Před nastoupenou jednotkou pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava a za doprovodu Vojenské hudby Olomouc se v sobotu 25.ledna na hřbitově městské části Brno-Líšeň uskutečnil tradiční pietní akt k uctění památky patrona této jednotky Josefa Otiska.
"Přihlášení se k odkazu podplukovníka Josefa Otiska je pro vojáky pěší roty Aktivní zálohy nejen ctí, ale také závazkem být připraven k obraně vlasti a pomoci občanům v případě ohrožení,“ uvedl ve svém projevu ředitel KVV Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec. „Hodnoty, které podplukovník Josef Otisk ztělesňoval, jsou nejen trvalé, ale jsem přesvědčen, že našly mezi vojáky aktivní zálohy své následovníky, kteří je naplňují se ctí,“ dodal na závěr.
Pietního aktu se zúčastnil starosta městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan, rodina podplukovníka Josefa Otiska, zástupci Armády České republiky, Československé obce legionářské a bývalí příslušníci výsadkových a speciálních jednotek Armády České republiky.
Josef Otisk se narodil 30.ledna 1911 v Líšni. Otec Matouš byl rolník, matka Marie, rozená Šumberová, byla v domácnosti. Měl třináct sourozenců. Absolvoval obecnou školu v Líšni a poté nastoupil na reálné gymnázium v Brně a v roce 1933 odmaturoval. Při základní vojenské službě, kterou nastoupil 1.října 1933, byl odeslán do záložní důstojnické školy. Po jejím absolvování byl převelen k pěšímu pluku do Levoče, poté do Prešova a následně do Bardějova.Od 1.srpna1934 začal studovat Vojenskou akademii, kterou již v hodnosti podporučíka, v srpnu 1936 ukončil. 1. září 1936 nastoupil v hodnosti poručíka k pěšímu pluku v Brně. V roce1937 absolvoval v Milovicích kurz obsluhy kanónů proti útočné vozbě. Mobilizaci prodělal v Jihlavě a Telči. Dne 4. prosince1939 s přítelem překročili hranice na Slovensko a přes Maďarsko, Jugoslávii a Turecko se dostal do Francie. 12.ledna 1940 se přihlásil v Agde u československého zahraničního vojska a byl zařazen k 2. pěšímu pluku. Zúčastnil se bojů o Francii. Po pádu Francie byl evakuován do Anglie. V Anglii byl povýšen na nadporučíka. Absolvoval autokurz a základní kurz „commandos“. Dále, již v hodnosti kapitána, absolvoval parakurz a kurzy velitelů tankových rot a tankové taktiky. Poté byl jmenován zástupcem velitele 3. roty 2. tankového praporu. Do funkce velitele skupiny pro zvláštní úkoly byl vybrán na jaře1944. Směl si vybrat příslušníky své skupiny. S nimi poté od 15. května do poloviny června 1944 absolvoval základní výcvik, parakurz a konspirační kurz. 3. července odletěl do Itálie na vyčkávací základnu. Během seskoku 14. září 1944 došlo k rozptylu skupiny a ta se sešla až za několik dní. Se členy výsadku se nejprve skrýval v Kunčicích pod Ondřejníkem a od začátku zimy u svého bratra v Líšni. Skupina pod jeho velením prováděla až do příchodu sovětské armády drobné sabotáže a útoky proti ustupujícím německým jednotkám. Po příchodu Rudé armády byl krátce zadržen NKVD.
Po propuštění a ohlášení se na MNO sloužil u II. oddělení hlavního štábu. 23. července 1945 byl povýšen na štábního kapitána a 27. srpna 1945 na majora pěchoty.Od 4. prosince 1945 byl jmenován velitelem13. tankové brigády a to nejprve v Přáslavicích a poté ve Šternberku. Po únoru 1948 byl nejprve odeslán na dovolenou a 1. října 1948 propuštěn z armády. Pracoval jako zeměměřič a to až do roku1969, kdy odešel do důchodu. Zemřel 1. října 1986. Dne16. října 1990 byl in memoriam povýšen na podplukovníka pěchoty. Je po něm pojmenována jedna z líšeňských ulic.
Vyznamenání:
1940 - Československý válečný kříž 1939
1940 - Řád britského impéria třída Member
1944 - Pamětní medaile československé armády v zahraničí se štítky Francie a
Velká Británie
1944 - Československá medaile za zásluhy II. stupně
1945 - druhý Československý válečný kříž 1939
1945 - Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
1945 - Československá medaile za zásluhy I. stupně
Čest jeho památce.
(Zdroj internet, redakčně upraveno +2×foto J.P.)(Zdroj internet, redakčně upraveno +2×foto J.P.)