Líšeňská komise živótního prostředí a veřejného prostoru se věnuje primárně lokální problematice. Její vize ale mají přesah daleko za hranice městské části. Připravila unikátní veřejné zasedání komise spojené s projekcí na zahraničních i domácích festivalech oceňovaného filmu Jiříkovo vidění, následnou besedou a koncertem kapely Budoár staré dámy.
Hlavním protagonistou filmu je RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., brněnský vědec, akademik, sportovec, otec, manžel, stavitel pasivních domů, ochránce životního prostředí.
Dokument o jeho vizi záchrany světa před uhlíkovou zkázou natočilas humorem jeho dcera Marta Kovářová (roz. Svobodová), též akční mladá žena mnoha profesí - učitelka, výtvarnice, matka dvou dětí a frontmanka úspěšné kapely Budoár staré dámy. Položila jsem jim pár otázek.
Marto, kdy a proč Tě napadlo ztvárnit vize Tvého táty do filmové podoby?
Když se mi narodily děti, přepadl mě environmentální žal. Potřebovala jsem něco začít dělat. Vedle mě v kuchyni seděl táta vědec s plánem na záchranu planety, o kterém nikdo nevěděl. A tak jsem o něm natočila dokument.
A už o tom někdo ví?
Jo, film funguje jako otvírák diskusí. K naší velké radosti jsme získali již osm ocenění a byli pozváni např. na klimatický summit do Dubaje, do Europarlamentu, do Německa, do Polska, do Rumunska, do Černé hory a právě jsme se vrátili z turné po Lucembursku a Estonsku. Film za nás dělá osvětu i tam, kam se jen tak nedostaneme jako např. do USA anebo na Ukrajinu.
Jiří, kdo je podle Vašeho názoru největším ničitelem životního prostředí?
Ekonomický systém, který finančně nezohledňuje poškozování planety.
Dnes si už sice uvědomujeme limity naší planety, ale promítnout je do politik všech zemí světa se nedaří.
Uhlíková stopu zanecháváme na každém kroku. Posíláme hromadné maily, SMSky, jak je to třeba zatěžující?
Uhlíkovou stupu posílání hromadných mailů považuji za nepatrnou. Mnohem závažnější stopu mají např. těžba bitcoinů nebo centra umělé inteligence.
Je Green Deal cesta k nápravě?
Cíle Green Dealu jsou jistě chvályhodné, způsoby jejich provádění jsou ale příšerné. Emisní povolenky jsou tržní nástroj na snižování emisí CO2, zatímco často velmi nepromyšlené dotační programy ten trh křiví. Navíc dochází ke komplotům mezi politiky a podnikateli.
V mnoha budovách se neotvírají okna a vše řeší klimatizace. Máme se toho bát?
Když svítí slunce, je hodně elektřiny z fotovoltaických elektráren, o kterou není velký zájem. Takže vlastně klimatizujeme sluneční energií. Lze stavět i dobře izolované domy tak, aby nároky na tento druh klimatizace nebyl tak velký. Ty navíc v zimě, kdy je energie vzácná, spotřebují mnohem méně energie na topení.
Návrh řešení uvidíte ve filmu Jiříkovo vidění, které se bude promítat v sále Dělňáku v Líšní, Klajdovská 28, dne 20. listopadu od 18 hodin. Následovat bude beseda s tvůrci filmu, ekology a odborníky na energetiku. Třešničkou na dortu bude od 20 hodin koncert Budoáru staré dámy.
Srdečně zve za KŽVP Ing. Eva Svobodová, předsedkyně komise