Líšen 1945

Zpátky

Události z roku 1945 nejsou jen naší historií, jsou i součástí dneška. Dovolte mi proto připomenout, že osvobození Líšně 25. dubna 1945 bylo součástí tzv. Bratislavsko-brněnské operace. Jednalo se o jednu z nejtěžších osvobozovacích akcí na území ČR, která trvala  plných 22 dní a byla spojena s dlouhými a urputnými boji, při nichž padlo mnoho vojáků Rudé armády. Vlastní události při osvobození obce a příchod Rudé armády do Líšně si přibližme očima tehdy 16-ti letého kluka.

Již po několik dní jsme slyšeli vzdálenou střelbu. Na příchod osvobozenecké armády jsme proto čekali s netrpělivostí, ale i obavami, jaký bude průběh bojových akcí při osvobozování. I v Líšni měla totiž stahující se okupační vojska připravena svá opevněná stanoviště. Tak na Dlouhém lánu u nového hřbitova (v prostoru starého slovanského hradiště) se zakopali Rakušáci, kteří zde vybudovali velký zákop. Na polích u ulice Střelnice pak byli s kanónem Maďaři. Co všechno ještě prožijeme, zda-li zůstaneme naživu, co vše bude rozbito a jak to dopadne?

Rakušáky během 24. dubna bombardovala ruská letadla. Ti si museli dojít do Líšně pro „felčara“, což u některých Líšňáků vyvolalo dojem návratu okupantů. V noci z 24. na 25. dubna jsme moc nespali, stále jsme my a hlavně ti starší probírali, jak a kdy budeme osvobozeni. Brzy ráno jsme slyšeli častější střelbu ze směru od Podolí. Z kopce nad úkrytem jsme pak viděli ustupující německou armádu, vojáci šli velmi rychle, občas se však otočili a ze svých pušek vystřelili na sovětské vojáky, kteří postupovali od Podolí po silnici a stráních na Perku. Na Perku jsem také já osobně viděl postupující sovětské vojáky, odtud slyšel častou střelbu a taktéž uviděl, jak jeden sovětský voják upadl. Zda byl zraněn nebo zabit, to nevím.

A jak přešla fronta přes Líšeň? Napřed postupovali jednotliví rudoarmějci, pak koňské trény a nakonec přijely sovětské tanky. Po celonočním rachotu ráno 25. dubna přijelo do Líšně na Šimáčkovu ulici několik sovětských tanků. Po upozornění, že svrchu k městečku jede kanón, jeden z nich popojel dopředu a bouchl jednu střelu. A to stačilo, aby bylo po boji. Prakticky během dopoledne 25. dubna tak fronta přešla a my zůstali zdraví a naživu.

            Ten den se ještě uskutečnil letecký souboj mezi stíhačkami - dvěma sovětskými a jednou německou - a to nad zahradami mezi ulicí Dlouhou (dnes Ondráčkovou) a Podhorní, kde německé letadlo bombardovalo a střílelo z kulometů na sovětskou armádu postupující po Dlouhé ulici. Souboj se neobešel bez obětí – jedno sovětské letadlo bylo zasaženo a pilot vyskočil z letadla padákem. Zda se v pořádku dostal na zem, to nevím. Další dny pro nás byly již jen radostné.“

Myslím že můžeme být skutečně hrdi  na to, že  jak mezi civilisty, kteří se tehdy aktivně postavili proti německé okupaci, ale také mezi spojeneckými vojáky 2. světové války najdeme i občany Líšně. A nebylo jich málo, jak můžeme zjistit již z pojmenování líšeňských ulic. Ze 109 našich současných ulic má totiž 44 (40,3%) z nich svůj název po líšeňských občanech – účastnících zahraničního či domácího protifašistického odboje. Z toho 7 z nich pro nás uchovává jména  příslušníků československého letectva ve Velké Británii (RAF) – Bodlákova (Miloš), Bří Sapáků (František, Jakub, Jarolím), Breicetlova (Jindřich), Drčkova (Josef), Kocourkova (Ladislav), Poledníkova (Jaroslav) a Poslušného (Ondřej), 37 ulic pak  připomíná jména odbojářů, popravených v Kounicových kolejích nebo umučených v koncentračních táborech. 

Přijďte, prosím, společně s námi uctít památku obětí z řad líšeňských rodáků a občanů, kteří položili své životy za naši svobodu. Tradiční vzpomínková akce u příležitosti 72. výročí osvobození Líšně proběhne na zdejším hřbitově dne 25. dubna 2017  od 15.oo hodin.   Společnou účastí na vzpomínkových aktech u líšeňského památníku obětem 2. sv. války chceme protestovat proti všem snahám změnit dějiny ČR a z agresorů dělat oběti. Uvědomujeme si, že sice dnes jsme německou ekonomickou kolonií, ale bohudíky ještě nejsme protektorát. Současně se stavíme proti všem ozbrojeným konfliktům, varujeme před jejich celosvětovým rozšířením. Manifestujeme tak za mír, za mír mezi všemi národy kdekoliv na světě.

Daniel Borecký

Pomník - Líšeň

 

Související články

Panna Marie v třešních 12. 4. 2024 Historie Kultura
Francouzské vojsko v Líšni. 12. 4. 2024 O Líšni Historie
Zastavme se v ulicích pojmenovaných po přírodovědcích 29. 3. 2021 Kultura Historie
Líšeňské ulice pojmenované po umělcích 7. 3. 2021 Kultura Historie
Které líšeňské ulice se jmenují po prvorepublikových komunistech? 6. 2. 2021 Život v Líšni Historie
Josef Otisk: líšeňský hrdina se narodil před 110 lety 31. 1. 2021 Historie
Zastavme se v ulicích 10. 1. 2021 Historie Život v Líšni
Povídání Josefa Trávníčka o vánočních zvycích v Líšni 20. 12. 2020 Kultura Historie Život v Líšni
1 2 3
Poslední úprava: 9. 3. 2017.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů