Závěr loňského školního roku přinesl na ZŠ Novolíšeňská hned několik zajímavých akcí, jejichž společným jmenovatelem je fyzika.
Kvíz „Úkoly Pepy Fyzikuse s pokusy“
19. května 2016 proběhl na ZŠ Novolíšeňská první experimentální kvíz „Úkoly Pepy Fyzikuse s pokusy“, kterého se zúčastnilo 16 dvoučlenných družstev z 6. a 7. tříd. Soutěžilo se v disciplínách rozcvička s fyzikálními pojmy, neznámý přístroj, pokusy s nafukovacími balónky, pokusy se sklenicemi a pokusy na vztlakovou sílu.
Zajímavé úlohy z mechaniky byly připraveny i pro rozstřelovací kolo. Úlohy zadával Pepa Fyzikus (Vašek Křivánek z 8. A) a správnou odpověď nejen vysvětlil, ale také k ní předvedl pokus. Všem účastníkům se akce líbila. Hodnotili ji jako zajímavou, netradiční, která jim přinesla i nové poznatky.
Malá vědeckotechnická konference
10. června 2016 proběhla na ZŠ Novolíšeňská experimentální vědeckotechnická konference, které se zúčastnilo 69 žáků s 35 projekty nebo soubory projektů. V hodnotící komisi nebyli jen zástupci z řad učitelů, žáků a bývalých žáků školy, ale i zástupci FE VUT, FCH VUT a PeF MU.
Žáci své projekty obhajovali na výstavce, která probíhala celé páteční dopoledne. Proto si projekty mohli prohlédnout i další žáci školy. Komise hodnotila námět, technické provedení, funkčnost, ale i pečlivost a estetiku zpracování, úroveň dokumentace a slovní obhajoby projektu.
Jako nejlepší projekty byly vybrány Přeměna vody na víno (B. Šidlová a Remešová, 7.A), Soubor projektů – robot , magnetické kyvadlo, ohňová fontána (J. Tahal 6.A) a Hydraulický louskáček ( J. Stehlík a V. Urban, 6.A).
Vybrané projekty budou představeny na Veletrhu nápadů učitelů fyziky v srpnu 2016 v Brně na PeF MU.
Vědohraní letos s mottem: „Do světa pohádek a fantazie“
24. června 2016 se na ZŠ Novolíšeňská konala již posedmé interaktivní vědeckotechnická akce Vědohraní. Žáci 2. stupně se svými učiteli připravili pro své mladší kamarády zajímavé aktivity.
V Divadle vědy účastníci viděli Chemickou show, kterou předvedli vědečtí pracovníci z FCH VUT, se kterou má naše škola podepsanou smlouvu o spolupráci. Pro nejmenší připravil ŠOK (školní odborný klub) fyzikální představení Čaroděj ze země AKIZYF (návštěva v netradiční čarodějnické škole se spoustou pokusů, hudby i humoru).
Žáci 1. až 3. tříd navštívili Papírové království. Pro starší byla připravena Kosmická expedice na planetu XYZ. Seznámili se se zajímavými technickými jezdícími stroji, které jim předvedli učitelé a studenti ze Střední školy technické a ekonomické Olomoucká nebo se stravou připravenou v molekulární kuchyni kuchaře - vědce z FCH VUT. Na závěr si mladí kosmonauté vyzkoušeli let raket na stlačený vzduch i vodní rakety, které si sami vyrobili z PET lahví.
Při archeologickém výzkumu se účastníci ocitli v pravěku nebo starověku. Vyráběli kamennou zbraň a lovili mamuta nebo si zhotovili drátěný šperk a sochu věstonické Venuše. Naučili se oblékat starověký oděv, upravit mumii, prověřili si také své gymnastické schopnosti.
Vědohraní trvalo celé dopoledne, a i když účastníky i organizátory trápilo velké vedro, akce se všem moc líbila.
RNDr. Věra Pejčochová,
vyučující fyziky na ZŠ Novolíšenská