Zastupitelé o nedostatku míst v mateřských školách

Zpátky

Nedostatek míst v mateřských školkách je problém celé České republiky.

Jeho konkrétní řešení však často zůstává na jednotlivých samosprávách – tedy menších městech či městských částech. Ani Líšeň, kde se v září nenajde ve školkách místo pro zhruba 200 dětí, není výjimkou. Za tímto číslem se skrývají osudy konkrétních rodičů, kterým může nepřijetí právě jejich dítěte, radikálně zkomplikovat život. Místo v zaměstnání, do kterého se měli po vypršení mateřské navrátit, jim nikdo další rok držet nebude.

Jak se k této situaci staví místní politici? Mají řešení? Pokud ano jaké a za kolik?

Na to jsem se zeptali jednoho zastupitele z každé politické strany, která působí v líšeňském zastupitelstvu – Mgr. Břetislava Štefana za ČSSD, Petra Štědroňského za TOP 09, Mgr. Jiřího Janiština za ODS, RNDr. Daniela Boreckého, CSc. za KSČM, Ing. Mgr. Elišky Vondráčkové za KDU-ČSL a Ing. Milana Honka za Líšeňský blok.

 

Mgr. Břetislav Štefan

Setkal jste se osobně, či zprostředkovaně s problémem nedostatku míst v MŠ?
Ano. V mém okolí znám více rodičů, kterým se nepodařilo umístit dítě do školky. Následně tato skutečnost způsobuje problémy v pracovním a rodinném životě.

Ze statistiky odboru školství MMB vyplývá, že zhruba pro 200 dětí s trvalým bydlištěm v Líšni není místo v MŠ. Jak tuto skutečnost vnímáte?
Tato skutečnost je naprosto tristní. Během posledních 20 let bylo pět školských budov, kde dříve byla školka či jesle, převedeno do soukromých rukou, tedy zprivatizováno, či dlouhodobě pronajato. Do jedné takové budovy lze umístit 75 dětí… krát 5 se rovná 375 míst ve školkách. V tuto chvíli jde o problém, se kterým se je třeba vypořádat.

Jaké řešení tohoto problému navrhujete?
Jedná se o soubor opatření, které by měli zmírnit neuspokojivý stav. Jednak využití volných prostor na základních školách, dále podporou soukromých školek. Nebo zvážení výstavby kontejnerových školek po vzoru Ořešína a Moravan.


Jaký je Váš odhad finanční náročnosti?
Výstavba standartní školky představuje náklady cca 20mil. Kč, kontejnerové školky cca 6 mil. Kč a adaptace prostor ve školách cca 1.5 mil. Kč. Z uvedeného vyplývá ekonomická přijatelnost navrhovaných řešení.

Jak navrhujete tyto prostředky zajistit?
Předpokládám, že město Brno bude chtít také aktivně situaci řešit. Tedy ve spolupráci s městem, kterého se tento problém dotýká stejně jako městské části. Myslím, že je možné některé kapitoly schváleného rozpočtu Líšně přehodnotit, tedy krátit a tím zajistit, alespoň část finančních prostředků, které by umožnily vytvořit nová místa ve školkách.

Pokud je problém dle Vašeho názoru v tomto roce již neřešitelný, co může MČ udělat do roku příštího, aby zabránila jeho opakování?
V letech 2006 až 2008 se v Líšni narodilo zhruba 250 dětí ročně. Ročníky 2009, 2010, 2011 s počtem narozených cca 350 jsou výrazně silnější. V Líšni je 755 míst v mateřských školkách, ale v následujících letech bude potřeba až 1050. Bude třeba zajistit více míst jak v tomto tak v roce příštím.

 

Petr Štědronský

Setkal jste se osobně, či zprostředkovaně s problémem nedostatku míst v MŠ?
Nedostatek míst v mateřských školkách je vážný problém, který nás pronásleduje již léta. Setkal jsem se s ním osobně před třemi lety, když jsme přihlašovali do školky syna.

Ze statistiky odboru školství MMB vyplývá, že zhruba pro 200 dětí s trvalým bydlištěm v Líšni není místo v MŠ. Jak tuto skutečnost vnímáte?
Samozřejmě s nevolí. Potřeba míst ve školkách se dá velmi dobře predikovat. Je zarážející, že líšeňská samospráva se na tuto skutečnost v předstihu nepřipravila.

Jaké řešení tohoto problému navrhujete?
Možností, jak řešit problém nedostatku míst ve školkách je celá řada. Uznávám, že vyžadují nemalé finanční prostředky. Kapacity lze rozšířit stavebními úpravami stávajících MŠ, stavbou tzv. kontejnerové školky ve variantě přístavby stávajících MŠ. Jednou z možností je i příspěvek radnice pro rodiče dětí, které jsou díky nedostatku míst nuceny navštěvovat soukromou školku.

Jaký je Váš odhad finanční náročnosti?
Nejnákladnější jsou samozřejmě stavební úpravy spojené s rozšířením stávajících MŠ, zde odhaduji investice v řádu několika desítek milionů korun. Výrazně levnější je varianta vybudování kontejnerové školky nebo její přístavby ke stávajícím MŠ. V tomto případě se jedná o investici v řádech milionů korun. Konkrétně jednu takovou školku pro cca 50 dětí lze pořídit za cca 5 mil. Kč. Tuto variantu řešení preferujeme, a to proto, že po snížení poptávky po místech v MŠ lze tuto stavbu rozložit, přemístit a využít k jiným účelům. Příspěvek pro rodiče dětí navštěvujících soukromou školku by se pohyboval rovněž na úrovni nákladů na stavbu kontejnerové školky, aby nebyl pouze symbolický.

Jak navrhujete tyto prostředky zajistit?
V dnešní době, kdy není ve veřejném sektoru dostatek finančních prostředků, není snadné finance zajistit. Pokud by bylo zajištění přiměřené kapacity ve školkách prioritou místní samosprávy, a to by prioritou mělo být, prostředky lze zajistit i z rozpočtu MČ. Samozřejmostí by měla být také snaha o podporu z dotačních titulů, případně města Brna.

Pokud je problém dle vašeho názoru v tomto roce již neřešitelný, co může MČ udělat do roku příštího, aby zabránila jeho opakování?
Zásadní otázkou je, zda rada MČ bude tento problém považovat za svou prioritu. Pak jsem přesvědčený, že v září tohoto roku by alespoň jedna kontejnerová školka pro 50 dětí už mohla stát. A podle výhledu počtu dětí na další roky je určitě v silách MČ ve stavbě dalších pokračovat.
 

Můžete popsat jednotlivé kroky, včetně zajištění finančních prostředků?
Prvním krokem je rozhodnutí, že tento problém má zájem samospráva řešit. Velkou chybou by bylo, pokud by zájem neměla. Dále je potřeba zajistit odborná stanoviska k možnostem přístavby současných MŠ. Rozpočet MČ určitě unese každoroční několikamilionovou investici na vybudování alespoň padesáti míst pro nové školáčky. Urychlit výstavbu by šlo zajištěním finančních prostředků z jiných zdrojů (dotace z města Brna, ministerstva nebo evropských fondů). Zde by měla samospráva vynaložit znatelně větší úsilí, než na 80 milionovou revitalizaci „Rokle“.

 

Mgr. Jiří Janištin

Setkal jste se osobně či zprostředkovaně s problémem nedostatku míst v MŠ?
Osobně. Nedostatek míst v MŠ je jev obecný spojený s demografickým vývojem, že se momentálně v naší lokalitě rodí více dětí než tomu bylo před pár lety. Pravděpodobně je to však jev přechodný a porodnost znovu poklesne. Přesto však je třeba se touto otázkou zabývat a hledat nějaká řešení, která by neuspokojivou situaci zlepšila.

Tímto problémem se zabýváme již několik roků a učinili jsme již několik opatření:

  1. Navýšili jsme kapacitu stávajících mateřských škol na maximální přípustnou míru
  2. Zrekonstruovali jsme a uvedli do provozu MŠ na Poláčkově ulici
  3. Převzali jsme od Jihomoravského kraje MŠ Bratří Pelíšků, na které se v současné době z prostředků EU a města Brna dokončuje nástavba, aby se mohla zvýšit kapacita MŠ

Těmito opatřeními jsme navýšili kapacitu líšeňských mateřských škol o cca 120 míst.

Ze statistiky odboru školství MMB vyplývá, že zhruba pro 200 dětí s trvalým bydlištěm v Líšni není místo v MŠ. Jak tuto skutečnost vnímáte?
Samozřejmě, že hledáme nějaká řešení, jak tuto situaci zlepšit.

Jaké řešení tohoto problému navrhujete?
Prozatím se nám jeví jen jedno možné řešení zřídit nějakou MŠ v našich základních školách.Tuto možnost v současné době prověřujeme.

Jaký je Váš odhad finanční náročnosti?
Na tuto otázku nám odpoví až studie proveditelnosti.

Jak navrhujete tyto prostředky zajistit?
Na tuto otázku nelze ještě odpovědět. Je třeba hledat jednak případné vlastní zdroje z rozpočtu městské části a spolupracovat s městem a dohodnout finanční účast města na řešení tohoto problému.

 

RNDr. Daniel Borecký, CSc.

Setkal jste se osobně, či zprostředkovaně s problémem nedostatku míst v MŠ?
Jen zprostředkovaně jako zastupitel.

Ze statistiky odboru školství MMB vyplývá, že zhruba pro 200 dětí s trvalým bydlištěm v Líšni není místo v MŠ. Jak tuto skutečnost vnímáte?
V této chvíli ještě nejsou oficielní výsledky počtu letos přijímaných a odmítnutých dětí známy. Své ještě může udělat doplnění o stav v MČ, které se k jednotnému řízení nepřidaly. Jinak to ale považuji za vážný problém. 

Jaké řešení tohoto problému navrhujete?
Okamžité řešení v rámci MČ Líšeň neznám.

Jaký je Váš odhad finanční náročnosti?
V řádu milionů.

Jak navrhujete tyto prostředky zajistit?
Bezprostředním oprávněným tlakem občanů na řešení situace.

Pokud je problém dle Vašeho názoru v tomto roce již neřešitelný, co může MČ udělat do roku příštího, aby zabránila jeho opakování?
Lze uvažovat o restrukturalizaci rozpočtu MČ (ale nutno i města) na rok 2013 právě ve prospěch investice na zvýšení celkového počtu míst v MŠ s využitím např. volných prostorů v ZŠ Masarova, objektů bývalých MŠ apod.

Můžete popsat jednotlivé kroky, včetně zajištění finančních prostředků?
Mohu popsat jen svou představu postupu (viz výše), nikoliv skutečné kroky vedení MČ a města.

 

Zastupitelé KDU-ČSL poskytli následující vyjádření:

„Členové Rady MČ zvoleni za KDU-ČSL vnímají problematiku nedostatku míst v předškolních zařízeních jako velmi aktuální a důležitý problém, se kterým často souvisí diskriminace rodičů, především žen, na trhu práce, zhoršení ekonomické i sociální situace rodin s malými dětmi a v konečném důsledku i protipopulační trendy ve společnosti. Řešení této otázky ale podle našeho názoru nelze shrnout do krátkých odpovědí na uvedené otázky a vyžaduje komplexnější přístup k dané problematice a spolupráci obce, neziskových i komerčních subjektů.“

Ing. Milan Honek vyjádřil nedostatečnou kompetenci k zodpovězení otázek.

 

Lenka Marešová

 

  

Související články

Budoucnost budovy školy na Pohankově 10. 12. 2024 Školství II. místostarostka Život v Líšni LN-Školství
Zápis do MŠ v MČ Brno-Líšeň pro školní rok 2024/2025 – seznam termínů a míst 29. 2. 2024 Život v Líšni Školství v Líšni Školství Mateřské školy LN-Školství
ZŠ Novolíšeňská - Veselé zoubky 13. 3. 2019 LN-Školství
Hasiči na ZŠ Novolíšeňská 13. 3. 2019 LN-Školství
Masopustní průvod na ZŠ Masarova 13. 3. 2019 LN-Školství
ZŠ a MŠ Horníkova - Jarní Horníčková Burza, Otvíráme výběrovou třídu 13. 3. 2019 LN-Školství
Veselý týden – tradiční akce školní Parlamentu Horníci 13. 3. 2019 LN-Školství
1 2 3 4 19 38 56 74

Seznam reakcí na článek

Napsal(a) Václav Košulič11. 5. 2012 09:16:24
Nedostatek míst v mateřských školách (MŠ) v Líšni, upřesnění informací a návrh řešení.

V minulém čísle Líšeňských novin byl uveřejněn článek zabývající se nedostatkem míst v MŠ v Líšni. V článku však bylo uveřejněno několik, ne úplně přesných údajů, proto si dovoluji, jako člen RMČ od roku 2002, toto uvést na pravou míru.

Navýšení míst v MŠ od roku 2009 do dnešního dne je 159 míst. O dalších 30 míst se zvýší počet míst po rekonstrukci MŠ Bratří Pelíšků, která bude ukončena v létě tohoto roku. Tuto rekonstrukci zajistilo jak projekčně, tak finančně ještě minulé vedení radnice. Celkové navýšení k září 2012 je 189 míst, a ne 100 míst, jak bylo prezentováno v článku v minulém čísle Líšeňských novin.
Realitou je, že žádná městská část tak, jak Líšeň, kapacitu MŠ nezvýšila.
Další možnost, která by řešila prakticky okamžité navýšení kapacity míst v MŠ, je využití §23 odst.5 Školského zákona, který nám jako zřizovateli umožňuje povolit výjimku z nejvyššího počtu o 4 místa na celkový počet 28 dětí ve třídě.
Stávající kapacita MŠ, včetně udělených výjimek z roku 2010, je 80 dětí. To znamená, že kapacita většiny MŠ, mimo MŠ Poláčkova, která už maximální výjimku má, může být za podmínek daných právním předpisem 84 míst. Udělením výjimky, o kterou musí ředitelka školy požádat zřizovatele MŠ (RMČ Brno–Líšeň), můžeme navýšit kapacitu školek o 42 až 45 míst.
Většina městských částí v Brně možnost max. výjimky využívá a naplňuje třídy do počtu 28 dětí.
Podmínkou je také, aby pořizovací a zvýšené provozní náklady související z navýšením kapacity v plné výši hradila městská část.
Toto navýšení společně s navýšením kapacity MŠ Bratří Pelíšků o 30 míst , v součtu tedy celkem až 75 míst, nám umožní vyřešit nejpotřebnější případy rodičů dětí nepřijatých v řádném termínu do místních MŠ již v letošním roce.
Jako řešení většího navýšení míst v MŠ do budoucna vidím, vzhledem k rozvoji Líšně v oblasti směr Podolí, využití budovy základní školy (ZŠ) na ulici Pohankova pro účely zřízení nové MŠ s kapacitou až 125 dětí. Stávající výuka ZŠ by se přesunula do kmenové budovy ZŠ Holzova, kde je nyní kapacita využití asi 50%. Další výhodou budovy na ul.Pohankova je také velká zahrada, která by sloužila jako dětské hřiště, jež je podmínkou otevření nové MŠ. Také adaptace hygienických zařízení by nebyla nikterak finančně náročná.

Podle Školského zákona na přijetí do MŠ není právní nárok s výjimkou dětí v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Těmto dětem je obec - tedy město Brno – povinna zajistit umístění v MŠ v Brně.
Jak předešlé, tak dnešní vedení radnice si je vědomo významu předškolního vzdělávání pro všeobecný rozvoj osobnosti dítěte a právě z těchto důvodů máme zájem o co největší umístění i mladších dětí v MŠ, než jen předškoláků, u kterých to ukládá zákon.

Košulič Václav člen RMČ Brno - Líšeň
Napsal(a) Ing.Eva Svobodová2. 5. 2012 20:29:17
ad1) V mém bezprostředním okolí měli rodiče štěstí a jejich děti byly přijaty.
ad2) Statistiky nelžou a tato situace se vzhledem ke známé demografické situaci dala již dávno předem předpokládat . Situaci zkomplikovaly také příliš přísné hygienické předpisy. Navštívila jsem školku v Německu - jsou tam daleko benevolentnější a dětí na jednom oddělení je podstatně více než u nás.
ad3)MČ hledá možnosti volných kapacit v ZŠ, rekonstruuje se M3, zvyšují se kapacity matřských škol. Pomoci mohou i tzv.skupiny dětí, které hlídá jiná maminka .Škoda, že je málo podnikových školek.
ad4) Finanční prostředky se musí hledat v součinnosti městské části a statutárního města Brna. Věřím, že pan místostarosta pro školství Mgr.Janištin jako zkušený politik tyto prostředky najde.
Napsal(a) Starosta23. 4. 2012 11:27:27
Vážení rodiče,
myslím, že každý soudný člověk si uvědomuje, jak složitou situaci zažívají rodiče, kteří se dostali do těžko řešitelné situace s neumístěním dítěte do MŠ.

Konkrétní návrhy řešení budou zpracovány během následujících 2 měsíců. Cílem je přes prázdniny vytvořit co nejvíce nových míst v MŠ. Dovoluji si Vás pozvat na Veřejnou debatu o školkách, resp. tvorbě nových míst v MŠ. Debata proběhne 12. 6. 2012 od 16:00 hodin. Místo je zatím v jednání, ale budu se snažit zajistit Dělňák v Líšni.
S pozdravem Břetislav Štefan
Napsal(a) rodič19. 4. 2012 12:35:57
hmmmm, takže další rok zase jenom kecy o tom, že už to mělo být, že je to problém o kterém všichni víme. Mám supr nápad. Od 1.9. budeme vodit děti na radnici hlídat, ať si to zkusí s věkově školkovými dětmi a finančně přitom zajišťovat rodinu, případně pečovat o další dítě nebo si práci hledat bez školky.



Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 15. 5. 2012.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: