AED – „Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět“

Zpátky

Nikdo nemá nic cennějšího než své zdraví, život svůj a životy blízkých. Právě k záchraně životů chce přispět vedení líšeňské radnice. „Pořídili jsme dva automatizované externí defibrilátory (AED). Jedná se o plně automatizovaný přístroj, který Vám pomůže v případě srdeční zástavy obnovit oběh krve v řečišti. AED jsme umístili na náměstí Karla IV. 17a (budova obuvi), na budovu líšeňské radnice, Jírova 2 a v Mariánském údolí u bobové dráhy, "uvedl starosta Břetislav Štefan".

AED je uložen v ochranných schránkách, které jej chrání před vlivy počasí a je napojen přes mobilního operátora na záchranné složky. V případě krizové situace volejte 112 nebo 155. Operátor Zdravotnického záchranného sboru vám nadiktuje kód, který po zadání odemkne schránku s defibrilátorem. Po aktivaci Vás AED začne provázet mluveným slovem. Nebojte se pomoci, přístroj nemůže ublížit, a pokud identifikuje, že se nejedná o srdeční zástavu, neumožní vyslat elektrický šok.

Celý systém je řízený Krajským zdravotnickým operačním střediskem Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. V registru jsou AED zavedena v souvislosti s danými adresami. Dojde-li k situaci, že je pacient postižen vznikem náhlé zástavy oběhu, operátorka kromě vyslání výjezdového prostředku záchranné služby ihned aktivuje dané AED. Jde o každou minutu. Na místo tedy často přijíždí hasiči či policisté, kteří přeberou od laiků resuscitaci a rozšíří ji o použití AED a následně pacienta přebírá záchranná služba. Je-li nejbližší AED v boxu, využije jej přímo svědek zástavy oběhu.

AED jsou také u Hasičského záchranného sboru na ulici Zaoralové a Trnkové. Další zásahu schopné AED má pro danou oblast Policie ČR.

Městská část Brno Líšeň je nyní jednou z nejlépe zasíťovaných městských částí v Brně z pohledu dostupnosti AED.

 

Pro záchranu života je důležitá každá minuta

Na konci dubna 2016 došlo v obci na Brněnsku k náhlé zástavě oběhu u velice mladého muže. Operátor linky 155 okamžitě zajistil vyslání výjezdového prostředku ZZS. Na místě události byla shodou okolností zdravotní sestra, která zahájila resuscitaci. Pracovníci krajského operačního střediska správně zareagovali na dostupnost first respondera a okamžitě jej aktivovali. Na místo k probíhající resuscitaci za pomocí AED přijel tým ZZS a společnými silami všech zachránců se podařilo u mladého muže obnovit krevní oběh. Muž se následně probral k vědomí a byl transportován do fakultní nemocnice u sv. Anny k následné péči.

Na tomto případu se opět ukázalo, jak důležitý je systém plošného rozmístění AED v Jihomoravském kraji. Díky němu byl další, tentokráte velice mladý muž po resuscitaci v terénu transportován do zdravotnického zařízení nejen s obnovením životních funkcí, ale zcela bez neurologických následků. Další AED v našem systému si může připsat zachráněný život!

Zdroj: http://www.fsps.muni.cz/aed/

Co je defibrilace?

Je to odborný postup, který je schopný zrušit významnou poruchu srdečního rytmu (fibrilaci komor) vedoucí k zástavě oběhu. Fibrilace komor je nejčastější kardiální příčina náhlé zástavy oběhu (NZO). Defibrilace je jedním z postupů neodkladné resuscitace, která podstatně zvyšuje její následnou úspěšnost.

Proč včasná defibrilace?

Pokud je provedena okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 %. Provedení defibrilace za 5 minut po náhlé zástavě oběhu znamená přežití v 50 % a za 12 minut po náhlé zástavě oběhu už jen 25 %. Proto je včasné provedení defibrilace tak důležité!

Koho se to týká?

Dle Evropské rady pro resuscitaci (ERC) je výskyt srdečních zástav v Evropě vysoký, až 700 000 případů/rok. Evropské země udávají kolem 11 % přežití pacientů.

Po 5 minutách od vzniku náhlé zástavy srdeční (NZO) totiž dochází k nezvratnému poškození mozkových buněk. I když týmy ZZS JMK, p. o. průměrně dojíždějí k pacientům do 8 minut (zákonná doba dojezdu ZZS je 20 minut), je tato doba pro pacienta osudnou, pokud na místě není poskytována laická první pomoc. Největší šanci na přežití dává postiženému kromě kvalitní okamžité resuscitace i včasná defibrilace.

http://www.aedjmk.info/

https://youtu.be/gqCCmvARwG0

AED 2

 

Související články

Denzitometrie na Poliklinice Horníkova 27. 9. 2024 Zdravotnictví
TY TO ZVLÁDNEŠ 1. 11. 2023 Zdravotnictví Bezpečnost
BRNĚNSKÝ DROGOVÝ KUFŘÍK ANEB NA ČEM DNES UJÍŽDÍ NAŠE DĚTI - 18.10.2023 20. 9. 2023 Zdravotnictví
VALENTÝNSKÉ DAROVÁNÍ KRVE ♥ 3. 2. 2022 Zdravotnictví
Aktuální informační letáčky Ministerstva zdravotnictví. 28. 1. 2022 Zdravotnictví
Darovat krev není žádná věda! 13. 1. 2022 Zdravotnictví
Sociální péče v Brně 26. 10. 2021 Zdravotnictví I. místostarosta Sociální služby
Studie ELSPAC slaví 30 let. Přidejte se, Změřte si kondici zdarma 23. 9. 2021 Zdravotnictví
1 2 3

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 15. 12. 2016.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů