Nadžánrová kapela Cimbal Classic, jejímuž zvuku dominuje cimbál a v jehož čele stojí Kateřina a Dalibor Štruncovi, vystoupí v rámci rozšířeného programu Líšeňských hodů v neděli 3. září od 19.00 hod. v zahradě zámku Belcredi. Na pár otázek nám odpověděl kapelník Dalibor Štrunc.
Narodil ses ve Valašském Meziříčí, vyrůstals v Rožnově pod Radhoštěm. V Brně jsi studoval, první angažmá jsi měl v Praze, ale co tě přimělo se zde, konkrétně v Líšni, usadit – muzika? Nebo je třeba za vším hledat ženu?
V tomto případě se všechno krásně propojilo. V roce 1992 jsem si vzal za ženu svou spolužačku z konzervatoře, houslistku Kateřinu Sehnalovou, rodačku z Líšně, a zároveň jsem vyhrál konkurs do BROLNu. To byly ty síly, které mě nakonec přiměly odejít od moc pěkně rozdělané muzikantské práce v Praze zpátky na Moravu. Nikdy jsem ovšem nelitoval, protože moje žena je stále stejně krásná a milá, v Líšni se líbí a daří nám i našim dětem a Brno mělo k mému hudebnímu snažení vždy přívětivou tvář.
Cimbal Classic vznikl vlastně tak trochu náhodou a tak trochu na několikrát. Jaký okamžik vlastně považuješ za zrodový, od něhož počítáte čtvrtstoletí svého fungování?
Tím počátečním bodem je naše první vystoupení, které proběhlo v rámci festivalu Okolo Třeboně v již zmiňovaném roce 1992. Šestice mladých muzikantů si udělala příjemný výlet, v jehož rámci si zahrála krapet vážné hudby, folklóru, ale také doprovodila pár písní tehdy vycházející hvězdy Vlasty Redla. Nenapadlo nás tehdy, že se naše živelné vystoupení bude tak líbit a že přijdou nabídky na další koncerty. Už vůbec jsem netušil, že začnu písničkařit a jako ojedinělá kapela svého druhu u toho vydržíme tak dlouho.
Dá se Vaše tvorba a produkce nějak výstižně charakterizovat? Už ten slogan Čtvrtstoletí laskavé hudby leccos napovídá. A Váš název taky…
Od samého počátku jsem se snažil, aby naše hudební výpověď byla sdílná, vlídná a laskavá. Prostě taková, která osloví a dotkne se lidí, kteří jsou naladěni na podobnou duchovní frekvenci jako my. Na takové co vidí krásu v obyčejných věcech, vnímají člověku nadřazenou moudrost přírody, věří v lidskou dobrotu, lásku, i v to, že každý z nás je součástí příběhů toho druhého. Může to znít jako klišé a fráze, ale my to tak máme. Snad je to krédo z našich autorských, ale i folklórních projektů slyšet i cítit. My zase děkujeme za zpětnou vazbu a blízkost našich posluchačů.
Bude líšeňský koncert něčím výjimečný – skladbou repertoáru či pozvanými hosty?
Výjimečný bude už tím, že budeme hrát doma. Tedy v Líšni, kde kapela zkouší a vzniká i většina písní. Bude to průřez naší tvorbou se vším všudy a věřím, že posluchače pohladíme i rozesmějeme. Vždyť jsme „napáchali“ celou desítku CD a je z čeho vybírat. Zámecký park bude jistě nakloněn i překvapivým momentům a dost možná i hostům. Jako bonus odehraje Cimbal Classic i hodovou zábavu na faře o den dříve a to téměř v původní sestavě i s primáši Františkem Černým a Jiřím Čihákem z Ponědrážky. Hlavně to celé bude o vzájemném kontaktu s těmi, co nám průběžně už čtvrtstoletí naslouchají a drží nás tím při životě-J.
Roman Burián
Dalibor Štrunc je jedním z nejžádanějších tuzemských cimbalistů, ale působí také jako hudební skladatel, textař, zpěvák a pedagog. Svou koncertní činnost kombinuje s pestrou studiovou prací a výukou hlavního oboru cimbál na brněnské konzervatoři. Kromě Cimbal Classicu vystupuje se svou ženou Kateřinou také s Javory Hany a Petra Ulrychových. Více o jeho aktivitách najdete na webových stránkách www.cimbalclassic.net. Vstupné na koncert: 200 Kč (předprodej) / 230 Kč (na místě). Kombinovaná vstupenka sobotní večerní hodovou zábavu a nedělní koncert Cimbal Classicu je za 250,- Kč (pouze předprodej). Předprodej vstupenek – TIC, Dům pánů z Lipé, Smsticket, Chovatelské potřeby Kotlanova 7. |