Dnes bychom Vám rádi představili mladého, ale velmi úspěšného sportovce, který bydlí ve Staré Líšni. Tento závodník má doma ve sbírce např. titul juniorského mistra světa a letošního vicemistra světa v kategorii mužů.
Netušíte, o kom je řeč? Jedná se o Marka Pospíška, který jezdí orientační závody horských kol.
Dobrý den Marku, můžete nám představit Vaši sportovní disciplínu?
MTBO, jak se zkráceně tato disciplína nazývá, je poměrně mladá disciplína. Na startu dostanete speciální mapu závodního prostoru, na které je vyznačena trať jednotlivými kontrolami. Kontroly musíte projet v daném pořadí a průjezd kontrolou se zaznamená do elektronického čipu. Musí se projet celá trať, tedy všechny kontroly v daném pořadí. Vyhrává ten, který se s nástrahami tratě popere nejrychleji. A právě tato doba strávená na trati se dá ovlivnit dvěma způsoby: 1) rychlostí jízdy,
2) volbou a správnou realizací postupů mezi jednotlivými kontrolami. Jednotlivé závody MTBO se dále dělí podle délky závodu - sprint (cca 20-30 minut), middle (cca 1 hodina) a long (cca 2 hodiny) - tyto distance se jezdí individuálně. Potom je také týmový závod - štafety.
Jak jste se k tomuto sportu dostal?
Na kole jsem se naučil jezdit asi ve 3 letech a od té doby to bylo nepostradatelné sportovní náčiní pro lítání s klukama po ulici a v přilehlém lese. Asi v 8 letech jsem začal běhat orientační běh, ke kterému mě přivedl táta. Pak se přidalo běžecké lyžování, kde bylo kolo v letním období nepostradatelným tréninkovým prostředkem. Nakonec se spojily dvě vášně - pro mapu a pro kolo - v jednu disciplínu.
Marku, letošní závod na MS v Maďarsku byl velmi dramatický. Ujel jste7 km, prošel 20 kontrolami a za vítězem „zaostal“ o 2 vteřiny. Jak hodnotíte s odstupem tento skvělý výkon?
I s odstupem ho hodnotím jako můj dosavadní nejlepší výsledek. A ano, samozřejmě, že ty 2 vteřiny zamrzí pokaždé, když si na tento závod vzpomenu. Vítězství jsem měl sám ve svých rukou, ale taky sám svoji chybou jsem se o ně připravil, takže to je spravedlivé.
Jak probíhá příprava na mistrovství světa?
Výše zmíněný výsledek neberu jako věc nějaké konkrétní závěrečné přípravy, ale jako vyústění osmi let tréninku a výkonnostního růstu. Příprava se skládá jak z fyzické části, tak z mapové. Fyzická příprava probíhá v podobném duchu jako na závody maratónu nebo cross-country. Najíždění kilometrů na silničním kole, rychlé tréninky s opakovanými úseky a nebo technické tréninky na horském kole v náročném terénu. Mapová příprava probíhá bud pomocí přípravných závodů (jednotlivých nebo na tréninkovém kempu) nebo speciálních tréninků, na kterých se i simulují různé situace v závodě.
Co doporučíte zájemcům o tento sport?
Určitě se nebát mapy. Mapa je skvělá věc, protože zachycuje realitu - nic víc, nic míň. A jako nejlepší zdroj informací doporučuji stránky www.mtbo.cz nebo se mohou s dotazem obrátit na mně. Na první závody stačí mít horské kolo a přilbu, další vybavení nezbytné k absolvování závodu, se dá za pár korun zapůjčit. Samozřejmě navrhuji přibalit dobrou náladu.
PŘEHLED ÚSPĚCHŮ :
Vicemistr světa - sprint 2012;
Maďarsko Vicemistr světa - štafety 2011; Itálie