Stalo se
aneb Moc, bezmoc a nemoc současné výchovy
V úterý 7. 3. v Salesku proběhla přednáška předního českého odborníka na abnormální a patologické poruchy osobnosti – Andreje Drbohava. Pro tohoto navenek velmi živého, energického a činorodého člověka je paradoxně normální pracovní náplní studium osobností vrahů a psychopatů.
Kromě této nevšední pracovní vášně však běžně zabrouzdá i do tajuplných vod dětské psychologie. Avšak samozřejmě a nejinak - s důrazem na patologické jevy, které v převážných případech spouští jejich stejně „porouchaní“ rodiče. Pro mnohé jistě může být zajímavá informace o potřebě rané citové vazby, jakožto nezbytné ingredience pro zdravý vývoj dítěte. Odmítání, fyzické tresty a pocity ignorace, osamocení, strachu a viny u malých dětí vedou k nerozvinutí příslušných částí mozku, které jsou nezbytné pro schopnost vcítění se do druhých – tedy schopnosti empatie. Děti, kterým chybí raná citová vazba, nedokáží věřit druhým, chybí jim pocit důvěry k ostatním, drží si lidi od těla, případně chtějí ostatní ovládat. Jsou odpojené od svých pocitů, někdy nevnímají bolest. Nesou si v sobě pocity nemilovnosti, připadají si „nehodné“ a celkově vnímají svět jako nebezpečné místo. Problém je zejména ten, že tyto problémy zpravidla vytrvávají až do dospělosti, neboť klíčové části mozku zodpovědné za schopnost empatie se již dále nevyvíjí. Z problémových dětí v dospělosti často rostou psychopati neschopní opravdové empatie. Nemusíme si však hned představit masové vrahy, nejvíce psychopatů je paradoxně tam, kde bychom je vůbec nehledali (ředitelé, právníci, moderátoři, obchodníci, chirurgové, novináři, ale i kněží). Avšak z průběhu večera bylo jasně patrné, že možností, jak vychovat narušeného jedince, je nepřeberně více. Mnohý rodič si tak pravděpodobně z přednášky odnesl malé trauma. JPetr Maliňák
Den rodin v Salesku
Sportovní sál nedělního odpoledne se proměnil v hernu, kde si nehráli tentokrát jen ti nejmenší, ale zapojili se i všichni „dospěláci”.
Vše začalo povídáním na téma „pohádky“. Malířka a ilustrátorka Jaroslava Fišerová nám přiblížila, jak se pohádky vlastně dostanou do televize. Jak dlouhou cestu musí ujít namalované z papíru až na obrazovku a jaká spousta lidí se podílí na přípravě jedné pohádky. Přinesla ukázat také rekvizity, které se v pohádkách objevovaly. Třeba slunečník princezny nebo hlavu draka. Mohli jsme si vše prohlédnout a osahat. Po tomto zajímavém povídání bylo pro všechny nachystané občerstvení. Při kávě, čaji a dobrůtkách, které napekly ochotné maminky, jsme si mohli popovídat, většina to však spojila s deskovými hrami, které byly nachystané po celém Sportovním sále. Děti se mohly do sytosti vyřádit, vyběhat, vypovídat i vyhrát. Příjemně strávené odpoledne v Salesku se konalo již podruhé, a tak doufáme, že se tato akce stane tradicí. rl
Chystáme pro vás
KLUB RODIČŮ A DĚTÍ
6. 4. 10.00 Přednáška psycholožky T. Šimečkové – Dětský strach a zacházení s ním.
Nutné přihlášení na https://www.salesko.cz/nadchazejici-akce/
20. 4 . 9.30-11.00 Hrajeme si na závodníky tradiční jarní akce pro malé motoristy. Vezměte odrážedla, motorky, koloběžky a přijďte do Saleska. Vstupné 20 Kč, vstup od dětského hřiště. Za vytrvalého deště se akce nekoná.
27. 4. 9.30-11.30 Čtvrtkování– Kvítí z organzy
Otevřený klub - Oratoř
S Oratoří plánujeme ze středy 12. 4. na čtvrtek 13. 4. přespání na Salesku, zaměříme se na téma Velikonočních svátků, které nás budou doprovázet celou touto akcí.
Otevřený klub – VeSPOD
Také v klubu VeSPOD máme naplánováno tématické velikonoční přespání v prostorách klubu,
které proběhne ve stejném termínu jako přespání Oratoře. Tedy ze středy 12. 4. na čtvrtek 13. 4.
V měsíci dubnu budou mít klubáci, jako každý měsíc, možnost shlédnout v rámci čtvrtečního Filmáče zajímavý film, který vzejde z hlasování.
A jako každý měsíc proběhne i páteční cyklus Workshopů a přednášek. Termíny na tyto dvě akce budou včas zveřejněny.
SaVIO- salesiánské vzdělávací informační okruhy
- cyklus besed, přednášek, vzdělávacích programů pro širokou veřejnost
Farnost jako společenství
Co farnost je, jak vznikly první farnosti a jaké mají poslání, co může nabídnout věřícím i hledajícím, ale hlavně, co od ní očekává Bůh - to jsou některé z otázek, nad nimi se můžeme společně zamyslet v přednášce.
Mons. Jiří Mikulášek- generální vikář brněnské diecéze a děkan Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně, je také autorem řady knih.
Kdy: úterý 4. 4. 19.00
Kde: Klub VeSPOD
Je-li Bůh spravedlivý, proč nechává nevinné lidi trpět?
Kniha Jób očima teologa ThLic. Adama Mackerleho
Jób zůstává navzdory tisíciletím stále aktuální, stejně jako je aktuální utrpení. Stále si nachází své čtenáře, kteří se s ním dokáží ztotožnit a kladou si podobné otázky. Adam Mackerle, který nám tuto knihu představí, se zamyslí nad jejím obsahem, nad otázkami, které si kniha Jób klade, uvede nás do souvislostí textů i dialogů mezi Jóbem a jeho přáteli a zhodnotí odpovědi, které kniha dává. Přijďte se ponořit do studie knihy, jejíž sepsání inspiroval Bůh.
Kdy: úterý 2. 5. 19.00
Kde: Klub VeSPOD
Minigalerie Salesko "Portréty ze života"
Od 1. března do konce května zveme na výstavu malířky Jany Ostrčilové. Jedná se většinou o portréty kreslené tužkou nebo pastelkovou technikou.
Saleskovétábory 2017Pořád ještě nevíte, kam na tábor? Mrkněte na https://www.salesko.cz/nase-programy/tabory/ a určitě najdete ještě volná místa.