Třídění a recyklace odpadu z barevných kontejnerů

Zpátky
Třídění a recyklace odpadu z barevných kontejnerů

V Brně jsou do barevných kontejnerů vytřiďovány tři základní komodity: do modrých kontejnerů papír, do žlutých plasty společně s nápojovými kartony a hliníkovými plechovkami od nápojů, bílo-zelené kontejnery slouží k sběru čirého a barevného skla.

Papír a plasty jsou odděleně sváženy na dotřiďovací linku, která se nachází v areálu ZEVO – zařízení na energetické využívání odpadů na Jedovnické ulici v Líšni. Do stejného areálu je svážen i směsný komunální odpad z černých popelnic, ovšem za vstupní branou se jeho cesta rozdělí. Tříděný odpad putuje na dotřiďovací linku, zatímco směsný komunální odpad do kotlů na výrobu tepla a elektřiny.

U papíru je množství nežádoucích příměsí cca 10 %, zbylých 90 % svezeného papíru se prodává k recyklaci do papíren, a tudíž je využito k výrobě nových produktů. Cena papíru jako druhotné suroviny na trhu značně kolísá, dle aktuální poptávky zpracovatelů.

Ze žlutých kontejnerů se oddělí a využívají hliníkové plechovky od nápojů a nápojové kartony. Ze zbylého plastového odpadu pracovníci na dotřiďovací lince ručně vytřídí a využijí 30–35 % materiálu, například PET lahve, polystyren, tvrdé plasty, tzv. drogerie (kanystry, obaly od aviváží apod.). Na některé druhy plastů zatím v České republice neexistují zpracovatelské technologie, to se postupně mění, recyklace plastů je prioritně podporovaný cíl environmentální politiky EU i ČR. I proto SAKO připravuje stavbu nové, velkokapacitní automatické dotřiďovací linky, která umožní rychlejší a efektivnější separaci jednotlivých druhů materiálu. U plastového odpadu je pro občana obtížné rozlišit, který druh plastu je recyklovatelný, proto se nebráníme tomu, že občané třídí všechny plasty a na dotřiďovací lince pracovníci vyčlení recyklovatelné a nerecyklovatelné druhy plastu. Tento postup nám umožňuje pružně reagovat na poptávku firem po určitém druhu plastu. Postupně vznikají firmy, které hledají cesty, jak využít plast jako vstupní surovinu, díky čemuž roste procento recyklovatelného plastu. Ze zbylého plastu se ekologicky vyrobí elektřina a tepelná energie.

Čiré a barevné sklo se odváží do skláren v Kyjově a je recyklováno ze 100 %, jedná se o stabilní komoditu na trhu s druhotnými surovinami.

Třídit je určitě správné, jen je třeba kontejnery umísťovat s rozmyslem.

Břetislav Štefan, starosta

Související články

Obyvatelé Líšně přispívají k proměnám Líšně: přínosná veřejná debata 5. 11. 2024 Starosta I. místostarosta Život v Líšni
Zlepšení parkování a dostupnosti služeb v Brně-Líšni: Nová parkovací stání u obchodního centra Jasmín na Kotlanově ulici 30. 10. 2024 Doprava Samospráva Starosta
Umístění kontejnerů na bioodpad 2024 14. 10. 2024 Odpady Život v Líšni Životní prostředí
top Setkání vedení radnice se spolky působícími v Líšni 1. 10. 2024 Kultura Spolky a sdružení Starosta Rada
top Aktuální informace k povodňové situaci a rady pro občany 12. 9. 2024 Starosta Život v Líšni Životní prostředí
Proměny náměstí Karla IV.: Nová lékárna, vodní hřiště a komfortní zázemí pro Líšeň 9. 9. 2024 Starosta II. místostarostka Projekty MČ Náměstí Karla IV.
Blokové čištění v Líšni 2024 13. 3. 2024 Doprava Životní prostředí
1 2 3 4 5 9 12 16
Poslední úprava: 23. 1. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů