Článek paní zastupitelky Elišky Vondráčkové mě poněkud zaskočil a zmátl. Nabyl jsem z něj pocitu, že si v Líšni všichni s výjimkou KDU-ČSL přejeme, aby se Líšeň zahušťovala novou výstavbou. Opak je však pravdou, protože celé líšeňské zastupitelstvo bojuje všemi zákonnými prostředky proti jakékoliv výstavbě na území MČ Brno-Líšeň. Líšeňské zastupitelstvo se zatím vždy postavilo proti všem choutkám developerů, ať už se jednalo o výstavbu za ul. Elplovou nebo při ul. Bednaříkova, či ve staré Líšni v lokalitě Kostelíček a dalších. Zahušťování zástavby v MČ Brno-Líšeň je pro nás nepřijatelné a stejně tak je tomu i v případě výstavby při ulici Novolíšeňská, kde mají zájem o výstavbu hned dva developeři společně s městem Brnem.
Bytový odbor Magistrátu města Brna (BO MMB) ve spolupráci s neustále se střídajícími náměstky za KDU-ČSL již dlouhodobě plánuje výstavbu na pozemku Statutárního města Brna mezi parcelami developerů při ulici Novolíšeňská. Postup odboru a náměstků působí velmi komicky a neprofesionálně, protože se neustále mění účel využití domu. Jednou je to dům s pečovatelskou službou, poté zase komunitní centrum a když už náměstci za KDU-ČSL neví, společně s úředníky BO MMB, co na naše dotazy ohledně výstavby říci, vytvoří z objektu blíže nespecifikovaný bytový dům. Mezitím jsme s panem starostou zváni na podivné koordinační schůzky, kde je na nás jako zástupce samosprávy vytvářen organizovaný nátlak za účasti úředníků BO MMB, developerů a jejich právníků a současného náměstka za KDU-ČSL pana Hladíka, abychom s výstavbou souhlasili a podpořili ji. Hlavním důvodem, proč postupují zástupci města s developerem koordinovaně je fakt, že by bez vzájemné spolupráce nedokázali pozemky dopravně napojit na stávající síť komunikací.
Když pan starosta upozornil na ustanovení statutu města Brna (čl. 18 (1) písmeno d), ve kterém se říká, že městská část se má k záměru výstavby vyjádřit, bytový odbor o toto vyjádření MČ Brno-Líšeň požádal. Poradní orgány rady městské části i rada samotná (na své 50. schůzi konané dne 22.2.2017) tento záměr nepodpořily čímž se přiklonily k dlouhodobému názoru pana starosty i mému, který jsme na podivných koordinačních schůzkách důrazně zastávali – nestavět na pozemku p.č. 5089/1 bytový dům a oblast tak dále nezahušťovat a nezatěžovat. Poté předložil pan starosta materiál na jednání ZMČ Brno-Líšeň, s doporučením pro zastupitele nesouhlasit se záměrem přípravy výstavby objektu.
Vzhledem ke skutečnosti, že by líšeňským zastupitelstvem záměr výstavby velmi pravděpodobně neprošel, objevil se na scéně opět pan náměstek za KDU-ČSL Hladík a požádal na jednání ZMČ Brno-Líšeň o stažení materiálu s rozpačitým zdůvodněním, že o žádosti svého podřízeného bytového odboru magistrátu nevěděl. Stažení materiálu si pak musel z procedurálních důvodů přisvojit zastupitel za KSČM, protože se straničtí kolegové pana náměstka v čele s paní Vondráčkovou – tedy zastupitelé KDU-ČSL – k tomu jaksi neměli.
Miloš Freiberg
II. místostarosta