Uprostřed jarního období si na celé Zemi lidé připomínají Den Země, tento den připadá na 22. dubna. Oslavy probíhají různě, pod záštitou měst, neziskových organizací věnujících se ochraně přírody nebo přírodovědnému vzdělávání. Ani naše škola nezůstala pozadu.
Pro všechny žáky školy připravili učitelé 10 různých dílen, do kterých se žáci podle svého zájmu týden předem zapsali. Ano, hádáte správně, v tento den se zcela rozpadly běžné třídy a vytvořily se „třídy“ nové. Takto se spolu učili, bavili a poznávali přírodu například prvňáčci dohromady s deváťáky. Závěrem celého dne byla v tělocvičně prezentace výstupů, výtvorů a poznatků zaznamenaných na plakátech. Starší a mladší žáci takto spolupracovali, navzájem se obohacovali a vytvářeli zajímavá díla.
Dílny a výsledky byly následující:
1 - Co tu kvete I a II - žáci zkoumali okolí školy, zejména přírodu v rezervaci Hády, kvetoucí rostliny, které objevili, pak určili a zakreslili nebo vylisovali na závěrečný plakát. Našli sasanky, fialky, plicníky, jaterníky a mnoho dalších krásných rostlin.
2 - Co tu žije - žáci zkoumali rozmanitost přírody v rezervaci Hády v různých biotopech – v lese, na louce a u jezírka v lomu.
3 – Bylinky v kuchyni - víte, že plno rostlin v našem okolí se dá využít v kuchyni a jsou nejen chutné, ale i zdravé? Do tvarohové pomazánky se hodí česnek medvědí, popenec břečťanovitý, sedmikrásky, fialky a udělat si pampeliškový med také není žádná věda.
4 – Literáti, malíři a fotografové - další skupina nezkoumala Hády z přírodovědného hlediska, ale zabývala se krásnem a tím, čím může příroda obohatit a povznést našeho ducha. Žáci nakreslili a nafotili krásné obrázky a příroda je inspirovala k uměleckým literárním dílům.
5 – Památné stromy - kde je nejbližší státem chráněný památný strom? Ten se vydala hledat jedna skupina až na Malou Klajdovku pod Bílou Horou. A objevili, že to není strom ledajaký, jedná se o celou alej jílovců maďalů (kaštanů).
6 – Péče o rostliny - tato skupina se věnovala zvelebování školních prostor. Ve vestibulu a učebně přírodopisu můžete vidět obnovenou květinovou výzdobu. Doufáme, že ji žádní nenechavci nebudou ničit, když ji s radostí pro všechny vytvářeli spolužáci.
7 – Krmítka a školní zahrada - jak přivést více života na školní zahradu? Díky vlastnoručně vyrobeným krmítkům přiletí v zimě jistě plno ptáků. Zahrada ožila díky svalům a píli dalších žáků, kteří zasadili plno ovocných stromů a keřů, salát, brambory, bylinky a mnoho dalšího.
8 – Deskové hry - v našem školním klubu máme dostatek deskových her, které je možné si ve volné hodině přijít zahrát. Už jste ale hráli hry, které vymysleli a vytvořili spolužáci? Můžete si přijít zahrát: Zvířátko, nezlob se; Útěk ze ZOO; speciální kvarteto a podobně. Že nebudete znát pravidla, se nemusíte bát, spolužáci je pro vás sepsali.
9 – Výrobky z PET lahví a vršků - v této dílně se žáci zabývali recyklací. Je správné třídit do správných košů a kontejnerů. Ale některé obaly nemusíte vyhazovat a můžete si z nich vyrobit zajímavé dekorace nebo i užitečné věci. Žáci vyráběli ozdobné chobotničky, želvičky a dlouhého hada z PET lahví. Z vršků pak poskládali fantastické logo naší školy – zelenou sovu.
Na parádní výtvory a plakáty se můžete podívat na fotografiích na webu školy www.zshornikova.cz nebo při návštěvě školy na školní zahradě a na chodbách školy.
Mgr. Zuzana Kruťová