Vánoce, Vánoce přicházejí...

Zpátky
Vánoce, Vánoce přicházejí...

Přicházejí i v této těžké době do naší Líšně, proto dovolte přiblížit vánoční zvyky ještě z doby, kdy se našemu krásnému domovu říkalo Lösch nebo Lischna.  

Před večerem, na svátek sv. Mikuláše, rodiče říkávali neposedným dětem: „još jedó s fůró“. Večer chodil Mekoláš s čertem a nakládali dětem ovoce, ořechy a cukrovinky a kdo bel neposlucha, tak tomu čert po zásluze napráskal koščetem. Už od rána pekaři prodávali voňavé Mekoláše z rohlíkového těsta, z hrozinek měl oči, nos i pusu.  I za okno dřív dávali chlapci a holky botky nebo punčochy a čekali, co v nich ráno najdou, jestli sladkosti nebo řepu. 

Kapr a bramborový salát je novou tradicí. Dříve se celý den držel půst a základem Štědrovečerní večeře byla čočková polívka, vařené křížaly, houbová omáčka a vánočka s medem. Později, po 1. světové válce, ji vystřídalo dnes již klasické vánoční cukroví. Po večeři, jako nejrozšířenější tradici Líšňáci lijó volovo a věští z něj. Líšeň byla nepsaná „spíž města Brna“ a Líšňáci nejznámější a nejlepší obchodníci v okolí, určitě nejeden soud patřil počtu prodaných škrošní s drůbeží nebo puten s ovocem. Po ulici chodil také hudebník, dříve pastýř a troubil koledy. Někteří Líšňáci si možná ještě štědrovečerní hraní koled po ulicích Líšně pamatují – hudebníci takto chodili ještě v sedmdesátých letech 20. století.  I na Štědrý den se peklo speciální pečivo, pletence z pšeničné mouky tvz. ščedrovnice. 

Na Boží narození a na Štěpána vystavovaly líšeňské selky pečené husy, které si Brňáci jezdili kupovat. O Silvestru se jedl ovar s křenem a zapíjel se zřejmě pivem, žádné chlebíčky a šampus. 

Novoroční tradice vinšování rodičům, jedónkovi a baběnce se udrželo dodnes, ale dříve chodil po dědině a vinšoval i ponocný, posel (listonoš) a kominár, který donesl vinš se sv. Floriánkem, který je patronem tohoto řemesla jako i ostatních s ohněm spjatých. 

Tak i my Vám vinšujeme, všechno dobré, hodně zdraví a štěstí do Nového roku a krásné prožití Vánoc s rodinou, blízkými a lidmi, které máte rádi.  

P.S. A pokud máte recept na Mekoláše nebo ščedrovnice, sem s ním! Zveřejníme ho a budeme ty dobroty znova péct! 

Našimi zdroji informací jsou různé knižní, vědecké a univerzitní materiály a webové stránky. 

Silvie Dražanová, Eliška Vondráčková, Spolu v Líšni 

 

Související články

IX.16. zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Líšeň pro volební období 2022 – 2026 6. 11. 2024 Zastupitelstvo
IX.15. zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Líšeň pro volební období 2022 – 2026 12. 9. 2024 Zastupitelstvo
IX.14. zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Líšeň pro volební období 2022 – 2026 11. 6. 2024 Zastupitelstvo
IX.13. zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Líšeň pro volební období 2022 – 2026 17. 4. 2024 Zastupitelstvo
Panna Marie v třešních 12. 4. 2024 Kultura Historie
Francouzské vojsko v Líšni. 12. 4. 2024 O Líšni Historie
Usnesení a zápisy ze zasedání zastupitelstva za rok 2024 13. 3. 2024 Zastupitelstvo
1 2 3 4 6 11 15 20
Poslední úprava: 2. 12. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů