Uvažovali jste někdy o tom, zda byste mohli být šťastní a měli chuť do života i jako nevidomí lidé? Tuto otázku si asi většina z nás nepoloží. Nepřipustíme, že právě naše životní plány se mohou nečekaně změnit ze dne na den. A když se to přece stane, nemůžeme v první chvíli uvěřit, že je to skutečnost, ze které často není návratu. Někteří se stáhnou do ulity sebelítosti a nic nedělání, jiní možná nadbytečně obtěžují okolí, ale není málo ani těch, kteří na život nezanevřou a rozhodnou se s nastalou životní situací porvat. Nelehká cesta k samostatnosti, vyžaduje nejen odvahu, ale také kvalifikovanou pomoc odborníků. Mají-li být v této situaci věrohodní, musí mít sami zkušenosti se životem „po slepu“ a neustále je prohlubovat. Na této myšlence staví i obecně prospěšná společnost Tyfloservis, která již více než 20let pomáhá nevidomým a slabozrakým na cestě k samostatnosti v domácím prostředí.
Praktickým vstupem do světa vnímání a myšlení lidí nevidomých a slabozrakých je kurz instruktorů prostorové orientace a samostatného pohybu. Instruktoři jsou ti, kteří učí nevidomé samostatně chodit, cestovat dopravními prostředky, vnímat a využívat řadu jemných informací, které zůstávají očím skryté. Proto musí uměle zaslepeni sami chodit v běžném provozu, tak jako každý nevidomý člověk. První část kurzu bude probíhat ve městě Brně ve dnech 24. 3. 2014 - 4. 4. 2014. Zhruba ¾ kurzu prožijí účastníci v podmínkách umělého zaslepení i simulaci jiných zrakových vad ve vnitřních prostorách budov, v klidném prostředí obce, i v rušném prostředí velkoměsta, včetně jízdy dopravními prostředky, na eskalátorech, při přecházení křižovatek i chůzi s vodicím psem.
Adepti na certifikované instruktory v této náročné a zodpovědné profesi budou trénovat také v městské části Brno-Líšeň v sobotu dne 29.3. Během dopoledne a večera budou v okolí „brněnského metra“ (pro přespolní tramvajová zastávka Líšeň Jírova ) trénovat využití echolokace při orientaci v prostoru. Asi se ptáte: „Co to je?“ Zvuk, který vydává koncovka hole při chůzi nevidomého člověka, se odráží a pohlcuje v okolních porostech, zástavbě apod. Pokud se nevidomý naučí v této směsici zvuků dobře číst, získává spoustu zajímavých informací o uspořádání prostoru, které mu pomáhají lépe se zorientovat ve chvílích, kdy chybí spousta jiných orientačních prvků.
Zřejmě jste už všichni potkali člověka s bílou holí, který potřeboval pomoc. V Brně to není nic neobvyklého. Napadlo vás však někdy, že ten komu pomáháte, je pouze „dočasně pracovně zaslepený“ a nemusí být nevidomý? Neprůhledné brýle a bílá hůl jsou našim pracovním nářadím. Bez nich nelze profesi instruktora prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých vykonávat. Pokud nás někdy potkáte při práci a zažijete „proměnu nevidomého člověka ve vidícího“, nepovažujte nás hned za podvodníky, kteří „slepotu“ jen předstírají a sledují vlastní cíl. Mějte s námi porozumění a nebojte se k nám chovat stejně jako k nevidomým.
Petr Karásek