ZŠ Holzova pokračuje v realizaci projektu EU – peníze školám i ve školním roce 2012/2013

Zpátky

O tom, že se naše základní škola zapojila do projektu EU – peníze školám jsme vás již v průběhu předcházejícího školního roku opakovaně informovali. V jeho rámci mohly české základní školy vytvářet vlastní projekty, které by podpořily jejich další rozvoj, rozvoj dovedností jejich žáků. Konkrétně fond EU – peníze školám poskytl finanční dotace pro rozvoj čtenářské, informační, finanční a jazykové gramotnosti českých dětí, dále pak pro rozvoj jejich matematického myšlení. Podpořil i inovativní techniky při výuce společenských a přírodních věd, matematiky. Naše škola se rozhodla této možnosti využít, sestavila projekt, na který se jí podařilo získat dotaci ve výši takřka dvou milionů korun českých. Díky tomu došlo v průběhu minulého školního roku k řadě změn v nabídce volitelných předmětů, ale i v procesu výuky standardních předmětů. Další změny přinese i právě začínající nový školní rok.

Jelikož máme velmi kvalitně vybavené počítačové učebny a odborné učebny pro výuku na interaktivní tabuli (dnes už se můžeme pochlubit čtyřmi takto vybavenými učebnami), rozhodli jsme se na naší škole prioritně podpořit výuku cizích jazyků, konkrétně pak výuku angličtiny. Projekt nám totiž umožňuje financovat výuku anglického jazyka rodilým mluvčím.   I letos se tak budou žáci naší školy při výuce angličtiny pravidelně setkávat s rodilým mluvčím, panem Benem Hilterbrandem, a budou si tak moci prakticky rozšiřovat své komunikační schopnosti, slovní zásobu, seznámí se s životním stylem i zvyky v anglicky hovořících zemích, zvláště pak Anglii a Austrálii.

Dále se součástí naší žádosti stala řada dalších, již drobnějších projektů. Jednalo se například o projekt umožňující financovat vydávání školního časopisu na naší škole a zakoupit veškerou techniku s výrobou časopisu spojenou. Proto vznikl také nový volitelný předmět – Mediální výchova, kde se žáci učí tvůrčímu psaní a „novinářské práci“, seznamují se s principy fungování médií v současné společnosti, s jejich vlivem na společenské povědomí a uvědomují si rizika novinářské práce s tím spojená, jsou vedeni k respektování zásad novinářské etiky a pravidel slušného chování.
I letos se žákům nabízí volitelný předmět – Přírodovědné praktikum. Zatímco v loňském školním roce byl zaměřen přírodopisně, v letošním bude prakticky prohlubovat empirii žáků v oblasti fyziky a fyzikálních zákonů. Zde si děti pod vedením p.u. Maškové formou pracovních listů, praktických pokusů, cvičení v přírodě, odborného výzkumu samy ověří v praxi některé fyzikální zásady, laboratorní zkoumání se jim stane dobrodružstvím, při němž odhalí řadu zásad a postupů vědecké práce.
Novým volitelným předmětem pak bude seminář s názvem Enviromentální výchova. Mgr. Dagmar Poláková připravila po své žáky celou řadu nových výukových materiálů, zpestřujících jim výuku o dějinách, přírodě, společenských jedinečnostech nejen města Brna, ale i jeho nejbližšího okolí.
Inovována bude opět také výuka na prvním stupni. Pracovními listy umožňujícími rozvoj čtenářské a informační gramotnosti dětí bude obohacena výuka jak na budově Pohankova, tak Holzova. Setkávat se s nimi budou žáčci při výuce p.u. Prokešové a  p.u. Staré, ale i žáci p.u. Němečkové a Pohlové.
Na druhém stupni pak bude inovována výuka předmětu český jazyk a literatura, kde se žáci devátých tříd pod vedením p.u. Trčkové zapojí do projektu zaměřeného na Dějiny literatury ve 20. století. Výuka literatury bude obohacena v nižších ročnících (konkrétně v 6. a 7.), kde budou realizovány nové, inovativní výukové materiály p. u. Mládkové. V dějepise jim pak nově vytvořené pracovní listy umožní zajímavější zkoumání naší historie, donutí je přemýšlet nad jistými zákonitostmi ve vývoji lidské společnosti, naučí se odhalovat jejich příčiny a důsledky a třeba jim jednou tento přístup pomůže při vlastních volbách v jejich dalším životě.
O práci s pracovními listy, zajímavými texty a ukázkami bude rozšířena i výuka občanské výchovy. Nový výukový program pak bude využíván i v hodinách matematiky a umožní dětem snadnější chápání obtížnějších matematických operací. Pracovní listy se ale objeví  v některých ročnících i při výuce fyziky a přírodopisu.

Finanční dotace plynoucí z projektu nám tedy umožňují zatraktivnit naši výuku novými aktivitami, na které by se z běžného rozpočtu školy bohužel nedostávaly finanční prostředky. Peníze projektu budou i v letošním školním roce využity také na další vzdělávání našich pedagogických pracovníků a zvyšování jejich odbornosti.

Realizaci projektu jsme zahájili 1. září 2011  - běží tedy od počátku loňského školního roku a bude trvat i celý školní rok 2012/2013. Naši žáci se tak mohou i nadále těšit nejen na hodiny anglického jazyka vedené rodilým mluvčím, ale také na nové volitelné předměty a kreativní vyučovací pomůcky.

Mgr. Martina Trčková 

Související články

Zápis do MŠ v MČ Brno-Líšeň pro školní rok 2024/2025 – seznam termínů a míst 29. 2. 2024 Školství Mateřské školy Život v Líšni Školství v Líšni LN-Školství
ZŠ Novolíšeňská - Veselé zoubky 13. 3. 2019 LN-Školství
Hasiči na ZŠ Novolíšeňská 13. 3. 2019 LN-Školství
Masopustní průvod na ZŠ Masarova 13. 3. 2019 LN-Školství
ZŠ a MŠ Horníkova - Jarní Horníčková Burza, Otvíráme výběrovou třídu 13. 3. 2019 LN-Školství
Veselý týden – tradiční akce školní Parlamentu Horníci 13. 3. 2019 LN-Školství
Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce - ZŠ a MŠ Horníkova 13. 3. 2019 LN-Školství
1 2 3 4 19 38 56 74

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 19. 9. 2012.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: