V tento den před 69 lety se totiž tehdy samostatná obec Líšeň dočkala svého osvobození.
„Dne 24. dubna 1945 jsme slyšeli vzdálenou střelbu. Na příchod osvobozenecké armády jsme proto čekali s netrpělivostí, ale i obavami, jaký bude průběh bojových akcí při osvobozování. Fronta přes Líšeň přešla prakticky během dopoledne 25. dubna - napřed postupovali jednotliví rudoarmějci, pak koňské trény a nakonec přijely sovětské tanky. I v Líšni měla stahující se okupační vojska připravena svá opevněná stanoviště. Po upozornění, že svrchu po dnešní Šimáčkové ulici jede německý kanón, jeden sovětský tank popojel dopředu a bouchl jednu střelu. A to stačilo, aby bylo po boji. Další dny pro nás byly již jen radostné.“ (Ze vzpomínek pamětníka).
Dlouhých 6 let fašistické okupace neznamenalo jen roky strachu, psychického strádání a omezení svobodné občanské činnosti v předválečných spolcích a politických stranách. Mnozí líšeňští občané nechtěli a nezůstali nečinní a zapojili se do domácího nebo zahraničního odboje. A to i za cenu nejvyšší – cenu vlastního života. O tom, že jejich zásluh pro Líšeň si i dnes městská část cení, svědčí stávající pojmenování mnohých našich ulic jejich jmény. Věřím, že žáci našich ZŠ a gymnázií se o nich a jejich počinech více dozvídají ve své školní výuce.
Jejich hrdinství a oběti v nelehké době války si již tradičně také připomínáme pietním setkáním u Památníku obětem II. světové války na místním hřbitově. Letos se zde sejdeme 24. 4. 2014 v 15,oo hodin za účasti jejich rodinných příslušníků, členů místní pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu a vedení líšeňské samosprávy.
Pojďte a připojte se k nám.
Za organizátory akce RNDr. Daniel Borecký, Csc., zastupitel MČ Brno-Líšeň