V měsíci březnu proběhla přijímací řízení do mateřských škol. Druhým rokem pomocí elektronického systému Magistrátu města Brna, který do značné míry objektivizuje kritéria pro přijetí dětí do školky. Odstraňuje duplicity, respektuje právní rámec a rozhodnutí veřejného ochránce práv, aby byla dodržena v maximální možné míře právo dítěte na vzdělání.
Městská část vynaložila v letech 2012 a 2013 více jak 25 miliónů korun na opravy a investice do stávajících školek za účelem rozšíření kapacit a vybudování zcela nových sedmi tříd, které vytvořily dalších 202 míst pro děti. Přesto se ukazuje, že počet míst je stále nedostatečný. Nutno poznamenat, že v celém městě Brně vzniklo za stejné období 800 nových míst. Líšeň se tedy podílela více jak čtvrtinou. Nicméně konstatováním faktů se problémy sami nevyřeší.
Proto jsem 13. března svolal mimořádné jednání ředitelek líšeňských mateřských škol a samosprávy, abychom společně zjistili objektivní důvody a příčiny této neuspokojivé situace. O účast jsem požádal i další členy zastupitelstva MČ Brno-Líšeň.
Na jednání byl dohodnut následný postup. Referent školství ÚMČ Brno-Líšeň obdrží veškeré podklady, abychom zjistili a ověřili duplicity, přechody dětí v rámci Líšně, již přijatých na jiných školkách. Řešili jsme způsob obsazení 63 míst, kdy rodiče požádali o odklad nastoupení povinné školní docházky a do konce května nebude zřejmé, kolik míst se uvolní. Takto uvolněná místa se již neobsazují na základě elektronického zápisu, ale školský zákon tuto kompetenci ponechává v rukou ředitelek MŠ. V této souvislosti jsem ředitelky důrazně upozornil, že pokud v dodatečném řízení přijmou děti z jiných městských částí, přihlédne k tomu samospráva Líšně při stanovování finanční příspěvku konkrétní školce, která přijme mimolíšeňské dítě. V praxi to znamená, že nebudeme z líšeňských peněz dotovat nečinnost ostatních samospráv, které tento problém zanedbali, či prostě neřeší.
Byl stanoven termín dalšího jednání s ředitelkami školek na 9. dubna, kdy bude zcela zřejmé a neoddiskutovatelné, před jak velkým problémem stojíme. Na základě zjištěných skutečností předložím zastupitelům naší městské části zprávu o výsledku přijímacího řízení do mateřských škol v Líšni, s návrhem řešení.
Byl bych rád, aby rodiče, kterých se problém týká, sledovali stránky radnice a přišli na jednání zastupitelstva 24. dubna. Situaci se zastupiteli nejenom zhodnotíme, ale budeme se zabývat i přijetím opatření k nápravě. V krajním případě i investicí do vytvoření dalších tříd. Návrh bude obsahovat kritéria s ohledem na ekonomiku, efektivitu a hospodárnost opatření, abychom zvolili nejlepší možnou strategii pro budoucnost Líšně.
Mgr. Břetislav Štefan, starosta