Předposlední týden v říjnu se naše škola ZŠ Novolíšeňská zúčastnila v rámci projektu Comenius - Partnerství škol dalšího společného setkání, tentokrát v polském Knurówě. V minulém školním roce jsme se setkali v turecké Burse a u nás v Brně. Projekt Comenius - Partnerství škol je financován Evropskou Unií v Programu celoživotního vzdělávání.
Vyrazily jsme v pondělí 21. října v sestavě sedm děvčat, dvě učitelky a naše turecká asistentka. Cesta probíhala dobře, snad až na to, že každý vlak, kterým jsme jely, měl zpoždění. Do Knurówa jsme se dostaly pozdě odpoledne, děvčata si rozebraly hostitelské rodiny a my učitelky jsme se ubytovaly v místním hotelu. Slavnostní zahájení bylo na druhý den, v úterý 22. října, v místním kině. Po zahajovacím programu polské koordinátorky nás přivítali chlebem a solí a pak jsme si vyslechli proslov paní ředitelky hostitelské školy a člena místní samosprávy. Zdůraznili, že se díky projektu můžeme takto setkávat, poznávat cizí země a jejich kulturu a také navazovat nová přátelství. Promítaly se prezentace z pobytu v Turecku a v České republice, a další, které představovaly zbývající partnerské země Bulharsko a Itálii, a mezi jednotlivými prezentacemi jsme zhlédli taneční a pěvecké vystoupení studentských tanečních skupin a místního lidového souboru.
Z kina jsme zamířili na radnici, kde nás přivítal pan starosta Knurówa a provedl nás budovou radnice. Měli tam i Sal Slibow - co se tam slibuje, nevíme... Dál jsme pokračovali na prohlídku kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde místní farář připomněl pouto mezi naší zemí a Polskem při putování těchto dvou věrozvěstů.
Naše hostitelská škola připomínala spíše velký rodinný dům, je to nejmenší škola ve městě. Učí v ní 19 učitelů a žáci jsou v 6 třídách. Učitelé samozřejmě kvůli doplnění úvazku učí ještě na nedaleké škole. Škola vypadala velmi útulně, studenti sem chodí určitě rádi. Je barevně vymalováno, je tu malá šatna a ještě menší tělocvična.
Po návštěvě školy jsme se odebrali do místní restaurace, kam jsme byli pozváni na večeři. Podávala se kuřecí polévka a tradiční polské jídlo - hovězí závitek s kulatými knedlíky.
Ve středu 23. října byl naplánován celodenní výlet. První zastávka byla u radio stanice v Gliwice, která je významným památníkem radio technologie. Její historie je svázána s okupací Polska Německem. Je to jedna z nejvyšších dřevěných staveb na světě, měří 111 m. V Gliwice jsme zamířili do místního muzea Caro Villa museum, v němž jsme viděli unikátní výstavu polského přírodovědce Wilhelma von Blandowskeho, který se ve své době pokusil zmapovat a prozkoumat všechnu flóru a faunu v Austrálii. Další zhlédnutou expozicí byla výstava porcelánu z Delt. Dále jsme prošli historickým centrem města a pak už jsme pokračovali do Zabrze, kde jsme absolvovali exkurzi do uhelného dolu. Tady jsme zažili mimo jiné také spoustu legrace, jak se můžete dočíst na webových stránkách školy ve složce Zpravodaj z Polska.
Po návratu do Knurówa jsme šli na večeři a v šest večer začala ve škole diskotéka pro naše studenty. My učitelky jsme se sešly v ředitelně, abychom probraly další důležité věci - kdo pekl tak výbornou buchtu, jak připravit tak výtečný salát apod. Po diskotéce jsme se rozešli do rodin a do hotelu, zítra bude zase náročný program.
Ve čtvrtek 24. října jsme už brzy ráno vyrazili na celodenní výlet do Krakowa. S průvodkyní jsme prošli ulicemi až na Hlavní náměstí, jedno z největších v Evropě. Dozvěděli jsme se mnoho o historii Krakowa, prohlédli jsme si Basiliku sv. Panny Marie a renesanční a gotické paláce hlavně díky tomu, že během 2. světové války se v Krakowě téměř nebojovalo, takže se tyto památky zachovaly. Z náměstí jsme pokračovali na kopec zvaný Wawel, na němž stojí zámek a královská katedrála. Po prohlídce zámku jsme se vrátili na náměstí, koupit nějaké dárky a suvenýry, a pak jsme šli na oběd.
Další bod programu je návštěva muzea Schindlerovy továrny. Muzeum je koncipováno tak, že návštěvníci jakoby jdou úzkými uličkami města a výklad průvodce byl doprovázen autentickými zvuky války - houkání sirén před náletem, štěkání psů, pochodování vojáků po ulicích, hlášení rozhlasu o zákazu vycházení a pod. Z originálních dopisů a fotografií jsme se hodně dozvěděli o osudech lidí z pracovního ghetta a o činnosti německého obchodníka českého původu Oskara Schindlera, který zachránil na 1200 Židů před smrtí v koncentračních a vyhlazovacích táborech.
V pátek 25. října jsme se sešli opět ve škole a zúčastnili se vyučování v hodinách zeměpisu a angličtiny. Během výuky jsme také zažili spoustu humorných situací, jak se můžete dočíst na webových stránkách ve Zpravodaji z Polska. Po škole jsme šli na oběd a pak jsme měli až do večera volno. Večer jsme se sešli v hotelu na závěrečné večeři, naši studenti a studentky si připravili taneční vystoupení a po zhlédnutí prezentace fotografií z celého týdne a předání dárků od hostitelské školy jsme se rozloučili.
V sobotu 26. října jsme se vydali na zpáteční cestu do Česka. Máme za sebou další nezapomenutelné zážitky, krásné vzpomínky a nové přátele. Zejména naše děvčata se procvičila v angličtině, a také v polštině, a teď už se těšíme na další setkání - v březnu 2014 v Bulharsku.
Mgr. Alena Mahrová, vyučující AJ a koordinátorka projektu
ZŠ Novolíšeňská, Brno
www.zsnovolisenska.cz/projekty/comenius-2012-14/zpravodaj-z-polska