Informujeme

Zpátky

Sportovní hřiště při ulici Josefy Faimonové

V květnu bude dokončen projekt realizace multifunkčního sportoviště, které nabídne mládeži využití ve fotbalu, basketbalu, házené a dalších míčových sportech. Vzniká na současné travnaté ploše pod MŠ Neklež a bude sousedit se stávajícím dětským hřištěm. Hřiště s umělým povrchem o velikosti cca 40x20 metrů bude oploceno s možností uzamykání, vybaveno potřebným hracím mobiliářem a součástí budou také lavičky, odpadkové koše apod.

 

hriste_j_faimanove

 

 

Jak je to s (vý)herní automaty v Líšni?

Často se setkávám s dotazem občanů, kolik máme v Líšni výherních automatů a proč tu vlastně stále jsou. Dovolím si tedy krátce popsat, jak se situace v oblasti hazardu vyvíjela a jak jsme postupovali my.
Diskuzi o provozování výherních automatů jsme v Líšni zahájili již v roce 2012. Tehdy platila na našem území vyhláška, která zakazovala umístění heren v oblastech 100 m od škol, kostela, lékařů, apod. Sepsali jsme podnět na přezkum rozhodnutí o povolení provozování automatů, které byly v rozporu s vyhláškou, a zaslali ho na Ministerstvo financí ČR, které je v této věci správním orgánem. Žádné pozitivní reakce jsme se však nedočkali. Na konci roku 2012 jsme potom v rámci aktualizace vyhlášky na zastupitelstvu přijali zákaz na celém území Líšně a nadále urgovali ministerstvo financí s naším požadavkem. Průlom nastal začátkem roku 2013, kdy vzbudil ohromný ohlas nález Ústavního soudu v souvislosti s tzv. video-loterijními terminály. Rozhodnutí Ústavního soudu je zásadní zejména v tom, jak posuzuje zpětnou platnost jednotlivých povolení. Jednoduše řečeno, pokud má obec aktuálně platnou vyhlášku, která zakazuje provozování automatů, tak neplatí žádná přechodná doba (stanovená novelou loterijního zákona do konce roku 2014) a Ministerstvo financí ČR musí na podnět obce zahájit přezkum rozhodnutí o povolení.

Na začátku roku 2013 bylo v Líšni téměř 250 výherních automatů. Na základě našeho opětovného podnětu jich Ministerstvo financí ČR za rok 2013 zrušilo 120 a počet povolených k 31. 12. 2013 byl 135. A protože líšeňské zastupitelstvo na svém jednání na konci roku 2013 opět potvrdilo plošný zákaz, tak rušení probíhá i nadále. Aktuální stav povolených automatů k 28. 2. 2014 je 108, ale i u těchto probíhá správní řízení o ukončení provozu.

 

Líšeň obklopí zelená hradba, ještě letos

V roce 2011 se městská část Brno-Líšeň přihlásila do grantové výzvy Operačního programu životního prostředí s cílem omezení nežádoucích vlivů spojených s narůstajícím počtem aut. Připravovaný projekt výsadby izolační zeleně podél nejrušnějších silnic v naší městské části ve svém záměru prosazuje jako návrhovou lokalitu oblast mezi ulicemi Vlkova a Jedovnická, dále celou ulici Jedovnická s odbočením na Podruhovu, a kolem ulice Horníkova až k Novolíšeňské. Předkládaný projekt uspěl a již máme k dispozici jeho schválení. Podél silnic se tak objeví téměř 450 stromů, 3600 keřů a 90 popínavých rostlin. Výběrové řízení, které probíhalo ve spolupráci s městem Brnem, již bylo ukončeno a práce začnou v tomto měsíci. Realizace potrvá do podzimu a následujících 18 měsíců bude probíhat následná péče. Výsadba zeleně bude stát asi pět milionů korun a až 90% nákladů bude pokryto z evropské dotace.

 

Dotace na úpravu zahrad při MŠ

V minulém roce jsme oslovili mateřské školky v Líšni, zda mají zájem o podání žádosti o dotace z OPŽP (fondy EU) na úpravu zahrad v přírodním stylu. Městská část jim nabídla pomoc v oblasti zpracování studií, žádostí a také příspěvek na finanční spoluúčast. Tuto nabídku využilo 5 mateřinek a u všech jsme byli s žádostmi úspěšní. MŠ Neklež, Pelíšci, Trnkova, Synkova a Puchýřova se tak mohou těšit na nové zahrady. U prvních dvou zmiňovaných již dokonce začaly práce a na Trnkové začnou během několika dní. Výše investice na každou MŠ se liší dle zpracovaného projektu a jsou v rozsahu od 500 tis. Kč do 2,5 mil. Kč.

 

Černé skládky a provoz sběrných dvorů

Lhostejnost, lenost nebo neznalost? Doufám, že se nejedná o první dvě charakterové vlastnosti, které jsou pro některé obyvatele Líšně tolik příslovečné. Neustálé vytváření černých skládek je pro Líšeň velkou zátěží, která stojí nemalé peníze. A nejen peníze, ale možná i pověst čisté obce.  
Každý rok musí Líšeň ze svého rozpočtu dát téměř 750 tis. Kč na odklízení černých skládek. Stavební suť, staré koberce, vysloužilé televizory, lednice, skříně a další rozměrnější odpad nelze ukládat vedle kontejnerového stání. Společnost provozující pro město Brno svoz komunálního odpadu nemůže tyto věci nakládat a také to nedělá.  Za tímto účelem město Brno zřídilo v Líšni sběrná střediska, kde je možné tento objemnější odpad zdarma uložit. V Líšni máme 4 pracovníky, převážně z úřadu práce, kteří mají na starosti sběr nepořádku z veřejných ploch. Pokud však budeme nadále lhostejní k prostředí, ve kterém žijeme, bude jejich práce boj s větrnými mlýny.  A pokud bychom ušetřili oněch 750 tis. Kč, tak i pracovníků na úklid můžeme zaplatit více.  

Jozef Sedláček, místostarosta MČ

 

skládka_2014

 

Související články

Jsem rád, že nade mnou Líšňáci ještě nezlomili hůl, říká starosta Břetislav Štefan 13. 12. 2023 O Líšni Starosta Život v Líšni LN-Zprávy z radnice
Největší sběrný dvůr odpadů na Moravě 11. 9. 2023 Samospráva I. místostarosta Odpady LN-Zprávy z radnice
Územní řízení v lokalitě Novolíšeňská – Kubelíkova 13. 3. 2019 LN-Zprávy z radnice
Zábava i práce – ohlédnutí za minulým mìsícem 20. 2. 2019 LN-Zprávy z radnice
Vyjádření Sousedů z Líšně k dotaci Líšeň sobě z.s. 19. 2. 2019 LN-Zprávy z radnice
Oživení Kotlanky i pokračování revitalizace polikliniky 23. 1. 2019 LN-Zprávy z radnice
Zimní údržba komunikací 23. 1. 2019 LN-Zprávy z radnice
Martin Příborský (ODS) – nový II. místostarosta 17. 12. 2018 LN-Zprávy z radnice
1 2 3 4 6 11 16 21

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 21. 3. 2014.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: