Už po srpnovém derby mezi Zbrojovkou a Líšní mysleli líšeňští fotbaloví funkcionáři na jarní odvetu. V Králově Poli totiž povzbuzovalo oba týmy více než 8000 diváků. Což je čtyřnásobná kapacita líšeňského stánku. Proto už na konci podzimu byla v obrysech připravena organizace zápasu včetně policejní připravenosti. Uvažovalo se dokonce o umístění plátna v blízkosti stadiónu, kde by mohli zájemci sledovat televizní obraz z trávníku. Jenže tato příprava vzala za své příchodem nemoci Covid-19. Vládní opatření v březnu dokonce zakázala akce s větší diváckou kulisou.
V červnovém čase už byla pravidla ve vztahu k pandemii uvolněnější. Do areálu hřiště na Kučerově ulici mohlo přijít celkem 500 osob. Což ovšem byla pověstná kapka v diváckém zájmu o tuto sportovní událost. Organizační vedoucí SK Líšeň paní Dagmar Wallová musela denně odříkat desítky zájemců. Protokol zvláštního opatření přesně určoval, kolik může být přítomno hráčů, kolik členů realizačního týmu, Stanoven byl i počet podavačů míčů. Zvláštní protokol účasti měli novináři. Pro píšící žurnalisty měla dosud Líšeň šest stolků s dvanácti místy. Proto dostali k dispozici i místnost VIP, kde bylo dalších osm míst. Což by podle protokolu mělo stačit. Jenže se tu objevil zájem zahraničních žurnalistů. Dvanáct jich žádalo o akreditaci. Téměř by sami vyčerpali určenou kvótu patnácti novinářů. Předseda klubu Karel Hladiš dlouho váhal, jak situaci řešit. Rozhodly nakonec obavy, zda by z Německa, které bylo koronavirem postiženo mnohem více než naše země, nepřivezl někdo vir do brněnské čtvrti. Přílivu německých žurnalistů nabyli nakloněni ani v řídící komisi Ligové fotbalové asociace a tak nakonec byla žádost a akreditaci zamítnuta. Přesto na novinářských místech nezůstala ani jedna židle volná.
Česká televize, vědoma si diváckého zájmu, zvolila brněnské derby do svého programu přímých přenosů, čímž alespoň trochu nahradila brněnským fotbalovým příznivcům nemožnost být přímo v místě dění. Myslím si, že tento krok zvedl České televizi pořádně sledovanost. A tak se stal čtvrtek 11. června dalším mezníkem v historii Líšně. Poprvé se v Líšni konal přímý fotbalový přenos České televize. Poprvé ze hřiště na Kučerově ulici šel signál na televizní obrazovky do celé země. Poprvé slyšeli televizní diváci přímo komentování redaktora Tomáše Lachmana a odborníka Jana Trousila z brněnské čtvrti Líšeň. Ten druhý měl divákům co říct. Bývalý obránce Zbrojovky, ale třeba i Slovácka pracuje nyní v roli trenéra třetiligového Vyškova. Spoustu hráčů na hřišti osobně znal, některé z nich i trénoval. Co tedy viděli diváci u televize, držitelé permanentek na tribuně, kde byli společně s VIP hosty, či trenéři mládežnických celků a rodinní příslušníci hráčů na tribuně za brankou? Boj. Zajímavý až do samého konce. Zbrojováci se po posledním písknutí sudího Cieslara nefalšovaně radovali. Téměř jako ze zlaté olympijské medaile. Navzdory tomu, že sázkové kanceláře je stavěly do role favorita kursem 1,37 na jejich vítězství, čímž by měli brát vítězství jako povinnost. I novinové komentáře v předzápasových úvahách vůbec neuvažovaly o tom, že by Zbrojovka, s jasným cílem postupu do nejvyšší soutěže, měla na zeleném pažitu v Líšni zaváhat.
Favorit však narazil na skálu, jíž se říká bojovnost a nadšení. Po vedoucí brance Silného hráči soupeře dlouho marně bušili do sevřených řad poctivě bránících hráčů Líšně. Ti se stali hrdinou dramatu. Škoda, že smutným. Na hřišti se hráči dopouštěli mála chyb. Ze dvou však padly branky do jejich sítě. Otočily tak výsledek ve prospěch Zbrojovky. Trenér Valachovič byl v poločasové přestávce hodně rozezlený na Demetera, který zbytečně v pokutovém území visel na Pachlopníkovi, jenž s míčem mířil už od branky. V kabině mu nejen vyčinil, ale dokonce ho neposlal do druhého poločasu, ač záložník patří mezi nejzkušenější muže týmu. Podobně se rozčílil na Málka, který hloupě ztratil míč před vítěznou brankou Zbrojovky. Stalo se tak v době, kdy už všichni příznivci Líšně očima posunovali čísla na světelné tabuli, na níž se blížila konečná devadesátka. Po inkasovaném gólu stáhl Málka ze hřiště a cestou na střídačku mu hlasitě vyčetl tragickou chybu, po níž vypadl jeho svěřencům bod, který už málem měli v kapse. Líšeň tak prohrála, ale od svých fanoušků se jí dočkalo potlesku. Škoda jen, že se tak nemohlo stát před vyprodanými tribunami, jak se čekalo.
Se svými fanoušky se loučili i hráči Zbrojovky. Museli však k plotu. Z kapacitních důvodů se vstupenky neprodávaly a tak příznivci Zbrojovky vyřešili svoji účast na derby po svém. Na parkovišti před hřištěm vystavěli z praktikáblů vlastní tribunu. Každý přispěl padesátikorunou. Z černé tribuny popoháněli své hráče ke třem bodům. Na plot vyvěsili vlajky Zbrojovky a dávali o sobě pořádně vědět. Dostali se i do hledáčku technického delegáta zápasu Hrinka, jenž si mobilem natáčel světelné pyro po proměněné penaltě. Pokud by však chtěl za něj trestat pořadatele, asi by u disciplinární komise neuspěl. Dělo se tak za hranicemi pozemku, kde už neodpovídali za události líšeňští pořadatelé.
Brněnské derby bylo úspěšné, na čemž se podílel široký okruh funkcionářů SK Líšeň. Všechny však trápilo, že tu pravou atmosféru do posledního místa zaplněných tribun kvůli pandemii neprožili A navíc se už brněnské derby ve FNL nemusí opakovat, pokud Zbrojovka své úsilí o návrat mezi elitu dotáhne do úspěšného konce.
SK Líšeň-FC Zbrojovka Brno 1:2
Poločas: 1:1.
Branky: 9. Silný – 45. Fousek z pen., 83. Dreksa.
Rozhodčí: Cieslar – Hájek, Horák – Marek.
Delegáti: Schroter, Hrinko.
ŽK: Málek, Matocha, Kučera, Fall – Růsek.
ČK: 58. Kučera – 52. Růsek.
Líšeň: Vítek – Jeřábek, Hlavica, Ševčík, Rolinek (76. Machálek) – Demeter (46. Kučera) – Minařík (88. Šenk), Málek (84. Fall), Matocha, Vasiljev – Silný (77. Fila). Trenér Valachovič.
Zbrojovka: Šustr – Štěpanovský (46. Eismann), Dreksa, Čermák, Bariš – Hladík (61. Vintr), J. Sedlák, Pachlopník (61. Jurásek), Fousek (70. Krška) – Růsek, Přichystal (89. Šumbera). Trenér Machálek.
Miloslav Vlašic