Od října začnou platit nová pravidla pronajímání městských bytů, pro současné nájemníky se ale nic měnit nebude, dotknou se tedy pouze nových nájemních smluv uzavřených po 1. 10. 2017. Pravidla povedou k lepší dostupnosti zvýhodněného bydlení pro občany, především pak pro mladé rodiny, seniory či osoby zdravotně postižené. Nová pravidla mají zajistit větší kvalitu bydlení za přijatelné ceny v městských bytech s transparentním výběrem žadatelů a umožnit bydlení v obecních bytech většímu počtu rodin a osob.
Městské byty musíme nabízet lidem, kteří chtějí ve městě žít trvale, proto podmínkou při pronájmu bytu bude přihlášení trvalého bydliště do Brna. Jako město nabízíme byty s téměř o polovinu nižším nájmem, než je u bytů v soukromém vlastnictví, nemůžeme ale za takovou cenu pronajímat byt a zároveň přicházet o peníze z rozpočtového určení daní. Za každého obyvatele s trvalým bydlištěm v Brně dostáváme přibližně 17 000 korun ročně z daní, díky kterým provozujeme sportoviště, dotujeme kulturu či hromadnou dopravu, provozujeme školy a školky či opravujeme a investujeme.
Městské části si nyní budou moci samy určit, kolik bytů chtějí nabídnout zvýhodněně jako startovací pro mladé rodiny, budou tak moci reagovat na aktuální potřeby svých obyvatel. Pravidla také předpokládají schválení konkrétních kritérii pro každou městskou část, tato kritéria by měla být schválena zastupitelstvem městské části v září.
Podle nových pravidel budou nabízeny byty, které jsou opravené a způsobilé k okamžitému nastěhování. Vyhneme se tedy situacím, které se stávaly v minulosti, kdy si lidé opravovali byty na vlastní náklady a často museli investovat obrovské prostředky do bytu, který nebyl jejich. Město Brno se v současné době snaží opravovat svoje byty tak, abychom zajistili dobré bydlení pro nájemníky obecních bytů za přijatelnou cenu. Proto jsme asi před půl rokem vydali metodický pokyn, který určuje, jak mají vypadat opravené byty a opravené domy.
Nově budou volné byty zveřejňované na webu včetně fotografií, zájemci o pronájem si tak budou moci vybrat konkrétní byt v konkrétní lokalitě, o který mají zájem. Druhou možností, kterou mohou zastupitelé městské části zvolit je zveřejnění počtu bodů všech žadatelů transparentně na webových stránkách a úřední desce tak, aby všichni věděli, komu dalšímu bude uvolněný byt pronajat.
Nájemné v bytech po mladé, seniory, byty bezbariérové a pro chudší občany je stanoveno ve výši 57Kč za metr čtvereční a měsíc. Pronájem bytů pro seniory, bezbariérové byty a byty sociální bude stejně jako v minulosti zajišťovat přímo město Brno, startovací bydlení nově městské části. Nájemné v běžných obecních bytech současným nájemníkům zůstane nezměněno, od 1. října je pro nové nájmy nastavena minimální hranice, o výši konkrétního nájemního rozhodne ale rada městské části.
O městský byt nemůže žádat ten, kdo nějakou jinou nemovitost určenou k bydlení vlastní. Ale jsem rád, že se podařilo mezi skupiny, které budou mít nárok na byt, zařadit ty, kteří jsou v rozvodovém řízení. Tímto krokem chceme pomoci především matkám samoživitelkám, které se často ocitají v komplikovaných situacích, na které nejvíc doplácí jejich děti. A zájem dítěte pro nás musí být na první místě.
Jedna novinky se přeci jenom týká i současných nájemníků. V září spustíme webový portál pro výměnu bytů tak, aby se jednoduše prostřednictvím webových stránek mohli najít dva nájemníci obecních bytů, kteří si je chtějí vyměnit. Doposud tyto výměny často „zprostředkovávali“ realitní kanceláře za provizi. Tohoto nešvaru jsme se chtěli úplně zbavit, i proto nová pravidla povolují výměny pouze v obecních bytech.
Pevně věřím, že tato pravidla vytvoří předpoklad pro spokojené bydlení a zajištění domova především těm, kteří na komerční nájmy nebo hypotéky nedosáhnou.
Mgr. Petr Hladík
1. náměstek primátora města Brna