Hasiči našli zázemí v areálu v Zaoralově ulici
Nová požární stanice loni v září vznikla v Zaoralově ulici v Brně-Líšni. Do areálu, který dosud využívalo ministerstvo zemědělství, se hasiči přestěhovali ze základny v sousední Slatině, kde do loňského léta působili v pronajatých a pro výkon služby nevyhovujících prostorách.
Ve dvoupodlažní budově s velkými garážemi a dalším zázemím, která předtím sloužila jako brněnské pracoviště Státní rostlinolékařské správy a zkušební ústav zemědělské techniky, hasiči našli prostory, jaké v Brně už dlouho hledali. Díky bezúplatnému převodu také získali první stanici v Brně, která je v jejich vlastnictví a nemusí za ni platit nájemné.
Loni v září hasiči obsadili část areálu, který nevyžadoval úpravy a změnu charakteru užívání. Ze základny v Zaoralově ulici tak zdejší jednotka Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje se dvěma vozidly vyjíždí k zásahům v brněnských městských částech Líšeň, Vinohrady, Židenice, Slatina, Tuřany, Holásky a Brněnské Ivanovice. Hasební obvod stanice ale zahrnuje také obce Podolí, Šlapanice, Kobylnice a Sokolnice. Jednotka z líšeňské stanice podle potřeby zasahuje i v dalších obcích a místech regionu. Vzhledem k velmi dobrému napojení na páteřní komunikace a výhodné strategické poloze stanice je jednotka hasičů ze stanice v Líšni předurčena také k zásahům u nehod na dálnicích D1 a D2.
Stanice v Zaoralově ulici nyní prochází stavebními úpravami. Jejich cílem je vytvořit podmínky pro umístění několika speciálních činností, které se nyní ve zcela nevyhovujících podmínkách tísní na stanici v Lidické ulici, a slouží nejen profesionálním, ale i dobrovolným jednotkám z celého kraje. Úpravy jsou rozděleny na několik částí. První etapa prací skončí letos v květnu a umožní přestěhování pracoviště technické služby, které zajišťuje údržbu, opravy, kontrolu a revize technických prostředků, k nimž patří např. hadice, žebříky, ženijní nářadí, zásahové oděvy, hydraulické vyprošťovací nástroje, vybavení lezeckých skupin a další zásahová výzbroj podléhající pravidelným revizím a kontrolám. Ze stanice v Lidické ulici se do Líšně dále přestěhuje také pracoviště chemické služby, které zajišťuje zejména kontroly, revize, údržbu a opravy dýchací techniky, protichemických ochranných oděvů, detekčních přístrojů atp. V areálu vzniknou i tři nová garážová stání a moderní centrum pro mytí, zkoušení a sušení požárních hadic.
V dalších etapách stavebních prací, které začnou na podzim a budou závislé na finančních možnostech HZS Jihomoravského kraje, v areálu přibude dalších sedm garážových stání včetně vrat. Objekt by se také měl dočkat kompletní výměny oken a nového vytápění.
Výjimečné postavení požární stanice Líšeň v rámci HZS Jmk bude dáno její předurčeností pro zásahy s výskytem nebezpečných látek, na olejové havárie, předurčenost pro dekontaminaci osob a techniky. Do nových garážových stání v Líšni proto hasiči z přeplněných garáží stanice v Lidické ulici „přeparkují“ speciální techniku, například kontejnery se zařízením pro likvidaci chemických a olejových havárií, protiplynový automobil a automobilový žebřík. Po dokončení všech úprav a organizačních změn se nová základna hasičů v Zaoralově ulici stane druhou největší požární stanicí v Jihomoravském kraji. Již dnes však výrazně přispívá ke zvýšení bezpečnosti obyvatel Líšně, Vinohrad a Židenic, kam nyní přijíždí hasiči v kratších dojezdových časech od zavolání o pomoc než tomu bylo v minulosti.
por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje