Obvykle se na Prague Fringe Festival sjedou do Prahy soubory z celého světa. Letošní “covidový” ročník se konal obráceně - do celého světa se streamovala z Prahy tuzemská představení.
Ještě nedávno jsme netušili, že divadlo může fungovat i jinak, než jak jsme zvyklí - pro konkrétní publikum, na určitém místě, v nějakém čase. Nyní místo pro diváky hrajeme do objektivů kamer, za kterými nás skrz monitory počítačů sleduje technický štáb. Takto jsme si naši činnost nikdy nepředstavovali, stejně jako jsme si nemysleli, že naše představení a workshopy s anglickými titulky budou sledovat na Prague Fringe najednou lidé z celého světa. Díky jejich nadšeným reakcím a povzbudivým pozdravům nám nepřipadala naše práce marná a měli jsme radost, že alespoň takto se lze vzájemně posilovat v těžké době.
Festival, který nabídl během týdne desítku českých produkcí, jsme zahájili loutkovou stínohrou Sávitrí a besedou o stínovém divadle. Po druhém představení Spoutaný trávou jsme si vyzkoušeli on-line workshop stínového divadla. Naše představení byla streamována na facebookové stránky Českého centra v Kyjevě, Vídni, Varšavě a na české ambasádě v Novém Dillí. Velmi nás potěšil vřelý pozdrav Milana Hovorky, českého velvyslance v Indii, který ještě během představení začal plánovat, jak představit naši stínohru, vyprávějící dávný příběh z Mahábháraty, indickému publiku. Program festivalu sdílejí spřátelené Fringe festivaly, kterých je po světě 250, představení živě přenášejí také Česká centra. Díky tomu festivalová představení viděli diváci z padesáti zemí světa, včetně Austrálie, Velké Británie, USA, Indie, Izraele, Filipín, Finska, Švédska, Brazílie a dalších.
Divadlo Líšeň