Patrně jen velmi málo lidí v Líšni tuší, že jedno z družstev Sokola Líšně hraje prvoligovou soutěž. Je to pochopitelně dáno tím, že o lokální úroveň sportů se dnes zajímá jen málo lidí a i k těm se takové informace dostávají jen zřídka.
Líšeň má mnohaletou tradici v řadě sportů. Nejznámější je pochopitelně fotbal, ale na vysoké úrovni se zde hrál například pozemní hokej, košíková nebo badminton. K velmi úspěšným sportům se v Líšni řadí též stolní tenis. V padesátých letech hrálo smíšené družstvo ligové soutěže a po oddělení mužských a ženských soutěží hrálo družstvo mužů ještě dlouho soutěže krajské. Ženské družstvo zde nebylo.
Nové období začalo v roce 2009 a jako řada jiných věcí, bylo to částečně dílem náhody. Tři přední hráčky Moravské Slávie, Radka Babáková a sestry Eliška a Simona Pinnerovy, z nichž dvě v té době bydlely v Líšni, se dohodly, že přestoupí do zdejšího Sokola. V prvním roce reprezentace Líšně suverénním způsobem vyhrály divizi a postoupily do 2. ligy. V ročníku 2011-2012 sem přestoupila i Klára Babáková a v roce 2012, po ukončení angažmá v Německu, další jejich bývalá vynikající spoluhráčka Nela Hájková. Jak přibývalo hráček, stoupal tým tabulkou vzhůru. V sezóně 2011-2012; se umístil ve 2. lize na 5. místě, o rok později na 3. a v ročníku 2013-2014 postoupil do 1. ligy, tedy druhé nejvyšší soutěže ve stolním tenisu u nás.
Po postupu do 1. ligy bylo A mužstvo doplněno o jednu z bývalých nejlepších brněnských hráček 1. ligy Zuzanu Hortovu a do ročníku 2014-2015 jsme byli schopni postavit i družstvo B v 2. lize. Bohužel však Z. Hortová z pracovních důvodů hrála jen několik zápasů a N. Hájková si v polovině soutěže odešla plnit mateřské povinnosti. Oddíl si tak zajistil účast v dalším ročníku 1. ligy až v předposledním zápase. Družstvo B se po dobrých výkonech umístilo na 5. místě 2. ligy. Do další sezóny jsme od počátku měli na mysli především posílení družstva A. Proto jsme zajistili hostování dvou mladých, ale již ostřílených hráček mistra republiky Hodonína, a třetí hráčky z Jihlavy, neboť hráčky na střídavý start mohou odehrát jen polovinu zápasů. Pochopitelně jsme předpokládali též účast družstva B ve 2. lize.
Na schůzi oddílu však přišlo velké překvapení. Proti startu těchto hráček se zvedl odpor a byl požadován jen start našich hráček ve 2. lize. Situace se vyřešila tím, že bylo postaveno jen družstvo A i s hostujícími hráčkami a celé družstvo B přešlo na hostování do Řeznovic. Je smutné, že ve velké městské části, jako je Líšeň, výkonnostní sport nachází jen mizivou podporu a hráčky odcházejí do několikatisícových Řeznovic, kde mají ke hře daleko lepší podmínky.
Družstvo A bylo zmíněnými kroky herně stabilizováno a po 6. kolech se nachází ve středu tabulky na 6. místě se 3 vítězstvími, 1 remízou a 2 prohrami a zdá se, že nemusíme mít obavy z opakování loňského scénáře. Nepochybuji o tom, že by si dobře vedlo i družstvo B a pevně věřím, že v příštím roce budeme moci postavit nejen silné družstvo A, ale opět i družstvo B.
Zdá se však, že k tomu budeme potřebovat získat hernu nezávislou na ostatních oddílech Sokola Líšně. Stolní tenisté sice mají k dispozici tzv. malý sál, ale ligové soutěže je třeba hrát ve velkém sálu sokolovny, který nám na utkání musí uvolnit jiné oddíly. Vycházejí nám sice vstříc, ale není to bez problémů, zvláště když hrálo i družstvo B. Působením v jiných prostorách se staneme nezávislí též na některých činovnících, kteří s výkonnostním sportem v Líšni mají problém.
V letošním roce se s našimi hráčkami na domácí půdě setkáme ještě 12. a 13. prosince, kdy budou hostit hráčky SVS Hradce Králové a Elizzy Praha. V lednu pak hned 9. a 10. hostí dva pražské kluby a 23. a 24. zde hrají Dubňany a Frýdlant n. Ostravicí s trenérkou Marií Hrachovou.
Ludvík Belcredi
Družstvo Líšeň nastupuje k utkání ve složení
zleva R. Babáková, Z. Hortová a K. Babáková