Novolíšeňská opět na Festivalu vědy

Zpátky

Festival vědy je tradiční brněnská vědecko-populární akce pro širokou veřejnost. Po 11 letech se vrátila jako jeden z jeho organizátorů i naše škola. Letos se konal tento festival ve dnech 7. a 8. září 2018 v areálu dopravním hřiště na Riviéře. Hlavním garantem celé akce byla Hvězdárna a planetárium města Brna. Své prezentace na festival připravily brněnské vysoké školy, akademická pracoviště i další vzdělávací instituce.

Členové ŠOKu (školního odborného klubu) naší školy připravili na festival interaktivní expozici „ Pokusy v Mraveništi“, kde si účastníci mohli nejen vyzkoušet mnoho zajímavých pokusů, ale i vyrobit jednoduché funkční fyzikální a matematické hračky. Na stanovišti „Zrcadlová jeskyně“ na návštěvníky čekaly velké zrcadlové hračky -  krasohledy, „létající zrcadlo“ nebo novinka 3D optický zrcadlový klam. „Muzeum kuriozit“ představilo zajímavé fyzikální hračky – keltský kámen, optický talíř, magnetickou levitaci i káču, zajímavé pokladničky, Heronův řetěz, netradiční vodní čočky...

Velký zájem byl o „Institut experimentální matematiky“. Zde si účastníci vyzkoušeli různé perspektivní krabičky, Amesův pokoj, hádací číselné karty nebo matemagické sčítací sloupce. Na stanovišti „Kino“ jsme představili nejstaršího předchůdce filmu. Byly připraveny různé thaumatropy, dokonce  tři z nich si mohli účastníci vyrobit. Nejvíce se však líbily oživlé obrázky s proužkovanou fólií. V „Mechanické dílně“ si každý zájemce mohl vyzkoušet káči – setrvačníky s různými optickými kotouči nebo si vyrobit papírové větrné kolo. Na stanovišti „Elektrická bažina“ se sestavovaly zajímavé  elektrické obvody s elektricky vodivým těstem nebo se zkoušely blikající skleničky a létající elektrický motýl ve sklenici.

U „Jezera“ si návštěvníci zhotovili květ, který rozkvétá na vodě, naučili se aligátora změnit na žábu nebo si zhotovili naši tradiční nejoblíbenější papírovou hračku – akrobatickou vážku. U „Propasti“ byl připraven úkol - sestavit akrobatického panáčka a projít se s ním po provaze. Na „Letišti“ jsme představili tři druhy létajících papírových vírníků. „Kosmodrom“ připravil  střílení  papírových raket  s nášlapným startovacím zařízením vyrobeným z PET lahví (dolet 30 m i více). Velký zájem byl i o „Tělocvičnu s bludiště“. Zájemci si vyzkoušeli proběhnout slalom s velkým akrobatickým panákem z korku na nose nebo s brýlemi obracejícími svět vzhůru nohama. Byla připravena i ukázka speed stackingu – hry s kelímky, která je velmi populární mezi americkými dětmi.

Téměř celá třída 7.D  nacvičila na festival nové fyzikální divadlo s názvem „Jsem v ŠOKu, aneb zábavy jednoduché, leč vědecké „, které jsme na festivalu předvedli celkem třikrát. Toto představení je komponovaným programem se spoustou zajímavých, netradičních a zábavných pokusů, které využívají běžný materiál a jednoduché pomůcky. Pomocí nich žáci návštěvníkům přiblížili a vysvětlili některé fyzikální, chemické a matematické jevy a zákonitosti. Zavedli je například do světa akrobacie a levitace, mechaniky, létání, akustiky. Nechyběly i překvapivé pokusy s vodou a vzduchem nebo pokusy představující běžné síly – gravitaci a tření. Velmi úspěšné bylo vystoupení s obrovskými bublinami a bublinovými tunely. Pomocí zajímavých hlavolamů a netradičních těles jsme ukázali, že i matematika může být zábavná, nebo že z papíru jdou připravit zajímavé pokusy a propagační letáky můžeme využít na ohromující umělecká díla. Představení jsme zakončili maratonem těch nejatraktivnějších pokusů – točil se hrnek s vodou, kapaliny měnily barvy, rukavice se nafoukla bez vzduchu, voda se přeměnila na víno, hrnek se nerozbil díky setrvačnosti matičky, přestože padal dolů.

Zajištění expozice a divadla po celou dobu festivalu bylo náročné – náročná příprava a dva dny od 9 h do 18 h, a k tomu mnoho účastníků a diváků.  Odměnou pro všechny organizátory z naší školy byl velký zájem návštěvníků festivalu o expozici i divadlo vědy, ale i to, že se seznámili se spoustou zajímavostí v jiných expozicích a mnohé si mohli nejen vyzkoušet, ale i ochutnat.

Poděkování  za  přípravu festivalu patří 40 žákům 7. D, 7. C a 9. A (škoda, že je nemůžu všechny vypsat), třídní učitelce Evě Mališové za obětavou pomoc, ale i bývalým žákům Michaele a Daniele Novákovým a Mirku Špatnému za významnou pomoc při zajištění celé akce. Naše účast na festivalu by nebyla úspěšná bez podpory vedení školy i našeho pana školníka.

RNDr. Věra Pejčochová - vedoucí ŠOKu

Festival vědy

Související články

Budoucnost budovy školy na Pohankově 10. 12. 2024 II. místostarostka Život v Líšni Školství LN-Školství
Zápis do MŠ v MČ Brno-Líšeň pro školní rok 2024/2025 – seznam termínů a míst 29. 2. 2024 Školství Mateřské školy Život v Líšni Školství v Líšni LN-Školství
ZŠ Novolíšeňská - Veselé zoubky 13. 3. 2019 LN-Školství
Hasiči na ZŠ Novolíšeňská 13. 3. 2019 LN-Školství
Masopustní průvod na ZŠ Masarova 13. 3. 2019 LN-Školství
ZŠ a MŠ Horníkova - Jarní Horníčková Burza, Otvíráme výběrovou třídu 13. 3. 2019 LN-Školství
Veselý týden – tradiční akce školní Parlamentu Horníci 13. 3. 2019 LN-Školství
1 2 3 4 19 38 56 74

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 11. 9. 2018.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů