Od naší čtenářky se k nám dostala informace o vykradení rodinného domku po zemřelém příbuzném. Dle sdělení dalších poškozených k tomuto jevu dochází v Líšni již několik let.
Scénář vykrádání je vždy obdobný. Pachatel si zřejmě podle adresy uvedené na parte vytipuje nemovitost, která je krátkou dobu po úmrtí opuštěná a existuje tedy předpoklad, že zde budou bez dozoru osobní věci zemřelé osoby. Dovnitř se dostává ze zadní klidné části, rozplete pletivo plotu, při cestě přes sousední pozemky si neváhá v kůlnách a zahradních domcích vybrat vhodné nářadí, žebřík apod. Postižení, se kterými jsem hovořila, vyjádřili podezření, že se jedná o místního člověka, který se v Líšni a okolí dobře vyzná. Má „spadeno“ zejména na starožitnosti, šperky i peníze, ale nepohrdne ani např. jídlem a alkoholem. Někdy při hledání cenností udělá nepořádek a možná z důvodu vyrušení jej nechá být, jindy věci vyházené ze skříní, zásuvek apod. naháže zpět, vše se snaží „naoko“ uvést do původního stavu, zřejmě proto, aby oddálil odhalení. Podle sdělení jedné z obětí se zloděj snažil dostat do domku jejího otce již před jeho úmrtím. Starý pán se pohyboval pouze po domě a nevycházel ven, o „návštěvě“ zloděje neměl ani ponětí.
Protože policie je v hledání pachatele neúspěšná, je na nás, občanech, abychom se společně bránili. Máte-li příbuzného, který žije sám, snažte se zabezpečit vše tak, aby se zloděj k němu nedostal. Dohodněte se se sousedy, aby vás v případě podezřelého pohybu kolem domu kontaktovali, nebo aby zavolali policii. Nainstalujte alarmy, bezpečnostní fólie a zámky, štíty dveří, případně mříže. Vždy zamykejte, nenechávejte klíče od dveří na viditelném místě, znesnadníte tak odnos lupu. Přesvědčte staroušky, aby cennosti uložili do banky. Pořiďte si fotodokumentaci zařízení domu a kopie důležitých dokladů a dokumentů a uložte je na bezpečném místě (např. u příbuzných či přátel). Usnadníte tím případná jednání s pojišťovnou. V opuštěném domě nenechávejte cenné věci. Zejména v době pohřbu je jisté, že všichni členové rodiny se nacházejí na opačném konci města a zloděje nevyruší. Použijte spínač světla, které se v různých intervalech rozsvěcuje a budí tak dojem, že nemovitost je stále obydlena. Vždy vybírejte schránku, nebo o to požádejte sousedy. Pokud zjistíte, že bylo manipulováno se zámkem, dveřmi apod., do nemovitosti nevstupujte a zavolejte policii, rodinné příslušníky nebo přátele. V případě, že zloděj je stále uvnitř se vystavujete nebezpečí fyzického napadení a újmě na zdraví.
Je velmi těžké v období, kdy jste plni zármutku a žalu myslet na vyklízení domácnosti pozůstalého, ale můžete tak zachránit cenný majetek i předměty, které nemají valnou finanční hodnotu, ale pro vás znamenají mnoho právě proto, že patřily vašemu blízkému. Nenechte si je ukrást!
Eva Bartusková