"Kůrovcová kalamita zasáhla Líšeň. Zadali jsme expertům posouzení zasažení stromů v Líšni kůrovcem. Nyní máme k dispozici první znalecký posudek, který zveřejňujeme. Další budou následovat.“
Znalecké posouzení usychajících stromů v Centrálním parku Rokle ze dne 8.6.2020
Znalecké posouzení usychajících stromů v Centrálním parku Rokle ze dne 20.8.2019
Znalecké posouzení usychajících stromů v Centrálním parku Rokle ze dne 19.9.2019
Znalecké posouzení usychajících stromů v Centrálním parku Rokle ze dne 3.10.2019
Znalecké posouzení usychajících stromů v Centrálním parku Rokle ze dne 20.11.2019
Líšeňský masakr motorovou pilou
Brno zasáhla kalamita, lýkovec zaútočil na jehličnaté stromy. Jeho ataku se bohužel nevyhnula ani Líšeň. Pokud nebudou přijata rychlá opatření, velmi záhy ze stávajícího porostu zbyde maximálně polovina a v příštím roce na území Brna nebudou žádné jehličnany.
Ze zákona je město povinno se o své lesy starat. Brno svým městským částem svěřilo péči o zeleň v jejich katastrálním území. Jako správní hospodáři jsme bez zbytečného odkladu přizvali experta, který označil nemocné stromy v Líšni. Ty budou neprodleně pokáceny a na místě zlikvidovány.
Likvidace kalamity přijde na milióny. Líšeň takovými prostředky nedisponuje a pokud by je musela uvolnit ze svého rozpočtu, mělo by to velmi neblahý vliv na financování škol, školek, údržbu silnic a chodníků a zimní úklid komunikací. Líšeň je pouhým správcem majetku města Brna. Peníze na likvidaci kalamity musíme požadovat od města Brna, které inkasuje peníze ze státního rozpočtu místo městských částí a následně je dle svého uvážení přerozděluje. Ačkoliv je Líšeň jednou z největších z 29 městských částí, dostává od města pouze 1,5 % z celkového rozpočtu Brna. V těchto krizových situacích se ukazuje, jak nepružně a nehospodárně je systém správy Brna nastaven.
Nyní je potřeba rychlý zásah, abychom bránili dalšímu šíření kůrovce. V tuto chvíli se nevyhneme zaplacení likvidace nemocných stromů. Budeme doufat, že město se zachová fér a přepošle nám naše peníze. Další prostředky bude potřeba vynaložit na následnou výsadbu nových stromů.
Nedůsledný a alibistický postoj správců dohnal naši zemi do kůrovcové kalamity. Výsledkem je, že musíme přijímat mnohem radikálnější opatření, než která by bylo možné uplatnit před vypuknutím kalamity. Za tuto liknavost zaplatí další generace, neboť obnova druhové pestrosti lesa bude trvat dlouhá desítiletí. A my sami zaplatíme tím, že se budeme dlouho dívat na holé pláně.
Břetislav Štefan, Váš starosta