Kdo to zažil, může potvrdit, že najít práci po rodičovské dovolené nebo pečovat o děti a chodit do práce je nelehká věc. Pro většinu zaměstnavatelů jsou ideální zaměstnanci ti, s nadsázkou řečeno, kteří jsou tak flexibilní, že mohou pracovat 24 hodin bez omezení. A tak se hodně rodičů tváří, že děti nemají, ve svých životopisech je neuvádějí a při přijímacím pohovoru je toto téma naprosto oboustranné tabu. Jen málo zaměstnavatelů se drží, již v praxi ověřené, rovnice: „spokojený zaměstnanec – vyšší výkon – vyšší zisky“.
Přitom většina rodičů absolvuje „dvousměnný“ provoz v podobě práce a péče o děti a domácnost. Malé pochopení ze strany zaměstnavatelů a nedostačující nabídka služeb péče o děti pak vede k tomu, že ve většině případů ženská pracovní síla schopná efektivní práce zůstává po dobu v průměru více než pěti let pouze v domácnosti. Po návratu na pracovní trh pak mají ženy o pětinu nižší mzdy než muži a to se pak v dlouhodobém horizontu promítá i do nižších důchodů. Zlepšení situace v podobě zkráceného pracovního úvazku má v Česku jen 8,5 procenta žen, přičemž průměr v Evropské unii je skoro 32 procent. Mužů, kteří mají flexibilní úvazek, je v ČR 1,8 procenta, v Unii je to 8 procent.
Rodičům, kteří chtějí pracovat, chybí široká nabídka služeb péče o děti. Ale o tom již bylo řečeno tolik, že to není třeba znovu zmiňovat. Rodičům na mateřské a rodičovské dovolené chybí ale i možnosti v podobě dalšího vzdělávání, rekvalifikací, udržení si profesních dovedností a kontakt se zaměstnavatelem. Z těchto důvodů jsme rády, že se nám podařilo získat dotace z Evropské unie, která se dlouhodobě snaží o zlepšení postavení žen na trhu práce.
V rámci projektu Práce a rodina v Brně-Líšni se nám od listopadu 2012 podařilo:
- otevřít školku pro 17 dětí, jejichž rodiče se mohou vrátit do zaměstnání po skončení RD (hlavním kritériem je zaměstnanost rodičů)
- nabídnout odborné poradenství z oblastí pracovně-právní a rozvoje osobnosti
- realizovat diskuzní setkání mezi rodiči na RD, na kterých mohli pojmenovat své problémy při nástupu do zaměstnání po RD a diskuzní setkání se zástupci místní samosprávy
- zahájit analýzu (sociologický výzkum) potřeb rodin v Líšni, který bude využit jako podklad pro návrh koncepce rodinné politiky v Brně-Líšni.
A co vy? Jak Vám se daří v Líšni žít v rodině a pracovat? Co vám chybí? Diskutujeme na www.vlisni.cz. Vaše názory a postřehy budou zahrnuty do analýzy potřeb rodin. Váš názor nás zajímá.