Komise sociální, zdravotní a rodinné politiky od loňského roku průběžně sleduje vývoj regulace hazardu, který považujeme za sociálně velmi nebezpečný jev, s ohledem na naši městskou část.
Problematika je dost komplikovaná, ale přesto bychom Vás chtěli, alespoň stručně , informovat o vývoji v posledních měsících.
V městě Brně je od 31.12.2011 v platnosti nová Obecně závazná vyhláška č. 18/2011 o regulaci provozu loterií a jiných podobných her. Jednotlivé městské části mohly do přírody této vyhlášky stanovit, zda chtějí, aby na jejich územích byly tyto „ hry „ provozovány. Mnoho brněnských městských částí rozhodlo o úplném zákazu hazardu na svých územích. To je i případ Líšně. Jak se ale všichni můžeme přesvědčit, heren v Líšni neubylo.
To je způsobeno tím, že Ministerstvo financí, které je oprávněno k vydávání povolení k provozování herních automatů, dlouhodobě nerespektuje ústavní právo obcí na samosprávu a jejich „regulační „ vyhlášky ignoruje. Proto, aby vyhláška byla fakticky účinná, by bylo nutné, aby představitelé města Brna vyzvali Ministerstvo financí ke zrušení povolení, která jsou v rozporu s vyhláškou a případně se město s ministerstvem soudilo.
Nutno ještě poznamenat, že již dřívější vyhláška města Brna, platná od 1.1.2010, zakazovala herní přístroje v okruhu 100 m od školských zařízení, zdravotnických zařízení, budov státních orgánů, sociální péče a církví.
Navíc v březnu se i ombudsman Pavel Varvařovský obrátil na vládu ve věci přístupu a rozhodování Ministerstva financí při povolování sázkových her. Vláda přijala usnesení, aby byla učiněna do 14.května t.r. náprava.
V současné době se tedy jedná o přezkumu –zrušení ministerstvem vydaných povolení na přístroje,
které byly ministerstvem povoleny po 1.1.2010 v rozporu s tehdejší „regulační“ vyhláškou města Brna, jak je uvedeno výše. Tyto přístroje máme v provozovnách na ul. Jírova, Kotlanova, Masarova, Podruhova, nám. Karla IV. příp. Konradova. Podnět na přezkum povolení může ministerstvu podat i městská část.
Zatím jsou herní přístroje, které byly povoleny před 31.12.2011 provozovány v Líšni dál a to podle doby platnosti jejich licencí, nejdéle však tři roky od platnosti vyhlášky tj. do konce roku 2014. V roce 2015 by už neměly být v Líšni provozovány žádné hazardní přístroje, to ale za předpokladu, že vyhláška nebude změněna a ministerstvo bude tuto novou regulační vyhlášku statutárního města Brna respektovat.
Přes výše uvedené, přece jen jedno menší zlepšení v Líšni nastalo. Od ledna už nebyly povoleny hrací přístroje tytu VHP ( v pravomoci ÚMČ) v okruhu 100 m od školských zařízení apod. Jedná se o úbytek 12 hracích přístrojů z celkového počtu cca 275 přístrojů na území Líšně.
Mgr.Edita Kremláčková
Komise sociální, zdravotní a rodinné politiky RMČ