Poslední květnový víkend se pod záštitou starosty Břetislava Štefana konal již třetí ročník multikulturního festivalu Líšeň sobě. Akce, kterou kromě kulturních vystoupení různých žánrů a kvalit provázel také jarmark, fotbalové utkání a turnaj ve stolním tenise a volejbalu, se odehrávala na několika místech staré a nové Líšně - v Salesiánském středisku mládeže, v Dělňáku, v sokolovně a v zámeckém parku. Tradičně se představili sochaři, malíři, fotografové, divadelníci, hudebníci a literáti, kteří tady žijí.
Program zahájili už ve čtvrtek Líšeňským sněním - vernisáží soch Jiří a Martina Netíkovi, absolventským koncertem se uvedli žáci hudebního oboru ZUŠ A. Doležala. Večer pak následovala bouřlivá debata u hranatého stolu na téma „spolky a radnice“.
Druhý den se účastníci přesunuli k Salesiánům, kde v minigalerii Odlesky představily svá díla Klára Maliňáková a Veronika Bílková. Odpoledne zahráli dětem Gabriela a Břetík Štefanovi (nikoliv pan starosta, ale jeho syn se svou maminkou) pohádku A je to tady…vyplouváme, na kterou volně navázala blues-rocková kapela Crossroads.
Jedním z vrcholů celého kulturního setkání bylo podvečerní divadelní představení Commedia dell´arte, kterým se prezentoval Spolek sešlých, což byli známí herci z různých koutů republiky - Pavel Liška, Marek Daniel, paní starostová Gabriela Štefanová, Michal Bumbálek, Roman Slovák a další, kteří v režii Zdeňka Duška zprostředkovali na travnatém prostranství vedle Salesiánů přísedícím na mezi unikátní divadelní zážitek. Herci se nenechali, jako praví profesionálové, vykolejit ani neustálými slaboduchými poznámkami nezbedných pubertálních hochů.
Páteční večer zakončilo komorní kytarové vystoupení Tomáše Uřídila a recitace vlastních veršů s líšeňskou tematikou Josefa Machů.
V sobotu se konaly na Jírové farmářské trhy a prodej výrobků líšeňských spolků, ke kterým hrála cimbálová muzika romské čardáše. Průvodem krojovaných začala přehlídka domácích národopisných souborů a jejich hostů a po pohádce žáků základní školy Holzova - The Bear, Eagle and the Fish se představilo Malé divadlo kjógenu s jarmareční komedií Svatý Jiří. K večernímu tanci a příjemnému zažívání selátka zahrála multižánrová cimbálka Baobab.
Jak již bylo řečeno, kromě kulturních vystoupení byl součástí akce také doprovodný sportovní program. Zájemci se mohli přihlásit do turnaje ve stolním tenise O pohár Dona Boska, zúčastnit se volejbalového turnaje smíšených dvojic nebo obdivovat fotbalové umění bývalých hráčů a funkcionářů SK Líšeň, proti nimž se postavil odhodlaný tým SK radnice Líšeň poskládaný převážně ze zastupitelů a lidí spojených s radnicí. Po vyrovnané bitvě nakonec přece jen bývalí fotbalisté udolali méně trénované úředníky nejtěsnějším rozdílem 1:0.
Festival v neděli pokračoval originálním vystoupením s vlastním pěveckým doprovodem violoncellistky Evy Giny, výstavou fotografií Alžběty Chalivopulosové a dětským programem, který připravila Pastelka. Denisa Belcredi předvedla orientální tance a v režii její sestry Kristiany jsme mohli shlédnout rozvernou šermířskou pohádku Tři princové v bedně. Zazněla židovská hudba, jidiš a hebrejské písně v podání Ha Chucpy.
Festival ukončilo divadlo Líšeň pozoruhodným představením s romskými muzikanty a tanečníky Princezna Tma v režii Pavly Dombrovské a čtení Josefa Trávníčka z líšeňské kroniky.
Organizátorům, kterými bylo divadlo Líšeň, Rodinné centrum Pastelka, Národopisný soubor Líšňáci, radnice MČ Brno-Líšeň, Salesiánské středisko mládeže, KC Líšeň, rodina Belcredi, Ateliér Studánka, TJ Sokol Líšeň, SK Líšeň a další spolky a osobnosti se za ty čtyři dny podařilo vytvořit příjemnou přátelskou a tvůrčí atmosféru, kterou mohou líšeňským jinde závidět.
Proč vy v té staré Líšni/ jste všichni tolik pyšní/
jaký k tomu máte důvod/být tak hrdí na svůj původ/
to já naplavenina z Hané/nemůžu nikdy pochopit.
Josef Machů