Tak jsme tady ještě, každý na ,,svém“ stanovišti přesně podle úsloví, že ,,úspěšná sestava se nemění“. Tak by se dalo charakterizovat složení pořadatelů, kteří se na svátek sv. Silvestra starali o bezproblémový průběh historicky již 38. ročníku putování líšeňským okolím.
Když jsem loni touto dobou na tomto místě bilancoval průběh uplynulých čtrnácti ročníků, které jsem pomáhal zajišťovat v roli pořadatele, byl jsem přesvědčen, že je to již naposledy a Silvestrovský pochod v poslední den roku 2019 bude pod taktovkou někoho jiného.
V průběhu loňského podzimu mně však oslovila výzva z vedení radnice a sportovní komise na pokračování v pořádání této akce. Kontaktoval jsem tedy všechny spolupořadatele, kteří mně v minulých letech jakkoli pomáhali, především však svého hlavního scénáristu a režiséra doprovodných programů na stanovišti v lesním lomu Františka Kalandru. Poté co jsem od všech oslovených dostal kladnou odpověď, kývnul jsem na výše zmíněnou výzvu.
Staronově se v roli partnera zastupujícího ÚMČ Líšeň představilo Kulturní centrum Líšeň. Právě skončený pochod potvrdil jeho velkou popularitu, vždyť počtem 914 účastníků se zařadil na druhé místo, za dosud rekordní Silvestr 2016 s rovnou tisícovkou putujících. Svůj podíl na tomto zápisu do novodobé historie má věhlas akce, krásné slunečné počasí, které po mrazivé noci panovalo a dále posílení autobusové dopravy, které zajišťuje vedení radnice všem, kteří se chtějí včas dostat na start mezi 9.-10. hodinou. Pár dnů před začátkem jsme museli vyřešit obsazení startu a cíle. Nemocného Marka Noska nahradili Bronislav Horák a Jan Skotal a po boku zkušené Jindřišky Balákové dokázali vybavit všechny příchozí účastnickými kartičkami. Poté se přesunuli na radnici a v přísálí udělovali všem, kteří dorazili do cíle diplomy, drobné dárky, sladkosti a občerstvení.
Kdo prošel Mariánským údolím kolem rybníků na první kontrolní stanoviště u Muchové boudy, dostal razítko od manželů Šabatových, kteří zde dlouhá léta stabilně razítkují kartičky a poskytují občerstvení. Na druhém stanovišti nad hřbitovem mohli účastníci obdržet razítko a občerstvení od zástupců líšeňské radnice Břetislava Štefana a Josefa Šišky.
O zábavu na třetím stanovišti u tenisových kurtů v lesním lomu se jako každoročně staral František Kalandra. Svůj patnáctý doprovodný program nazval ,,Vrtihlav pavoučí 2019“.
Sluncem prozářené stanoviště vítalo již z dálky svými zvuky všechny soutěživé milovníky silvestrovské zábavy. Úkol byl jako vždy jednoduchý: nasadit si na hlavu slaměné sombrero z jehož okraje se před obličej po ,,pavučině“ spouští prudce jedovatý vrtihlav. Soutěžící musel na tři pokusy trhnutím hlavy odhodit pavouka na vrchol klobouku. Téměř všem se to podařilo a byli odměněni samolepkami a sladkostmi. Razítka na kartičky dávala Františkova manželka, porce dobrého čaje servíroval autor tohoto článku. Občerstvení pro putující zajistili jako vždy v restauraci Potrefená husa. Zde také mohli všichni zájemci důstojně oslavit konec roku.
Akce byla podle ohlasu pochodujících úspěšná a to i přesto, že někteří z posledních nových osamělých účastníků bloudili. Někdo totiž odstranil značení trasy mezi druhým a třetím stano-vištěm a tak mnozí měli problémy s určením správné cesty. Partnerem akce byla městská část Brno – Líšeň.
Účastnické kartičky a diplomy zajistil jako vždy Michal Hrazdíra, várnice na čaj ochotně zapůjčili v kuchyních Gymnázia Integra (Akademia) a ZŠ Novolíšeňská. Všem, kdož se podíleli na zdárném průběhu celé akce, patří můj dík. Děkuji také všem účastníkům výšlapu líšeňským okolím za krásný zážitek a přeji vše nejlepší, především pevné zdraví a štěstí po celý rok 2020. A příští pochod? Kdo ví ...
Ladislav Breicetl