Geocaching aneb hledání pokladů nejen v Líšni

Zpátky
Geocaching aneb hledání pokladů nejen v Líšni

Kdo nemá rád bezcílné bloumání po venku, jistě geocaching (čti „geokešing“) už dávno zná. Jedná se o turisticko-zábavnou hru.

Na celém světě existují více než tři miliony aktivních geocaches (dále „keší“), které jsou skryty ve 191 zemích světa na všech kontinentech, dokonce i v Antarktidě. Touto hrou se celosvětově zabývá více než 200 organizací. A v neposlední řadě GEOCACHING slaví 3. května 20 let od založení první skrýše. S ohledem na tato čísla předpokládám, že je mezi vámi, čtenáři Líšeňských novin, mnoho aktivních geocachers (dále„kačerů“).

Z těch tří milionů keší z celého světa je jeden a půl milionu v Evropě a Líšeň přispívá odhadem padesátkou těchto zajímavých skrýší.

Ty z vás, kteří ještě geocaching neznáte, třeba po přečtení následujících informací zaujme natolik, že se ještě dnes zaregistrujete a zítra vyrazíte za prvním dobrodružstvím.

Co je to vlastně geocaching?

Jak již v úvodu zaznělo, jedná se o celosvětovou turistickou hru, ve které hledáte skrýše ukrývající menší či větší schránky. Ty větší jsou oblíbené zejména u dětí, protože skrývají „poklady“.  V těch menších naleznete „jen“ logbook (zápisník), kam se zapisuje, že jste keš našli. Jednou z hlavních myšlenek je zavést kačery na zajímavá místa, o kterých se dočtete v popisu.

Například: Každý ví, že je v Líšni ulice Josefy Faimonové. Víte ale, kde má tato rodačka pomník a na jakém místě stojí?

Dalo by se tedy říci, že je to i hra vzdělávací. O tom, jaké druhy keší na vás čekají a co od nich můžete očekávat, se dozvíte níže.

Co ke hře potřebujete

1. Pro hru potřebujete přístroj udávající GPS souřadnice. V dnešní době téměř každý telefon disponuje v základním vybavení GPS. Jednoduše řečeno: máte-li v telefonu mapy a možnost připojení k internetu, nic vám nestojí v cestě. Můžete si také pořídit přístroj s GPS. Tuto možnost využijí skuteční nadšenci nebo majitelé starších telefonů. Výhodou GPS zařízení oproti telefonu je přesnost zaměření, možnost hledání bez internetu a délka nabití.

2. Zaregistrovat se na webu www.geocaching.com. Nelekejte se, stránky jsou přeloženy do češtiny a registrace je intuitivní. V telefonu si stáhněte aplikaci, s jejíž pomocí budete keše hledat, číst si popisky a logovat návštěvy.

Úplným začátečníkům doporučuji pročíst si web www.kesky.cz,kde je vše krásně popsáno a vysvětleno.

3. Nadšení. Stačí i malinké, to velké přijde samo. Ruku na srdce, Češi jsou lidi od přírody hraví a zvídaví, tak ta radost, když večer kouknete, kolik jste za den ulovili pokladů, co všechno jste se dozvěděli nového nebo jaké úkoly úspěšně vyluštili, je prostě skvělá.

4. Tužku. Kačeři, kteří už hrají déle a aktivně, mají razítka nebo nálepky se svým jménem.

Jaké jsou druhy keší

Je jich asi 20. Zajímají vás všechny? Můžete využít dlouhých dnů ke studiu na oficiálních stránkách geocachingu (www.geocaching.com), nebo přímo testování v terénu.

Stránky kesky.cz uvádějí devět typů keší, které lze aktuálně v ČR odlovit. Dovolím si přiblížit tři nejpoužívanější.

Tradiční

Označuje se ikonou krabičky a je nejjednodušší. Stačí, když si ji najdete na mapě nebo v seznamu v aplikaci. Kliknete na „navigovat“ a jde se.

Mystery Cache, takzvaná „mysterka”

Označuje se ikonou otazníku. Tato keš většinou nebývá na výchozích souřadnicích, musíte plnit různé úkoly (např. počítání kůlů v plotě na výchozí souřadnici, vyluštění šifry, početní či vědomostní úkoly) a dosadit výsledky do kódu finální souřadnice .

Tady už je vhodné se předem připravit, ať můžete odhadnout, kolik času vám putování zabere. Oceníte to zejména s dětmi.

Multi-Cache, tak zvaná „multina”

Označuje se ikonou dvou krabiček a sestává z nejméně dvou míst, která musíte navštívit, aby se vám podařilo získat kód k souřadnici, která vás zavede k finální keši.

„Jednou se mi stalo, že jsem byla na procházce s kamarádkou. Vidím vyšlapanou cestičku vedoucí za pařez. Říkám si, tak tam je na tuty keš. Kouknu za pařez a ano, byla tam! Krabička s logbookem a tužkou. Zapsala jsem se s poznámkou: díky za příjemnou prochajdu. Neměla jsem tehdy ještě ani chytrý telefon. Byla to opravdu náhoda. Zavolala jsem tedy příteli, ať ji doma zapíše na PC.  Vůbec jsem netušila, že jsem narazila na finálku multiny, která své lovce táhla napříč Beskydami,” vzpomíná kačerka Jana na dobu před 15 lety.

Všechny keše si můžete vybírat podle velikosti a náročnosti

Velikost: mikro, malá, střední nebo jiná určuje velikost schránky. Nejčastěji narazíte na potravinovou dózu. Nápaditosti se však meze nekladou, a tak vás čekají i jiná překvapení v podobě plechových krabiček, obalů od kinder vajíček, falešných šroubů či větví stromu nebo náprstku švadlenky.

Terén: je značen číslem od 1 do 5. Na jedničku dojedete i s kočárkem, ale na pětku potřebujete třeba horolezecké, nebo potápěčské vybavení.

Obtížnost: Každý z ownerů (zakladatelů, neboli majitelů keše) si svoji keš označí celkovou obtížností (též v rozmezí od 1 do 5).

Pravidla

Geocaching má jasně stanovená pravidla jak pro zakládání, tak pro lovení.

Doporučuji prostudovat si je na oficiálním webu geocaching.com nebo na některém z českých serverů.

Nejdůležitějšími pravidly jistě bude:

Buďte nenápadní – při hledání na místech, kde se pohybují mudlové (kolemjdoucí), je základní pravidlo nenápadnost. Chovejte se slušně. Nikdy nic neničte ani násilím neodlupuje, nepřesouvejte předměty, za kterými si myslíte, že by keš mohla být schovaná. Když to nejde jednoduše, keš tam není. Keš vždy vracejte přesně na místo, kde jste ji našli. A jedno nepsané pravidlo je, že kačeři, bez ohledu na věk, si mezi sebou tykají (o:

Na závěr historie a ještě pár čísel

3. května 2020 uplyne 20 let od založení první keše.

Dave Ulmer, americký nadšenec internetových uživatelů GPS zakládá 3.května roku 2000 historicky první keš na světě. Stalo se tak hned poté, co došlo k odstranění chyby v armádním systému GPS, která do něj byla úmyslně vložena, aby systém nemohli zneužívat nepřátelé (GPS = globální polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany USA, který umožňuje pomocí elektronického přijímače určit přesnou polohu místa).

První keš byl dvaceti litrový kbelík s víkem a obsahoval několik věcí včetně logbooku a plechovku s fazolemi, která je dochována dodnes.

Jako první schránku našel Mike Teague, který začal shromažďovat online příspěvky souřadnic po celém světě a dokumentovat je na své osobní webové stránce.

Dnes za hrou stojí americká společnost Groundspeak ze Seattlua zejména dva ze tří jejich původních zakladatelů Jeremy Irish (který zaregistroval doménu geocaching.com) a Bryan Roth, kteří se aktivně věnují rozvoji hry a celé komunity.

Do Čech dorazil geocaching 1.6.2001, kdy trojice Američanů založila první českou keš ve Štramberku.

Češi patří mezi nejaktivnější komunity a jedna z nejnavštěvovanějších keší na celém světě se nachází na Karlově mostě.

 Tak jako vždy a všude, chovejme se k sobě přátelsky a v současné době, prosím, respektujme nařízení vlády.

Například na stránkách www.reviewer.cz se dozvíte informace ohledně současné situace spojené s koronavirem COVID-19.

 Lovu zdar!

Zdroje

text: Martina Rychtářová, foto: Jan Zerrich

Fotogalerie

Související články

Umístění kontejnerů na bioodpad 2024 11. 11. 2024 Život v Líšni Životní prostředí Odpady
top Jak předcházet odcizení kola? Označte ho syntetickou DNA 5. 11. 2024 Bezpečnost Život v Líšni
Obyvatelé Líšně přispívají k proměnám Líšně: přínosná veřejná debata 5. 11. 2024 Starosta I. místostarosta Život v Líšni
Výuková zahrada v Líšni (Hlasujte od 1. do 30. 11. v 8. ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás!) 30. 10. 2024 Život v Líšni
Nová prodejna Billa na ulici Kotlanova 21. 10. 2024 Život v Líšni II. místostarostka Reportáže a videa o Líšni
V Líšni pokračujeme ve výuce plavání pro všechny školy 10. 10. 2024 II. místostarostka Život v Líšni
top Za Líšeň ještě hezčí – kousek po kousku, ale trvale (POZVÁNKA NA SETKÁNÍ OBČANŮ) 10. 10. 2024 Samospráva I. místostarosta Život v Líšni
1 2 3 4 6 11 16 21
Poslední úprava: 1. 5. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů