory byly v dosti neutěšeném stavu. Bylo zde několik nově vysazených stromů, z nichž mnohé ovšem byly uschlé a okolo jediného skladu se válel různý materiál a dřevo. Nevyhovující byl vstup s několika schody i staré oplocení nad rozpadajícími se zídkami. Proto jsme se rozhodli přistoupit ke kompletní rekonstrukci podle návrhu architekta," vysvětlil pohnutky pro rekonstrukci místostarosta Martin Příborský. Celá investice činila 7,9 milionů korun, přičemž 3,5 milionu poskytlo Statutární město Brno.

Autorkou návrhu je Eva Wagnerová. "Práce na projektu  zahrady Dělnického domu v Líšni nás s kolegou Ivanem Zbořilem moc bavila. Chtěli jsme pro Líšeň připravit živé a zároveň originální místo. Občanskou zahradu, kde se dá jen tak v klidu posedět s přáteli, kde můžou běhat děti a kde je pořád na co se dívat," uvedla k projektu autorka, podle níž bylo vybudováno mimo jiné atrium sídla ombudsmana v Údolní ulici, opraven městský park ve Znojmě nebo byl rekultivován nedaleký Růženin lom pod Klajdovkou.

Lidé se v zahradě mohou těšit na posezení, řadu herních prvků pro děti včetně pískoviště, workoutové prvky pro cvičení dospělých i mlhoviště pro osvěžení v parných dnech. Zcela nově je pojat prostor přiléhající k budově, který je nyní širší a částečně stíněný pergolami. Novinkou je také přístup z ulic Krameriovy, díky němuž je prostor průchozí. Hlavní vstup z Klajdovské je bezbariérový a osazený kovovou bránou.

Už během léta by se tu návštěvníci mohli osvěžit v kavárně. "V současnosti jednáme s několika zájemci," řekl Příborský. "Pokud bude mít provozovatel kavárny zájem, může zajišťovat občerstvení i uvnitř. Jinak zde bude fungovat stejný režim jako doposud." Areál bude zpřístupněn veřejnosti pravděpodobně od devíti ráno do devíti večer. Jinak bude uzamčen. Proti vandalům jej má chránit také kamerový systém.

V zahradě byl vyset nový trávník a vysázeno mnoho nových stromů a živý plot z habrů. Zahrada bude zavlažována z retenční nádrže o objemu patnácti metrů krychlových, která je umístěna u zadního vjezdu. "Zde jsme vybudovali i další skladové prostory pro potřeby Kulturního centra Líšeň, které jsou osázeny zelenými střechami. Během rekonstrukce jsme odkryli a vyčistili dva částečně zasypané protiletecké kryty ze druhé světové války a objevili i třetí, o kterém ani dlouholetí zaměstnanci úřadu nevěděli. Jeden z nich bude zpřístupněn k prohlídce veřejnosti v den slavnostního otevření," vysvětlil Příborský.

KCL bude prostor provozovat a využívat i pro organizování různých venkovních společenských či kulturních akcí stejně jako celý Dělňák. "Plánujeme tu pořádat venkovní koncerty, divadelní či taneční vystoupení. V době chladnějšího počasí můžeme kombinovat využití prostoru venku i uvnitř. Do interiéru budeme směřovat například večerní završení nějaké události, abychom nerušili okolí," sdělil ředitel KCL Michal Kročil. "Už loni, kdy byla kulturní sezona kvůli covidu opožděná, jsme pořádali v létě různé akce venku, v Rokli, na zámku nebo v zahradě Orlovny. Na možnost využívat zahradu Dělňáku se velmi těšíme."

Hlediště bude umístěno na zpevněné ploše ve tvaru připomínajícím hada uprostřed zahrady. Před ním KCL při větších produkcích postaví mobilní pódium zastřešené stanem anebo pro menší akce využije malé dřevěné pódium, které jinak může sloužit k odpočinku v zahradě.

Rekonstrukce byla rozdělena do dvou etap. Od podzimu 2020 do jara 2021 probíhaly stavební práce a osazení mobiliáře. Od léta do podzimu loňského roku následovaly výsadby stromů, keřů, navezení nové zeminy a výsev trávníku. "Nyní, když se trávník konečně uchytil, můžeme zahradu otevřít veřejnosti," doplnil místostarosta Příborský.

Dělnický dům byl postaven z darů a příspěvků občanů za první republiky. Poprvé byl slavnostně otevřen v roce 1928 a působily v něm tělovýchovné spolky i divadelní ochotníci. Svou funkci si budova udržela i za německé okupace během druhé světové války a po komunistickém převratu v roce 1948. V osmdesátých letech tu pravidelně hostovalo pražské Divadlo Járy Cimrmana. Budova však postupně chátrala a během rekonstrukce na počátku nového století z ní zbyly jen obvodové zdi. Po náročné rekonstrukci za třicet milionů korun byla znovu otevřena v roce 2006.

Tomáš Hložánek

Fotogalerie

Související články

Nová prodejna Billa na ulici Kotlanova 21. 10. 2024 Život v Líšni II. místostarostka Reportáže a videa o Líšni
V Líšni pokračujeme ve výuce plavání pro všechny školy 10. 10. 2024 II. místostarostka Život v Líšni
Proměny náměstí Karla IV.: Nová lékárna, vodní hřiště a komfortní zázemí pro Líšeň 9. 9. 2024 Starosta II. místostarostka Projekty MČ Náměstí Karla IV.
Podchod u ZŠ Novolíšeňská v novém kabátě 22. 7. 2024 II. místostarostka Život v Líšni Samospráva
Technicko-ekonomické posouzení budov městské části Líšeň 18. 6. 2024 Bydlení II. místostarostka Život v Líšni
1 2 3 4 6 7
Poslední úprava: 12. 5. 2022.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů