Časy, kdy si děti mohly kdekoli volně běhat, jsou už dávno pryč.
Je ovšem zodpovědností hlavně nás dospělých, aby se i v dnešní době pohybovaly, pokud možno bezpečně. Bohužel však na silnicích stále dochází k četným vážným úrazům i úmrtí dětí.
Bezpečnost silniční dopravy a především jejích zranitelných účastníků - dětí - v České republice značně zaostává za většinou vyspělých evropských států. Velká část problémů je způsobená tím, že v minulých desetiletích byla i v obcích (Líšeň nevyjímaje) jednoznačně preferována motorová doprava. Ti ostatní na silnicích – chodci a cyklisté - byli a často ještě jsou diskriminováni. Současným trendem je ale zklidňování dopravy, zlepšení veřejného prostředí a zohlednění nároků všech účastníků silničního provozu.
Pracovní skupina provedla v Líšni v červnu terénní šetření se zaměřením na bezpečnější a pohodlnější pohyb dětí a rodičů s kočárky v okolí mateřských a základních škol a dětských hřišť. Setkali jsme se s několika problémy, které jsou často právě dědictvím z minulosti:
- chybějící přechody v blízkosti škol,
- těsné sousedství neoplocených hřišť se silnicí,
- zcela chybějící přístup k hřišti,
- nejasné rozdělení a volné zaměňování chodníku a silnice,
- parkování na bezbariérových přístupových místech.
Výsledkem šetření je mapa s návrhy vyznačení přechodů pro chodce, návrhy na oplocení několika hřišť a několik bezbariérových úprav. Jedná se hlavně o vnitřní území Líšně, tedy méně frekventované místní komunikace. Několika místům - vjezdy z hlavního líšeňského silničního okruhu do zástavby - by prospělo zúžení jízdních pruhů a změna rychlostního chování řidičů.
Jsem ráda, že současné vedení radnice už udělalo několik pozitivních úprav ve prospěch chodců a cyklistů, a doufám, že v tomto úsilí bude pokračovat.
S využitím informací portálu www.ibesip.cz zpracovala:
Mgr. Edita Kremláčková
Pracovní skupina „Dejme dětem prostor“ při Komisi sociální, zdravotní a rodinné politiky