Čtvrtstoletí Saleska v Líšni

Zpátky
Čtvrtstoletí Saleska v Líšni

Salesiánské středisko mládeže v Líšni, zvané SALESKO, slavilo v roce 2020 25 let od svého vzniku. Vše začalo před třiceti lety příchodem salesiánů do Líšně. Nejprve začali působit na faře u kostela sv. Jiljí, kde vznikla první ORATOŘ (otevřený klub), v níž mládež našla zázemí. Tento prostor začal být nedostačující, a tak P. Evžen Rakovský v roce 1992 založil Nadaci pro radost, která měla za úkol sbírat prostředky na výstavbu střediska a kostela.

Základní kámen nové stavby posvětil papež Jan Pavel II. 21. května 1995. Nadace zakoupila „Likusák“ na Horníkově ulici, z kterého vzniklo prozatímní středisko mládeže s klubovnami a dvěma hřišti. Místní salesiáni tak mohli začít plnit poslání myšlenky Dona Boska a věnovat se dětem a mládeži pravidelně.
V roce 1998 byla zahájena stavba tělocvičny (dokončena 1999). V srpnu 2003 se začala stavět oratoř (dokončena 2004). V srpnu 2009 byl zahájen projekt SALVE (Salesiánský areál líšeňské veřejnosti). V říjnu 2010 byl objekt zkolaudován a slavnostně uveden do provozu.

V roce 2016 bylo ve spolupráci s městskou částí Brno-Líšeň (za finančního přispění Statutárního města Brna a Jihomoravského kraje) vybudováno kluziště s ledovou plochou 450 m². Jeho základ tvoří stávající hokejbalové hřiště. Kluziště již využilo přes 20 000 návštěvníků a k tomu 2 500 školáků nejen z líšeňských ZŠ. A to není vše. „Nyní řešíme rekonstrukci dětského hřiště, které je součástí areálu. Za těch deset let se na něm značně podepsal zub času. Doufáme, že se do jara příštího roku podaří dokončit. Chceme, aby herní prvky, které na hřišti budou, mohla využít celá rodina. V plánu je také menší basketbalové hřiště a workout,“ objasňuje ředitel střediska Petr Matula a pokračuje: „Druhou částí našeho plánu je otevřít rukodělné kroužky pro práci se dřevem a kovem, vybavujeme tedy pomalu dílnu. Také plánujeme vytvoření bylinkové zahrady pro děti z kuchařského kroužku.“ 

Kdo jsou salesiáni a jak vypadá jejich práce s mládeží

Zakladatelem salesiánského řádu je italský kněz Jan Bosko. Začal pracovat v Turíně s mládeží na okraji společnosti. Shromažďoval chlapce, o které se nikdo nestaral, a zakládal oratoře. Doprovázel mladé lidi k dobrému životu skrze výchovnou metodu zvanou preventivní systém. Don Bosko je patronem mládeže. 

Základem salesiánských center je již zmiňovaná oratoř. „Je to prostor, kam mohou děti přijít jen tak a nezávazně si něco zahrát. Místo, kde se zachytí děti z ulice nebo které jen nevědí, jak využít svůj čas,“ vysvětluje ředitel. „V Salesku se jedná o otevřený klub pro děti ve věku 7–14 let, které zde tráví svůj volný čas. Není to jasně strukturovaná aktivita jako třeba kroužky. Hrajeme pin-pong, deskovky, sportujeme, trénujeme parkour. Je zde prostor dětem naslouchat, jsme tu zkrátka pro ně,“ říká Veronika, vedoucí otevřeného klubu.
„V čem je salesiánské středisko jiné? Salesiánský styl stojí na třech pilířích: rozumu, náboženství a laskavosti. Je to styl výchovné práce, postavený na preventivním systému a neustálé asistenci. Důležité je, aby vychovatel uměl vytvářet atmosféru domova, dobře bavit, navázat přátelství a zažít pěkné vztahy. Dítě je doprovázeno tak, aby rozvinulo své dary a v budoucnu se postavilo na vlastní nohy,“ míní ředitel Saleska.

Školám Salesko nabízí program Aktif (Aktivace kolektivu třídy interaktivní formou). Program je určen žákům základních škol a je zaměřený zejména na stmelení kolektivu, rozvoj komunikace, spolupráce, vzájemné důvěry, poskytnutí příležitosti pedagogům, jak spolupracovat se svojí třídou. Podrobné informace naleznete na webových stránkách www.salesko.cz.

Salesko poskytuje celou řadu aktivit pro všechny věkové kategorie. Celoročně probíhá v týdnu přes sto kroužků a aktivit, které mají asi tisíc účastníků. V programu Saleska je také podpora rodin, kterým je nabízen prostor, kam mohou společně přijít a strávit čas. Organizují se také vzdělávací přednášky pro veřejnost v rámci programu SaVIO, který v současné době prochází proměnou.

„V letních měsících pořádáme tábory. Letos jsme uskutečnili dvacet příměstských a tři pobytové,“ pokračuje ve výčtu aktivit ředitel.

Nedílnou součástí života v Salesku jsou různé turnaje, karnevaly, burzy, dětské dny, vánoční koncerty či přespávačky, třeba Cukrová, kdy si děti pečou dobroty a v mezidobí hrají různé hry. Večer ulehnou do vlastních spacáků a zůstávají do druhého dne. Středisko též pronajímá prostory: tělocvičnu, sportovní přednáškový sál, venkovní hřiště a kluziště.

Salesko je v provozu od 8.00 do 20.00 a o děti i chod celého centra pečuje tým téměř padesáti lidí, z čehož je sedmnáct zaměstnanců. „Od roku 2007 působíme jako školské zařízení, a tak je nutné mít alespoň pedagogické minimum,“ upřesňuje P. Matula. Závěrem ředitel dodává: „Jedna z výzev dnešní doby je naučit děti slušnému chování. Přál bych si, aby Salesko fungovalo tak, že v něm přes různost povah každý najde, co ho obohatí, a předá to dál.“

Martina Rychtářová ve spolupráci s ředitelem Saleska Petrem Matulou
 

Fotogalerie

Související články

Umístění kontejnerů na bioodpad 2024 11. 11. 2024 Odpady Život v Líšni Životní prostředí
top Jak předcházet odcizení kola? Označte ho syntetickou DNA 5. 11. 2024 Bezpečnost Život v Líšni
Obyvatelé Líšně přispívají k proměnám Líšně: přínosná veřejná debata 5. 11. 2024 I. místostarosta Život v Líšni Starosta
Výuková zahrada v Líšni (Hlasujte od 1. do 30. 11. v 8. ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás!) 30. 10. 2024 Život v Líšni
Nová prodejna Billa na ulici Kotlanova 21. 10. 2024 Život v Líšni II. místostarostka Reportáže a videa o Líšni
V Líšni pokračujeme ve výuce plavání pro všechny školy 10. 10. 2024 II. místostarostka Život v Líšni
top Za Líšeň ještě hezčí – kousek po kousku, ale trvale (POZVÁNKA NA SETKÁNÍ OBČANŮ) 10. 10. 2024 Samospráva I. místostarosta Život v Líšni
1 2 3 4 6 11 15 20
Poslední úprava: 1. 10. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů