Uvědomujeme si, jak důležité je pro současné školáky, aby se seznamovali s cizími jazyky a nejrůznějšími způsoby prohlubovali jejich znalost. Jazyková vybavenost do budoucna zásadně přispěje ke konkurenceschopnosti našich žáků na trhu práce. Schopnost domluvit se ve světovém jazyce by měla patřit k devízám našich odborníků. Musíme prostě umět prodat šikovné české ruce.
Základní škola by měla nabídnout vedle náročné standardní výuky angličtiny a dalších světových jazyků, jako je němčina a dosud poněkud opomíjená ruština, i další příležitosti, kdy budou žáci mít možnost cizí jazyk použít. Proto jsme se zaměřili na nejrůznější projekty, které tyto možnosti přinášejí.
Hned v září jsme se ve spolupráci s organizací AIESEC uspořádali týdenní projekt Edison. Byla nám zprostředkována návštěva několika zahraničních studentů z celého světa (např. Brazílie, Egypt, Bulharsko, Čína, Írán), kteří našim žákům představili své domovské země a poté společně připravili její veřejnou prezentaci. Ta se uskutečnila v bezmála dvouhodinovém maratonu nazvaném Global Village. Na programu byla nejen poutavá prezentace zeměpisných a kulturně historických faktů, ale i typické tance, představení vyrobených masek či ochutnávka tradičních pokrmů. Naši žáci jsou dodnes s některými stážisty v kontaktu a těší se na další ročník této inspirativní akce. Velký dík patří i našim obětavým rodičům, kteří stážisty po čas projektu u sebe ubytovali a poskytli jim tak příležitost poznat naši svébytnou středoevropskou kulturu.
Od října se účastníme spolu s jazykovou školou Hello a Vysokou školou báňskou projektu Rodilí mluvčí do škol. V jeho rámci pak nalezneme několik souběžných aktivit. Všechny jsou finančně kryty z evropských fondů. Nejdříve zmiňme rodilého mluvčího Eugena Reynoldse z Irska, který dochází každý pátek do hodin angličtiny. Žáci jsou tak vystavováni přirozenému jazyku, hrají hry, které rozvíjejí jejich slovní zásobu. Navíc česky se prostě nedomluví.
Od září u nás funguje Anglická družinka ve spolupráci s jazykovou školou Frog. Vždy jeden den v týdnu jsou běžné činnosti v družině vedené v angličtině. Nejedná se o výuku jazyka, ale o další možnost se setkat s angličtinou v běžném životě. Mnoho z nás zná řadu slovíček a gramatických pouček, ale bojí se je v reálné situaci použít. Anglická družinka, metoda CLIL nebo různé naše projekty, mají za cíl zvyknout si na to, že slyšet angličtinu a komunikovat v ní je zcela normální a není se čeho obávat.
Třináct našich pedagogů také zdarma dochází do kurzů angličtiny, aby zlepšili nejen svoji vybavenost po stránce běžné komunikace v tomto jazyce, ale také, aby obohatili svoje učitelské kompetence o znalost metody CLIL. Ta, laicky řečeno, spočívá v dílčím využití angličtiny v hodinách ostatních předmětů, především přírodovědných, kde se užití této metody přímo nabízí. Naše škola věnovala nemalé prostředky na nákup speciálních učebnic, které by měly učitelům používání této metody usnadnit.
V neposlední řadě se snažíme také naučit psát projekty v rámci programu Erasmus+, které bychom chtěli do budoucna využít k navázání partnerského vztahu s nějakou zahraniční školou, primárně ze zemí Vyšegrádské čtyřky. Momentálně hledáme partnera v Maďarsku a Polsku a budeme vděční za každou pomoc čtenářů Líšeňských novin se získáním kontaktů na základní školy v těchto zemích. Jsou nám totiž geograficky blízko, zároveň máme zajištěno, že se naši žáci při komunikaci s vrstevníky bez angličtiny neobejdou.
Abychom dále vyhověli těm, pro něž je velkou motivací k učení angličtině cestování, nabídli jsme našim žákům šestidenní studijně - poznávací zájezd do Anglie, který se uskuteční v prvním červnovém týdnu. Žáci budou bydlet v hostitelských rodinách v jižní Anglii, navštíví řadu významných míst jako je Londýn, prehistorické astronomické hodiny Stonehenge či třeba slavné akvárium Sea Life Center. Každé dopoledne pak absolvují výuku angličtiny s rodilým mluvčím na jazykové škole v Brigtonu.
Na naší škole funguje i kroužek anglické konverzace a podařilo se nám získat rodilého mluvčího i pro jazyk německý. Pro nadané žáky jsme na konci ledna uspořádali školní kolo Soutěže v anglickém jazyce. Žáky, již se umístili na medailových pozicích, najdete v aktualitách na našich webových stránkách. Sdružení rodičů Horníček uvolnilo prostředky na zakoupení hodnotných cen pro tyto žáky, včetně celobarevných anglických komiksů pro vítěze. Podpora nadaných by měla být pilířem školství v každé zemi, která bere svoji budoucnost vážně. Nemůžeme si dovolit nechat zplanět talent. Ti nejschopnější totiž budou jednou vytvářet pracovní místa pro ty, kterým se tolik nedaří.
Je tedy jen na našich žácích, aby nabízených možností co nejvíce využívali a aby v tomto ohledu cítili podporu nejen naší školy, ale svých rodičů. Vzdělání vždy něco stojí, ale je to investice s velikou návratností v budoucnu. Naši předkové chodívali na zkušenou „na handl“ do Německa a Rakouska, aby nabyli nové zkušenosti nejen odborné, ale hlavně jazykové. Naše možnosti jsou dnes o poznání širší a hlavně je lze realizovat už v dětském věku. Nepromarněme tuto příležitost!
-cel-