Životní prostředí a veřejný prostor
Máme tu březen, a i když to s počasím může být ještě všelijak, určitě se už můžeme těšit na první ptačí navrátilce z teplých krajin a jejich milou švitořící společnost. Někteří z nás pro ně možná začínají připravovat a čistit i hnízdní budky. Ptáci k nám přilétají už během února, ale vrchol zaznamenáme pravděpodobně v dubnu a na začátku května, kdy se i v Líšni objeví vlaštovky, jiřičky nebo rorýsi. Naopak už nyní v březnu se vytratí havrani, kteří u nás zimovali. A když jste pozorní, můžete, třeba při čekání na zastávce, slyšet vysoko na obloze letící hejno migrujících hus.
V Líšni můžeme pozorovat nebo slyšet i další běžné druhy jako je krahujec obecný, holub hřivnáč, strakapoud velký, žluna zelená, pěnice černohlavá, budníček menší, více druhů sýkor, vrabec domácí, pěnkava obecná, zvonek zelený, stehlík obecný a další. V okolí Líšně i druhy vzácnější a ohrožené např. výra velkého, strakapouda prostředního, ťuhýka obecného nebo pěnici vlašskou.
Akce pro veřejnost
Česká společnost ornitologická každý rok připravuje akce a kampaně pro veřejnost. Pro rok 2015 je zaměřena pozornost na potápku černokrkou, která je vyhlášena Ptákem roku. Jedná se o nápadně a krásně zbarveného vodního ptáka, který je v ČR ohrožen. Z Líšně o potápce černokrké není záznam, ale není vyloučeno, že se s ní na rybnících v Mariánském údolí můžete setkat na jarním či podzimním tahu. Děti, ale nejen ony, se mohou od 1.3. zapojit do projektu Jaro ožívá - sledování příletu stěhovavých druhů ptáků v rámci celoevropské kampaně Spring Alive - www.springalive.net/cs-cz.
Velmi oblíbené je Vítání ptačího zpěvu, kdy se po celé České republice, i v městě Brně, konají vycházky do jarní přírody s pozorováním ptáků a poslechem jejich zpěvu nebo i s ukázkou kroužkování po vedením zkušeného ornitologa. Hlavním termínem Vítání je první květnový víkend, některé akce se ale konají i v dřívějším nebo naopak pozdějším termínu. O všech akcích pro veřejnost se můžete dozvědět na oficiálních stránkách ornitologické společnosti www.birdlife.cz.
Mapování rorýse obecného v Líšni
Na území Líšně bude v letošním roce probíhat systematické mapování rorýse obecného. V naší městské části totiž zatím chybí ucelenější informace o jeho hnízdění. Rorýs má několik fascinujících charakteristik, jednak je to rychlost jeho letu až 220 km/hod. a pak jeho schopnost délky pobytu ve vzduchu, která je několik měsíců až let bez potřeby přistání. Ve vzduchu totiž loví potravu i spí a pevnou půdu pod nohama potřebuje jen při hnízdění. Vzhledem k tomu, že rorýs hnízdí na lidských stavbách, je dnes ohrožen především zateplováním a rekonstrukcemi domů. Pouze znalost konkrétních hnízdních budov pak umožňuje efektivní ochranu tohoto chráněného a ubývajícího druhu. Získané informace budou zaneseny do databáze na www.rorysi.cz.
Rorýsí škola
Pozitivním příkladem je v tomto směru Základní škola Horníkova. Budovu školy čeká rekonstrukce a zateplování. To na jednu stranu přinese pozitivní energetické úspory, ale na druhou stranu by to mohlo znamenat ohrožení hnízd jiřiček obecných, které se na škole úspěšně zabydlely a každoročně tam vyvádí své mladé. Škola se proto rozhodla zapojit do celorepublikového programu Rorýsí škola. Jednak aby ochránila své ptačí „spolužačky“ jiřičky a zároveň připravila možnost nového domova i pro zmiňovaného rorýse. Podmínkou získání certifikátu a označení Rorýsí škola je ochrana stávajících hnízd nebo instalace nových hnízdních možností, např. budek na budovu a zapojení do sledování příletu ptáků. S tím vším bude škole pomáhat profesionální ornitolog.