Jak na to, se dozvědí účastníci bezplatného kurzu Domovnické preventivní minimum, který se v září rozběhne již potřetí. Určený je nejen pro domovníky, vlastníky a správce nemovitostí, ale třeba i pro školníky. Kurz je mimo jiné přesvědčí, jak důležité je mít v takové pozici informační náskok a znát v předstihu know-how. Složitým řešením nepříjemných následků se totiž lze v mnoha případech vyhnout především včas a jasně nastavenými pravidly. Autor projektu Luboslav Fiala z preventivně informačního oddělení Městské policie Brno k tomu dodává: „Už když jsme koncepci celého programu připravovali, vícekrát jsme se přesvědčili, jak zásadní je předvídavost majitelů nemovitostí, jejich správců i domovníků. Bez ní to celé může skončit buď fiaskem anebo opakovaným balancováním na tenké hraně mezi prevencí a represí. A právě tomu se snažíme předejít."
Účastníci se v kurzu dozvědí jak užitečné informace z oblasti sociálních služeb, tak preventivní rady ohledně kriminality či požární ochrany. Se zkušenými lektory dále proberou optimální nastavení mechanických i elektronických systémů pro zabezpečení bytových domů a výuka se dotkne i některých poruch osobnosti, které mohou sousedské vztahy ovlivnit. Také se dostanou k normám trestního, přestupkového a občanského práva.
Do tříměsíčního kurzu z pera Městské policie Brno se promítly konzultace se specialisty z mnoha oborů. Jeho podobu ovlivnila i zpětná vazba od více než čtyř desítek účastníků předchozích dvou ročníků. Ti získali nejen základní znalosti a dovednosti v oblasti komunikace, ale naučili se také zvládat konfliktní situace. Právě smírnému řešení sporů se věnuje podstatná část přednášek, které však kromě jiného obsáhnou i komunikaci se složkami integrovaného záchranného systému.
Mezi lektory programu čerpajícího i z poznatků Domovnické akademie jsou experti Hasičského záchranného sboru JmK, z Policejního prezidia PČR, z Útvaru policejního vzdělávaní a služební přípravy, ze sdružení Práh jižní Morava z. s., z Asociace zámkových a klíčových služeb České republiky i z Asociace technických bezpečnostních služeb ČR.
Cyklus přednášekdomovnického preventivního minima se uskuteční od září do prosince, a to ve tříhodinových středečních blocích. K účasti na něm je potřeba se předem přihlásit. Díky dotacím statutárního města Brna je celý program pro všechny účastníky ZDARMA. Pro ročník 2018 je limit 25 přihlášených. Výuka proběhne v Areálu dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Bauerově 7.
Více informací a přihlášku najdete: https://www.mpb.cz/domovnicka-akademie/da/2018/
Pavel Šoba, MP Brno