(reakce na článek starosty Břetislava Štefana v březnovém čísle Líšeňských novin „Líšeňský rok rámují tradiční akce, mnohé z nich se podařilo obnovit“)
Starosta Břetislav Štefan v článku týkajícím se financování Líšeňských ostatků uvádí, že „peníze vynaložené na Ostatky jsou každoročně přibližně stejné, a to podle potřeb organizátorů“. K tomuto tvrzení podotýkám, že spolek Líšeň sobě podle původní domluvy čerpá dotace na zajištění maškarní část slavnosti (organizace a koordinace příprav, opravy starých a výroba nových maškar a rekvizit, tvorba scénáře pro Bakuse, zajištění vystoupení Ostatkové kapely před zámkem a její nazvučení, výzdoba Dělňáku, část propagace atd.). Přestože práce je rok od roku více, dotace pro spolek se snižuje – z původních 54 000 Kč na současných 20 000 Kč. Jedná se o radikální snížení, které v žádném případě neodráží „potřeby organizátora“.
Snížení částky nelze zdůvodnit tím, co tvrdí pan starosta v textu výše, že „rozpočet Líšně má své jasné hranice a není takříkajíc nafukovací“. Kulturní komise totiž letos ani nerozdělila všechny prostředky na kulturu, které rozdělit mohla.
Maškarní část slavnosti se formou dotace hradí podle původní domluvy, která proběhla mezi starostou Břetislavem Štefanem a iniciátory celé akce - autory krojované a maškarní koncepce slavnosti – Josefem Trávníčkem (Národopisný soubor Líšňáci) a Pavlou Dombrovskou (Divadlo Líšeň, Líšeň sobě). Současná podoba maškarní části ostatků nevznikla spontánně jakýmsi pouhým „navázáním na původní tradici“, ale jako promyšlená vize a koncepce, která má svého autora, tedy mne.
Na lednovém zasedání zastupitelstva jsem se pokusila zastupitelům vysvětlit, že takto radikálně snížená dotace již realizaci maškarní části Ostatků ve stávající podobě neumožňuje. Přestože opoziční strany (Sousedé z Líšně, Spolu) navrhovali konstruktivní řešení, koaliční politici (ČSSD, ODS, ANO) v čele s panem starostou však prosadili pro akci nejen nedostatečnou finanční podporu, ale navíc z ní vyškrtali některé zásadní položky – a to ty, které se týkají přímo mě osobně. Přístup současného vedení radnice vnímám jako velmi ponižující a demotivující. Stávající podmínky mi neumožňují dále v práci na Líšeňských ostatcích pokračovat.
Jsem ráda, že se během sedmi let konání slavnosti podařilo vytvořit oblíbenou a pro Líšeň prestižní akci s výjimečnou výtvarnou hodnotou, těší mne, že jsem stála u zrodu této slavnosti a osm let ji mohla vytvářet a rozvíjet. Děkuji všem, s kým jsem měla možnost za tu dobu spolupracovat.
Na mé vystoupení na lednovém zasedání zastupitelstva se můžete podívat na webu radnice, projednávání dotace pro spolek Líšeň sobě je od 21. minuty záznamu. Také jsem se problém pokusila podrobně pojmenovat v článku Nedostatečná podpora maškarní části Líšeňských ostatků na portálu www.vlisni.cz.
Pavla Dombrovská
autorka a režisérka Divadla Líšeň, předsedkyně spolku Líšeň sobě